/nginx/o/2018/07/12/8709951t1hf016.jpg)
23. oktobrī Rīgā, privātmāju mikrorajonā «Teika» pie Āraišu un Bajāru ielu krustojuma, pulksten 9.45, tiks sākta 170 jaunu dalīto atkritumu uzkrāšanas konteineru uzstādīšana.
Dalīto atkritumu uzkrāšanas konteineru uzstādīšanu veic specializētais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums a/s «L&T Hoetika» sadarbībā ar brīvprātīgās izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas programmas ieviesēju Latvijā «Zaļā josta».
Dalīto atkritumu savākšanas konteineru uzstādīšana un uzkrāto atkritumu izvešana tiks veikta bez maksas.
Katra konteinera tilpums ir 240 litri un tas ir paredzēts šādu šķiroto atkritumu uzkrāšanai:
· Makulatūra (grāmatas, avīzes, saplēstas kartona kastes, papīrs u. c.);
· PET pudeles, plastmasas kannas (ar tilpumu virs 0,3 l) un polietilēns;
· TETRAPAKAS un PUREPAKAS (sulu vai piena paku cietais iepakojums).
«Mēs uzskatām, ka tieši privātmāju sektorā varam iemācīt cilvēkiem rūpēties par atkritumu šķirošanas kvalitāti.
Arī bērni labāk sapratīs, ka jebkurš savā sētā var rūpēties par drošu un sakoptu vidi,» norādīja a/s «L&T Hoetika» otrreizējo resursu sagādes nodaļas vadītājs Andrejs Getmans.
Dalītie atkritumi reizi mēnesī no privātmājām tiks savākti un ar speciālu transportu nogādāti a/s «L&T Hoetika» šķirošanas iecirknī, kur tiek atdalītas derīgās otrreizējās izejvielas.
Atdalītās otrreizējās izejvielas nogādās otrreizējo izejvielu pārstrādes uzņēmumiem. A/s «L&T Hoetika» par otrreizējo resursu savākšanu un pārstrādi rūpējas 93 darbinieki, izmantojot 19 specializētas automašīnas.
Kopumā Rīgas pilsētā līdz šī gada 10. oktobrim ir[s:2576]
«Privātmāju īpašnieku atsaucība, un vēlme pielikt savu roku vides sakopšanā mūs ļoti priecē, jo kopīgi ar a/s «L&T Hoetika» esam ieplānojuši, ka kopumā līdz 2004. gada beigām Rīgā būs izvietoti 5 250 dalītās atkritumu uzkrāšanas konteineri.
Mēs vēlamies redzēt Latviju kā valsti, kurā ļaudis dzīvo pēc principa, ka iepakojums pēc tā izmantošanas pamatmērķim kļūst nevis par atkritumiem, bet izejmateriālu, kurš tiek nogādāts vietā, kur zina tā vērtību un pielietojumu,» teica SIA «Zaļā Josta» valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.
«Zaļā josta» ir brīvprātīgās izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas programmas ieviesējs Latvijā un darbojas divos virzienos — organizē iedzīvotāju un uzņēmumu izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, kā arī īsteno vides izglītības pasākumus.
«Zaļās jostas» mērķis ir ne tikai nodrošināt izlietotā iepakojuma savākšanu, bet arī veicināt taupīgu attieksmi pret jaunu izejvielu izmantošanu. Iegūstot otrreizējās izejvielas no atkritumiem tiek taupīti ne tikai dabas resursi, bet arī samazināts noglabāto atkritumu daudzums atkritumu poligonos.
Statistikas dati liecina, ka Latvijā gadā tiek izmesti aptuveni 900 tūkstoši tonnu atkritumu. Katru gadu izmesto atkritumu apjoms pieaug par 3–5%. Aptuveni 30% no atkritumiem veido izlietotais preču iepakojums, kas būtībā ir otrreizējā izejviela.
Piemēram, lai saražotu 1 tonnu papīra, nepieciešams nozāģēt 14 kokus, bet šos kokus var arī nosargāt, izmantojot papīra ražošanai otrreizējās izejvielas.
No otrreizējām izejvielām, kas iegūtas no 27 PET pudelēm var izgatavot 1 svīteri, no 670 alumīnija dzērienu bundžām — 1 velosipēdu, bet no 19 000 tērauda pārtikas bundžām var izgatavot 1 automobili.
«Zaļā josta» un a/s «L&T Hoetika» pilotprojektu šķiroto atkritumu savākšanai Rīgas pilsētas privātmājās atbalsta Rīgas
[s:2577] |
Domes Vides departaments. Projekta 1. kārtā šā gada 2. oktobrī «Mežaparkā» tika izvietoti 348 konteineri šķiroto atkritumu savākšanai.
Visi privātmāju īpašnieki, kuri vēlas piedalīties vides sakopšanā un atkritumu šķirošanā, var interesēties a/s «L&T Hoetika» — darba dienās no pulksten 8.00 līdz 16.00 pa tālruni 7279416.
Sīkāka informācija par a/s «L&T Hoetika» — otrreizējo resursu sagādes nodaļas vadītājs Andrejs Getmans, a/s «L&T Hoetika», Vietavas iela 5, Rīga, LV-1009 vai pa tālruni 7279421, vai e-pastu: [s:2578]
Turpmākai informācijai: Inga Ģibiete, mārketinga vadītāja «Zaļā josta», Mūkusalas iela 41b, Rīga LV-1004, Latvija. Tālr. 7607880; 6433916, E-pasts: [s:2579]