Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Geju un lesbiešu asociācijas: Saeima nostiprina homofobiju valsts Satversmē

Rīgas Praids 2005

FOTO: Apollo

Latvijas Saeima šodien trešajā un pēdējā balsojumā apstiprināja Satversmes grozījumus, kuros noteikts, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti, tā izslēdzot iespēju, ka varētu notikt laulība starp viendzimuma partneriem, informē Starptautiskās Geju un lesbiešu asociācijas Eiropas nodaļas pārstāvis Juris Lavrikovs.

Minētos grozījumus izstrādājusi Latvijas Pirmā partija (LPP).  Kad 2005. gada jūlijā notika pirmais lezbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) praida pasākums, partija uzsāka histērisku homofobijas kampaņu. Apstiprinātie Satversmes grozījumi paskaidro, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti. LPP pārstāvji atklāti deklarējuši, ka pamata motivācija šim priekšlikumam ir nepieļaut iespēju, ka Latvijā viendzimuma partneri kādreiz baudīs juridisku atzīšanu.

Laulība starp viendzimuma partneriem kopš 1993. gada aizliegta Latvijas Civillikumā, taču konservatīvi politiķi vienalga atraduši par vajadzīgu, grozīt Satversmi. Viņi skaidro, ka Eiropas Savienības pretdiskriminācijas normas teorētiski ļautu apstrīdēt viendzimuma personu laulāšanās aizliegumu, kāds minēts Civillikumā, un tāpēc tas jāaizliedz Satversmē.

Latvijas likumdošanā viendzimuma partneri pilnībā ignorēti, viņiem nav to tiesību un tās aizsardzības, kādas bauda pretējā dzimuma laulātie. Rezultāts ir diskriminācija tādās jomās, kā īpašuma mantošana, īpašuma regulēšana, īres tiesības, pensijas, sociālā nodrošinātība, nodokļi u.c.  Jau 1999. gadā Saeimas Cilvēktiesību komisija noraidīja likumprojektu par viendzimuma partnerattiecību reģistrēšanu.

«Esam dziļi šokēti un nopietni uztraukti par homofobijas attīstību Latvijā,» uzsver organizācijas ILGA-Europe izpilddirektore Patrīcija Prendivila (Patricia Prendiville). "Būdama Eiropas Savienības dalībvalsts, Latvija tomēr pilnībā nerespektē un pat rīkojas pret vienlīdzības un nediskriminācijas principiem, par kuriem vienojušās ES dalībvalstis, tie ir principi, kas apstiprināti vairākos ES līgumos. Latvija vienalga apstiprinājusi diskriminējošas normas, kurām par pamatu nav nekas cits, kā vienīgi homofobija.  Latvija joprojām ir vienīgā ES dalībvalsts, kura nav konkrēti aizliegusi diskrimināciju seksuālās orientācijas dēļ, lai gan to pieprasa ES direktīva par vienlīdzīgu attieksmi nodarbinātības jomā.

«Visa Eiropa būvē kontinentu, kurā katram eiropietim tiek garantētas vienlīdzīgas iespējas un cieņa. Arvien biežāk Eiropas valstis tiesiski atzīst viendzimuma partneru ģimenes un aizliedz diskrimināciju seksuālās orientācijas dēļ.  Latvija rīkojas pretēji Eiropas tendencēm, tā regresē LGBT cilvēku diskriminēšanas un pazemošanas virzienā.»

«Aicinām Eiropas Savienības institūcijas, pievērst nopietnu uzmanību tam faktam, ka Latvija atklāti neciena un neievēro Eiropas Savienības principus un likumus. Aicinām Latvijas valdību un politiķus, pildīt valsts pienākumus. Diskriminācijas nostiprināšanas vietā aicinām nodrošināt viendzimuma personu ģimenes cienīšanu un tiesisku atzīšanu.»