/nginx/o/2018/07/12/8785988t1h53d3.jpg)
Mājā ikvienam cilvēkam ir vieta, kur gan mēbeļu izkārtojums, gan sienu krāsojums, gan apgaismojums — viss (vai gandrīz viss) atbilst viņa vēlmēm. Tas rada labu garastāvokli un omulības sajūtu. Lai tā būtu, iekārtojot jebkuru telpu, par to jāpadomā laikus.
Iekārtojot apgaismojumu, jāņem vērā, kā turpmāk ikkatra telpa tiks izmantota
Virtuvē
Virtuve ir telpa, kurā ar elektrību darbināmu ierīču un elektrības patēriņa punktu ir visvairāk. Šajā telpā uzturamies visbiežāk. Ieturam maltītes, vakaros bieži strādājam, mācāmies, pavadām laiku kopā ar ģimenes piederīgajiem vai draugiem. Virtuvei vajadzīgs ļoti labi pārdomāts, labs apgaismojums. Parasti tā ir liela lampa virs ēdamgalda vai vairākas griestos iebūvētas lampiņas. Ja no šiem gaismas ķermeņiem ir pietiekami gaišs, lai ērti uzkoptu telpu un lai darītu citus darbus, tad ar to pietiek. Bet šīs lampiņas var iebūvēt griestos 45 cm attālumā no sienas, kur atrodas plīts — ikvienas namamātes galvenā darba virsma. Tad, piemēram, gatavojot ēdienu, virēja to pati neaizēnos un darbs veiksies ātrāk un labāk. Lampas var atrasties arī zem augšējiem, pie sienas piestiprinātajiem skapīšiem — efekts būs tas pats. Darba virsmu — plīti — var apgaismot spuldzītes, kas iebūvētas garaiņu nosūcējā. Tomēr lielā virtuvē būs nepieciešams vēl kāds apgaismojums.
Romantisku noskaņu rada augšējos skapīšos aiz stiklotām durtiņām iebūvētas spuldzītes. Bet šis apgaismojums vairāk ir dekoratīvs.
Ļoti svarīgi laikus padomāt, kur atradīsies elektrības rozetes. Bez tām, kas nepieciešamas lielajai virtuves tehnikai, rozetes vēl vajadzīgas virs tās darba virsmas, kas paredzēta pārvietojamai virtuves tehnikai. Tās ierīko apmēram 10 cm virs darba virsmas tajā vietā, kurā ir paredzēta brīva vieta elektriskajai tējkannai un citām ierīcēm.
Gaitenī un kāpņu telpā
Katram saimniekam būs savs spriedums par to, kādai jābūt lampai gaitenī un kāpņu telpā. Bet viena lieta ir svarīga visiem — gan garā gaitenī, gan kāpņu telpā jāparedz iespēja ieslēgt un izslēgt apgaismojumu abos telpas galos. Tāpat laikus jāpadomā, lai gaitenī būtu rozete putekļu sūcējam. Visjaunākajiem putekļu sūcēju modeļiem gan mēdz būt ļoti gari elektrības vadi. Tomēr ērtāk, ja šī rozete ir. Tāpat ir jāapgaismo spogulis, ja tāds ir gaitenī.
Guļamistabā
Bez kopīgā griestu apgaismojuma guļamistabā jāparedz vieta naktslampiņām abās gultas pusēs. Var ierīkot rozetes abās naktsskapīšu pusēs vai iebūvēt elektrības vadus sienā — sienas lampiņām. Laikus jāzina, kur būs slēdzis — tieši pie lampiņas vai sienā.
Guļamistabā var iekārtot apgaismojumu arī plauktiņiem vai drēbju skapim. Ja guļamistabā ir liels spogulis, tad arī tur noderēs apgaismojums.
Darba istabā
Te svarīgi ir trīs punkti: griestu apgaismojums, darba vietas apgaismojums un apgaismojums atpūtas zonā. Tiem jāpielāgo griestu lustra un galda lampas vai galda lampa un stāvlampa.
Zīmējot darba istabas elektrības plānu, skaidri jāzina nepieciešamo rozešu skaits — datoram vien vajadzēs piecas vai sešas. Ja nolemts darba galdu novietot telpas vidū un ir skaidri zināma galda atrašanās vieta, tad elektrības pievadus var ierīkot grīdā. Vienīgais trūkums šim visnotaļ drosmīgajam solim — mēbeļu atrašanās vietu pēc tam nevarēs mainīt.
Bērnistabā
Par bērnistabu var teikt to pašu, ko par guļamistabu vai darba istabu — īpaši, ja bērns ir pusaudzis, kurš mācās un strādā pie datora. Apgaismojumam jābūt pietiekami ērtam un parocīgam, turklāt tādam, kas nebojā jauna, augoša cilvēka redzi.
Kur ķeizars kājām iet
Šajās telpās jābūt pietiekamam griestu apgaismojumam. Ja tualete ir neliela, varbūt pietiek ar sienas lampu. Ja telpā paredzēts spogulis, tad virs tā noteikti jābūt kādam gaismas ķermenim.
Vannas istabā zem spoguļa labajā pusē (ja vien neesat kreilis) vajadzētu ierīkot rozeti fēnam. Ja mājā ir mazi bērni, tad rozetēm jābūt ar papildu drošību vai tās jāierīko slēdzama skapīša iekšpusē.
Ja rodas šaubas, tad labāk laikus prasīt padomu speciālistiem. Tas maksās lētāk, nekā pēc tam labot kļūdas.