/nginx/o/2018/07/12/8713081t1h463e.jpg)
Šodien notika «Latvijas Šaha savienības» un uzņēmuma «Kalnozols Celtniecība» rīkotais šaha zibensturnīrs «Mākslinieki pret politiķiem» un 110 šaha galdiņu pasniegšana Rīgas vidusskolām. Ar rezultātu 3:2 uzvaru svinēja mākslinieku komanda.
Šis pasākums notiek par godu izcilajam šahistam Mihailam Tālam, kuram šodien, 9. novembrī, apritētu 68 gadi.
Rīgas vidusskolām šahs tiek dāvināts ar mērķi popularizēt intelektuālo sporta veidu jauniešu vidū. Lai piesaistītu vidusskolēnu uzmanību šaham, uz šaha dēlīšiem būs jauniešu vidū populāru mākslinieku autogrāfi.
Sniedzot autogrāfus, «Z-
[s:2941] |
[s:2942]
Scars» mūziķi pastāstīja, ka visi grupas dalībnieki spēlē šahu. Meistarīgākais no viņiem esot ģitārists Jānis Sokolovs (Soķis), kuram vectēvs iemācījis spēlēt šahu jau 4 gadu vecumā, tāpēc Soķis izvirzīts kā grupas pārstāvis zibensturnīrā. «Šahs ir vienīgā spēle, kur jādomā 5 gājienus uz priekšu, un tas dzīvē labi noder. Es uzskatu, ka šī prasme jāattīsta jau bērnībā,» uzskata Soķis.
«Šahs mūsu laikmetā, kad visi pieraduši skriet, ir lieliska iespēja ieturēt pauzi. Svarīgākais šahā ir nevis meistarība, bet pats process — kad var apsēsties un stundu mierīgi padomāt. Televīzija, dators — tur visu pasaka priekšā, bet šahā pašam jāizdomā viss,» pozitīvo šahā saskata «Z-Scars» līderis Andris Kivičs.
Dž. Dž. Džilindžers šahu spēlē no 5 gadu vecuma. Skolas laikā cītīgi trenējies šaha mākslā, kā arī piedalījies daudzos vietēja mēroga un starptautiskos turnīros. Piecus gadus Džilindžers bijis šaha treneris Ogres sporta centrā.
Arī tagad Džilindžers aizraujas ar šahu — katru dienu kāda stunda tiek pavadīta spēlējot šahu internetā. Šaha partneri internetā tiek automātiski piemeklēti ar līdzīgu reitingu, tāpēc spēlēt esot interesanti. Pēc spēles stila varot nojaust — kāds cilvēks sēž «otrā galā». Šaha iemaņas noderot arī teātrī, kur kombinēšana notiek visu laiku.
| ||
Savulaik, kad teātrī rādīts «Šveiks», Džilindžeram iznācis uzspēlēt ar «Prāta Vētras» mūziķiem. «Es spēlēju viens pret visu grupu. Pirms spēles noslēdzām derības — ja uzvarēs «Prāta Vētra» — es viņiem pirkšu vīnu, ja es — tad mana meita tiks pie «Prāta Vētras» autogrāfiem. Es uzvarēju,» smaida Džilindžers un piebilst, «bet viņi spēlē šahu patiešām labi, īpaši Kaupers un Jubalts».
Grupas «re:public» taustiņinstrumentālists Rejs Reibergs (Ray Rayberg) intensīvi spēlējis šahu no 2. klases līdz tīņu vecuma beigām. «Mums uz skolu atnāca Aivars Stašāns un aicināja uz Rīgas skolēnu pili šahu spēlēt. Sākumā pieteicās gandrīz pusklase, bet palikām mēs kādi 4–5, kas visu skolas laiku aizrāvās ar šahu nopietnā līmenī. Skolu sacensībās izbraukājām gan Padomju Savienību, gan devāmies arī Rietumeiropas valstīm,» aktīvo šaha spēlēšanu atceras Rejs. Tagad Rejs mēdz uzspēlēt šahu ar datoru, bet pēdējā spēle bijusi ar grupas menedžeri Aldi Hofmani. Rejs uzskata, ka šaha spēle viņam palīdzējusi paplašināt redzesloku un attīstīt loģisko domāšanu. Rejs mēģinājis ar šahu «saslimdināt» arī sievu, bet viņa joprojām dod priekšroku dambretei. Kad paaugsies meita, kurai šobrīd ir pusgadiņš, Rejs viņai iemācīšot spēlēt šahu.
