Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Būs vienots ātrās medicīniskās palīdzības tālruņa numurs — 113

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Drīzumā Latvijā plānots ieviest vienotu neatliekamās medicīniskās palīdzības tālruņa numuru — 113.

Tas paredzēts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajās neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta attīstības pamatnostādnēs, par kurām pirmdien lems valdības komiteja, aģentūra BNS uzzināja Valsts kancelejā.

Lai dotu iespējas iedzīvotājiem nepieciešamības gadījumā ātri un ērti sazvanīt ātro palīdzību, iecerēts, ka tuvākajos gados ātro palīdzību visā Latvijā gan no mobilajiem, gan stacionārajiem tālruņiem varēs sazvanīt pa numuru 113.

Šobrīd ātro palīdzību pa stacionārajiem tālruņiem izsauc, zvanot 03, tomēr lauku reģionos vēl ir vietas, kur ātro palīdzību var izsaukt, lietojot tikai septiņu zīmju tālruņa numuru.

Zvanot pa tālruni 03 no mobilā telefona, izsaukums nonāk Rīgas Ātrās medicīniskās palīdzības stacijā, kas tālāk sniedz informāciju par iespējām sazvanīt tuvāk esošo ātrās palīdzības staciju.

Savukārt pa tālruņa numuru 112 pieteiktais izsaukums vispirms nonāk Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta dispečeru centrā, kurš zvanu pāradresē attiecīgajam operatīvajam dienestam.

Pašreizējā sistēma ir sarežģīta, līdz ar to nereti palīdzības sniegšana ir kavēta.

Ieviešot vienotu tālruņa numuru, zvans nonāks tieši pie attiecīgā dienesta, tāpēc ātrā palīdzība pie cietušajiem ieradīsies daudz ātrāk.

Šāda kārtība ir lielākajā daļā Eiropas valstu, bet tikai četrās — Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Lihtenšteinā — ir viens tālruņa numurs pilnīgi visiem operatīvajiem dienestiem.

Pamatnostādnes paredz izveidot piecus reģionālos neatliekamās palīdzības dispečeru centrus, kas atradīsies Jelgavā, Valmierā, Rēzeknē, Kuldīgā un Rīgā. Plānots, ka šādi centri tiks izveidoti līdz 2010. gadam.

Paredzēts, ka turpmāk uz izsaukumiem brauks tuvākā neatliekamās palīdzības brigāde, tāpēc nepieciešams izveidot vienotu radiosakaru, datu pārraides un informācijas apmaiņas sistēmu.

Jau iepriekš veselības ministrs Gundars Bērziņš pauda bažas par ātrās palīdzības transporta slikto stāvokli, un VM piedāvātajā dokumentā minētas iespējas, kā šo autoparku atjaunot. Patlaban tikai 27% no Rīgas operatīvajiem medicīnas transportlīdzekļiem ir jaunāki par pieciem gadiem. Ārpus Rīgas 84% ātrās palīdzības mašīnu ir vecākas par pieciem gadiem, bet 43% — vecākas par astoņiem gadiem.

Lauku reģioni nav nodrošināti ar transportlīdzekļiem, kas piemēroti braukšanai pa lauku ceļiem.

Arī ātrās palīdzības mašīnu aprīkojums ir atšķirīgs. NMP dienesta nodrošināšanai ar mašīnām un tām atbilstošu aprīkojumu no nākamā gada līdz 2008. gadam vajadzēs 3,28 miljonus latu.

NMP pamatnostādnēs īpaša uzmanība veltīta cilvēkresursu piesaistīšanai NMP sistēmai un jau esošo strādājošo darba motivācijas paaugstināšanai. Šobrīd ātrajā palīdzībā darbinieki mainās bieži. Valstī ir 1728 ātrās palīdzības mediķi, bet līdz 2010. gadam šo skaitu plānots palielināt līdz 2560.

Kopumā, lai īstenotu pamatnostādnēs izvirzītos mērķus un uzdevumus, nepieciešami 33, 89 miljoni latu, tostarp miljons latu šogad un nepilni 11 miljoni latu nākamgad.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu