/nginx/o/2018/07/12/8758759t1h21db.jpg)
Vēl pavisam nesen frizieri apgalvoja, ka lokaini mati vairs nav modē, un radināja mūs pie nevainojami gludām frizūrām.
Tagad, kad esam pieradušas pie šī ērtā matu sakārtojuma, apguvušas matu taisnošanas tehniku arī mājas apstākļos, iepazinušas un iepirkušas dažādus matu nogludināšanas līdzekļus, untumainā mode sadomājusi mainīties… Par labu cirtām. Turklāt izskatās — šoreiz ar apņēmību iekarot ne tikai modeļu galvas modes skatēs, bet arī iziet ielās. Lielākoties pateicoties Holivudas skaistulēm, kas ar prieku pieņēmušas šo romantisko matu modes tendenci un teju gandrīz visas dažādās balvu pasniegšanas ceremonijās u. c. sabiedrības burziņos redzamas ar skaisti koptām cirtotām frizūrām.
Nosacījumi: darbs, psiholoģija, ērtības un…
Kā tad īsti ir — vai tiešām modē ir tikai un vienīgi lokaini mati un par taisnajiem varam uz kādu laiku aizmirst? Patiesībā ne gluži tā. Jā, lokās, cirtas un viļņi šovasar ir pasludināti par vadošo tendenci, bet mūsdienās modē nekas nav viennozīmīgi un vairāk vai mazāk pakārtojas personībai. Nu ko lai dara, ja lokās nepatīk un nevarat ar tām sadzīvot! Turklāt tās nevar uzskatīt arī par lietišķu frizūru — cirtas simbolizē sievišķību, brīvību un vieglprātību. Biznesa vidē pārspīlēta sievišķība nekad nav bijusi modē un diez vai tuvākajā laikā būs, par vieglprātību nemaz nerunājot… Ja jums jāatstāj lietišķas sievietes iespaids un sajūta, ka jums var uzticēties, izvēlieties taisnu matu sakārtojumu. Protams, ne jau frizūra nosaka to, vai jums piemīt minētās rakstura īpašības, un tomēr… ne velti pastāv arī dreskods.
Tad vēl psiholoģiskais moments. Mēs nemainīgi sapņojam par to kā mums trūkst. Taisnu, spīdīgu, veselīgu matu laimīgās īpašnieces pie pirmās izdevības ķeras pie matu ruļļiem, bet sievietes ar dabas dotām, skaistām, vijīgām cirtām katru trešo dienu moka tās ar taisnojošām panniņām. Kā atzīst frizieri — ar šo fenomenu cīnīties gandrīz neiespējami. Kā viena, tā otra puse uzskata, ka daba viņas ir nežēlīgi apdalījusi un piešķīrusi absolūti nepiemērotu un nepiestāvošu galvas rotu, un tādā gadījumā uz modes tendencēm ir pilnīgi nospļauties…
Taisnu matu sakārtojums ir praktiskāks, īpaši tad, ja tie no dabas ir tādi (šajā gadījumā vispār gandrīz nekas nav jādara). Arī viļņainus matus ar veidošanas līdzekļu un taisnojošo pannu palīdzību var salīdzinoši ātri padarīt ideāli gludus, zīdainus un spīdīgus. Taisni vai iztaisnoti mati mazāk spurojas un pukojas, kas īpaši aktuāli vasarā vai kūrortā, kur karstums un paaugstināts gaisa mitrums šo ne visai skaisto parādību veicina.
Perfekti taisni mati piestāv gandrīz visām, turklāt vairumā gadījumu sievietei liek izskatīties jaunākai. Varbūt tādēļ šī tendence bija kļuvusi tik visaptveroši populāra?
Savukārt lokās, neskatoties uz visu iepriekš minēto, jau gadsimtiem ir asociējušās ar seksualitāti, rotaļīgumu un sievišķību. Un būtu skumji neizmantot šīs priekšrocības šovasar, kad tās ir tik ļoti modē!
Vārdu sakot, izvēle, kā vienmēr, ir jūsu ziņā, bet par visu pārējo jau ir parūpējušies kosmētikas un matu veidošanas instrumentu ražotāji. Mūsdienās ir iespējams jebkuru matu tekstūru pārvērst par jebkuru citu tekstūru.
