/nginx/o/2018/07/11/8703630t1h2ba7.jpg)
Esi gudra — nepiedzīvo abortu! Pirmais un pats galvenais — izsargājies! Ja reiz esi tik liela, lai nodarbotos ar seksu, esi arī tik prātīga un vienmēr somiņā nēsā līdzi prezervatīvu.
1. Kas ir aborts? Kas aborta laikā notiek meitenes organismā?
Aborts ir grūtniecības pārtraukšana — spontāna vai mākslīga. Skaidro ginekoloģe Māra Zumente: «Aborta operācijas laikā tiek izjaukta sievietes (ne vairs meitenes) fizioloģiskā grūtniecība. Notiek lielas pārmaiņas ne tikai dzimumorgānos, bet visā organismā.»
2. No cik gadu vecuma to drīkst veikt un vai ir nepieciešama vecāku piekrišana?
«Nav iespējams noteikt precīzu vecumu aborta veikšanas operācijai, jo nevēlama grūtniecība var iestāties arī divpadsmit gados. Protams, līdz pilngadībai ir nepieciešama vecāku atļauja,» stāsta daktere.
3. Līdz cik grūtniecības mēnešiem aborta veikšana ir pieļaujama?
Pēc sievietes lūguma mākslīgo abortu Latvijā drīkst veikt līdz divpadsmitai grūtniecības nedēļai.
4. Kādos gadījumos abortu nedrīkst veikt? Vai ir gadījumi, kad tas ir nepieciešams?
«Abortu nedrīkst veikt, ja sieviete tam nav gatava emocionāli vai arī tas apdraud viņas dzīvību,» stāsta Māra Zumente un turpina: «Ir gadījumi, kad tieši šī iemesla dēļ aborts tomēr ir jāizdara, bet to, protams, izlemj ārsti. Tāpat grūtniecība ir nevēlama, ja auglis nepareizi attīstījies vai arī sievietei ir kāda nopietna slimība, kas var iedzimt bērnam.»
5. Vai pēc aborta vēl var būt bērni?
«Šis ir retorisks jautājums, ārsti dara visu iespējamo, lai sievietei vēl kādreiz varētu būt bērni. Tiesa gan, ja aborts tiek veikts, pirms ir piedzimis kāds bērns, atkārtoti palikt stāvoklī var būt diezgan grūti,» atzīst ārste.
Jā, aborta sekas var būt neauglība, to izraisa iekšējo dzimumorgānu — dzemdes, olvadu un olnīcu iekaisums. Lai arī cik profesionāli operācija noritētu, ķirurģiska iejaukšanās ir risks veselībai. «Ļoti svarīga ir ārstēšanās pēc operācijas, ārsta norādījumi ir jāizpilda precīzi,» uzsver Zumente.
6. Vai tas ir sāpīgi?
Tāpat kā citas operācijas, arī aborts tiek veikts narkozē, protams, just nevar neko. Bet pēc tam daudzām sievietēm ir slikta dūša un reibonis. Parasti tas ir saistīts ar medikamentiem, kas tiek lietoti narkozei. Pēc aborta var būt sāpes vēdera lejasdaļā un nogurums, bet no dzimumceļiem aptuveni divas dienas izdalās asinis. Protams, tas ir ne tikai fizisks, bet arī emocionāls pārdzīvojums, tāpēc ļoti svarīgs ir līdzcilvēku atbalsts. Dažkārt pēc aborta sievietes sevi nosoda, bet jāatceras, ka «izlietu ūdeni nesasmelsi», jādzīvo tālāk, jo sevis šaustīšanai nav jēgas, turklāt tas nepalīdz.
7. Kur var veikt abortu, un cik tas maksā?
«Aborta operācija veicama tikai ārstniecības iestādēs, kur atbilstošos medicīniskos apstākļos to veic sertificēts ginekologs. Ja šo operāciju veic nesertificēta persona, tas ir nopietns risks sievietes veselībai un dzīvībai. Tas ir kriminālaborts, kas aizliegts ar likumu. Cenas atkarīgas no iestādes, kur aborts tiek veikts, tās svārstās no 15 līdz 70 latiem. Ja ārsti uzskata, ka bērna piedzimšana ir nevēlama grūtnieces veselībai, aborts, protams, tiek veikts bez maksas,» saka ginekoloģe.
Ja tev ir bijis aborts
- Līdz pirmajām mēnešreizēm pēc aborta (tām jāsākas 4 līdz 6 nedēļu laikā) vēlams mazgāties tekošā ūdenī, nevis vannā.
- Divas līdz četras nedēļas pēc aborta dzimumdzīve ir aizliegta!
- Sliktas pašsajūtas gadījumā obligāti jākonsultējas ar ārstu!
- Pēc aborta ieteicams lietot higiēniskās paketes, nevis tamponus!
- Mācies no kļūdām un turpmāk obligāti lieto kontracepciju!
Atceries — aborts nav kontracepcijas metode!!!
Statistika
- 2002. gadā Latvijā tika izdarīti 14 685 aborti, bet piedzimuši 20 044 bērni. Tātad uz 100 jaundzimušajiem izdarīti 73 aborti.
- Attīstītākās valstīs uz 100 jaundzimušajiem augstākais veikto abortu skaits ir 10.
- 83% abortu veic nevis tīnītēm, bet sievietēm vecumā no 18 līdz 34 gadiem.