«Viss sākās ar dambreti, šahs sekoja vēlāk. Skatījos kā opaps spēlē šahu un radās interese pašam pamēģināt — tā nu viņš mani apmācīja,» par pirmajiem soļiem šahā stāsta Detlefs. Šobrīd gan šahu spēlēt bieži neiznākot, pēdējās spēles esot bijušas ar fabrikantu Mario. «Te viens zaudēja, te otrs. Mums ir līdzīgs līmenis, tāpēc ar Mario ir interesanti spēlēt,» saka Detlefs. Fabrikā šahu neesot spēlējuši, bet dambreti gan — uztaisījuši no kartona kastes galdiņu un «rāvuši vaļā». Šahā mīļākā figūra Detlefam ir tornis — īpaši interesantas kombinācijas var veidot, kad spēles gaitā uz laukuma palikuši abi torņi. «Šahs pats par sevi ir tāda izdevusies spēle — labi attīsta prātu,» rezumē Detlefs.
«Šahs ir ārkārtīgi skaista spēle — intelektuāla, pieprasa koncentrēties un domāt līdzi, bet tai pašā laikā dod atslābumu. Šahs ilgst ilgāk kā domino un ilgāk nekā, piemēram, «cūkas». Spēlējot var dzert tēju vai prātīgā garā risināt kādas mierīgas sarunas,» lūgts raksturot šahu, saka «The Hobos» solists Rolands Ūdris (Ūdrītis). Pats sācis spēlēt šahu pirmsskolas vecumā, bet ap 10 gadiem bijis īpaši aktīvs šaha spēlēšanas periods. «Tad, kad mani vēl neinteresēja meitenes, alkohols un mūzika (tas, kas nāk ar laiku un aizņem daudz laika), mēs pa vasaru ar kaimiņu čaļiem katru dienu izspēlējām aptuveni 20 šaha partijas,» stāsta Ūdrītis. Tāpat kā Rejam Reibergam no «re:public», arī Ūdrītim pēdējā šaha partija bijusi ar Aldi Hofmani, kurā Ūdrītis zaudējis. Bet tas neesot bijis trakākais zaudējums.
| ||
«Kaut kad biju ciemos pie Kaupera un viņš man saka, lai uzspēlēju šahu ar viņa dēlu, kurš trenējas šaha pulciņā. Es domāju — kas tur ko nesalikt tādam puišelim. Rezultātā pirmajā partijā viņš man ielika bērnu matu» smejas Ūdrītis, «labi, ka otrajā partijā izdevās revanšēties, citādi būtu pavisam palicis kaunā.»
Noslēdzot pasākumu, notika zibensturnīrs «Mākslinieki pret politiķiem», kurā «re:publicē» taustiņinstrumentālists Ray Raybergs sacentās ar RD deputātu Valdi Kalnozolu, režisors Dž. Dž. Džilindžers ar politiķi Maiju Romanovsku, «The Hobos» solists Rolands Ūdris ar Saeimas deputātu Pēteri Tabūnu, «Z-Scars» ģitārists Jānis Sokolovs ar RD deputātu Oļegu Ščipcovu un dziedātājs Detlefs ar RD deputāti Sarmīti Pīku. Šaha cīņā uzvarēja Ray Raybergs, Dž. Dž. Džilindžers, Detlefs, Pēteris Tabūns un Oļegs Ščipcovs. Līdz ar to, mākslinieki pieveica politiķus ar rezultātu 3:2.