Vēlamais efekts: taisni
Lai iegūtu perfekti taisnus matus, 60. gados sievietes tos taisnoja ar visparastākā gludekļa palīdzību… Visai bīstams paņēmiens (un ne tikai matu veselībai) no sērijas «skaistums prasa upurus», turklāt neērts. Paldies moderno tehnoloģiju dievam (jeb, pareizāk sakot, dievietei, — tikai sieviete var izprast šīs problēmas nopietnību) par to, ka mums vairs nav jāpielieto šādas inkvizīcijas metodes! Pat no dabas ļoti čirkainus matus tagad neilgā laikā perfekti var iztaisnot ar taisnojošajām panniņām.
Tā iztaisnoti mati nesasprogosies arī mitrā laikā, efekts ir noturīgs līdz pirmajai mazgāšanas reizei, un pēc tās mati atgūst savu sākotnējo tekstūru. Matus padarīt taisnus var arī tikai ar fēnu (vēlams, lai tam būtu šaurs uzgalis) un plakano matu suku vai īpašu «Denman» suku (pēc formas atgādina matu panniņas). Tiesa, nav garantijas, ka tad mati nesāks spuroties vai pat lokoties mitrumā, toties šī metode ir visdraudzīgākā to struktūrai.
Salīdzinoši nesen atklāta iespēja padarīt matus taisnus, gludus un slīdīgus uz ilgāku laiku — apmēram uz pusgadu un vairāk. Salīdzinot ar parastajiem taisnojošiem ilgviļņiem, šī metode ir efektīvāka un mata struktūru saudzējošāka. Matus apstrādā gan ar īpašu ķīmisku sastāvu, gan ar taisnojošajām pannām, gan kopjošajām sastāvdaļām. Šo patiesi revolucionāro metodi izgudroja Japānā 90. gadu beigās, vēlāk tā kļuva pasakaini populāra arī Londonā un ASV. Vairāk nekā gadu, pateicoties «Goldwell» matu kosmētikas kompānijai, kaut kas līdzīgs atrodams ari Latvijas salonos («Laima Lux», «Skaistuma Vēstniecība», «Matu Meistari» u. c.). Procedūra ir laikietilpīga — jārēķinās vismaz ar četrām stundām — un maksā aptuveni Ls 70–150. Diemžēl tā nav piemērota ķīmiski spēcīgi apstrādātiem matiem (piemēram, mākslīgi blondiem) .
Vēlamais efekts: viļņoti
Atgriežoties pie lokām, jāteic, ka patiešām nav modē vienīgi slapjuma efekts. Viss pārējais ir pieņemams — viļņi, lielas lokās, smalkas cirtas utt. Veļams, lai tās izskatītos ne pārāk perfektas, bet gan mazliet nekārtīgas vai brīvas un krītošas. Lai tās izveidotu, var likt lietā ruļļus, lokšķēres un apaļās sukas, pat matu sprādzes. Protams, tas prasa zināmu laiku. Kamēr dažas sievietes ar dabiski taisniem, skaistiem matiem mūsu platuma grādos vēl var atrast, glītu dabiski lokainu matu īpašnieces gandrīz nav sastopamas — parasti mums mati ir nenosakāmi vijīgi un pūkaini…
Vieglas, lielas, brīvas lokās veido ar matu ruļļu (tā saucamo ežu) palīdzību — to virskārta pielīp pie matiem un līdz ar to neatstāj neglītus iespiedumus no gumijām pie matu saknēm. Lai efekts būtu dabiskāks, ņem dažāda diametra ruļļus un tin pamīšus. Savukārt termoruļļi manāmi saīsina veidošanas laiku — to var paveikt, dzerot rīta kafiju un krāsojoties. Apjomīgi viļņainus, vijīgus matus ieveido ar apaļajām matu sukām, vēlams, divām. Kamēr veido katru nākamo šķipsnu, iepriekšējo atstāj uztītu uz matu sukas, lai atdziest, — tad viļņi ir izteiktāki un noturīgāki. Ar lokšķērēm savukārt var radīt konkrētas, bet vienlaikus ari nesamākslota izskata lokās. Matus uztin uz lokšķērēm, iepriekš katru šķipsnu apstrādājot ar matu laku. Tad uzmanīgi atbrīvo tos no instrumenta, atstājot sarullētus, un nostiprina ar matu sprādzīti, tā ļaujot matiem atdzist un nofiksēties. Pašās beigās visus matus iztin un kārtīgi izbužina ar pirkstiem. Matu sukas cirtu ķemmēšanai neiesaka izmantot, jo tās padara matus pūkainus.
Ja liksiet lietā visus vai vismaz dažus no šiem paņēmieniem, jūsu perfektā āriene iegūs nedaudz vieglprātības un rotaļīguma, un tieši tam šosezon mode ir devusi savu svētību. Tad nu izmantojiet to!