Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Dzelzs ir nepieciešama skābekļa transportēšanai uz mūsu organisma audiem un ogļskābās gāzes transportēšanai no audiem. Saistoties ar olbaltumu, dzelzs veido hemoglobīnu – vielu, kas transportē skābekli no plaušām uz organisma šūnām un arī piešķir asinīm raksturīgo sarkano krāsu.
- Dzelzs piedalās karotīna pārveidošanā par A vitamīnu.
- Dzelzs uzsūkšanos paaugstina C vitamīns.
- Dzelzi mēs uzņemam, lietojot uzturā aknas, zivis, rudzu maizi, aprikozes, rozīnes, tumšos lapu dārzeņus u.c.
- Cilvēka organisms vidēji aptuveni 16 stundās spēj absorbēt līdz 3,6 mg dzelzs, bet sievietēm grūtniecības laikā šī absorbcijas spēja ir krietni lielāka – līdz 12 mg.
- Par dzelzs nepietiekamību organismā liecina mazasinība, nespēks, aizcietējumi, arī bālums, sausi un trausli mati, nelīdzeni nagi, reiboņi, koncentrēšanās grūtības, slikts miegs. Var būt arī darbspēju mazināšanās, nomākta imūnās sistēmas darbība.
- Anēmija iestājas, kad dzelzs trūkums izraisa hemoglobīna daudzuma samazināšanos līdz tādam līmenim, kad vairs netiek apmierinātas organisma vajadzības pēc skābekļa.
- Sievietēm nepieciešams divreiz lielāks dzelzs patēriņš nekā vīriešiem, jo viņas regulāri zaudē asinis menstruāciju laikā.
- Pētījumos noskaidrots, ka 30% sieviešu 15–45 gadu vecumā cieš no dzelzs deficīta vai mazasinības.
- 58% sieviešu grūtniecības laikā cieš no dzelzs deficīta.
- Jaundzimušie uzņem dzelzi no mātes piena. Pusgadu vecam bērnam pieprasījums pēc dzelzs organismā ir 2,5 reizes lielāks nekā pieaugušam vīrietim.
- Par dzelzs trūkumu bērna organismā liecina paaugstināta uzbudināmība un miega traucējumi.
- Normāls sabalansēts uzturs cilvēkam dienā nodrošina 10–15 mg dzelzs, taču faktiski no šī daudzuma tiek absorbēti tikai 10–15%. Uzsūkšanos iespējams palielināt, ja līdztekus lieto arī C vitamīnu, tomēr bieži vien vēlamā dzelzs daudzuma sasniegšanai jālieto uztura piedevas.
- Visvieglāk organismā uzsūcas dzelzs glukonāts šķidrā formā.