Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Mazs cinītis gāž lielu vezumu jeb Ko ārstē adatas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: beaumonth.com

Ķīnas tradicionālajā medicīnā līdz ar ārstniecisko augu novārījumiem pacienta ārstēšanā izmanto arī adatu terapiju.

Medicīnas zinātņu doktore Inese Kokare, sertificēta akupunktūras un fizikālās medicīnas ārste, ir mācījusies Tjandzinas Ķīnas tradicionālās medicīnas universitātes Pēcdiploma apmācības fakultātē programmā «Akupunktūra un moksa terapija». Jautājām viņai, kā atveseļoties un samazināt svaru ar adatu terapijas palīdzību.

– Kuras veselības problēmas var labi ārstēt ar adatām?

– Adatu terapija labi palīdz pie dažādām saslimšanām, kuras ir orgānu funkcionālās darbības traucējumu rezultāts, kā arī sāpju remdēšanā. Adatas izraisītais kairinājums iedarbina sarežģītus organismā esošos mehānismus, kā rezultātā sāpes mazinās un tiek panākta organisma pašizveseļošanās spēju stimulācija. Tāpēc adatu terapiju var labi izmantot gan akūtu, gan hronisku sāpju mazināšanai. Arī pirms izšķiršanās par operāciju pie mokošām muguras sāpēm ieteicams izmēģināt adatu terapiju. Mazāk var līdzēt, ja jau radušās patoloģiskas pārmaiņas audu un orgānu struktūrā.

Adatu terapija labi palīdz, ja ir neiroloģiskas saslimšanas, piemēram, sejas nerva neiropātija, galvassāpes, migrēna, pēc insultiem. Terapija – kursu veidā.

Mugurkaula kakla daļas spondilozei labi palīdz adatu terapija kombinācijā ar homeopātisko preparātu injekcijām akupunktūras punktos kakla daļā, masāža, lāzerterapija. Pacientam noderīgi arī tieši viņa problēmai atbilstoši vingrinājumi, kurus ierāda fizioterapeits. Protams, svarīga ir pacienta vēlēšanās līdzdarboties ārstēšanas procesā.

– Vai adatu terapiju var izmantot organisma pretestības spēju paaugstināšanai?

– Ķīniešiem jau kopš seniem laikiem ir zināmi īpaši punkti uz ķermeņa, kuru stimulācija veicina imunitātes nostiprināšanos. Kad Ķīnā bija SARS epidēmija, šos punktus cilvēki piededzināja (papildu stimulācija), lai izvairītos no SARS. Vasarā cilvēki skatījās viens otram uz kājām, vai punkti ir piededzināti. Ja tas nebija izdarīts, bija nosodoša attieksme pret nevērīgo līdzpilsoni.

– Kāds ir adatu darbības princips, piemēram, vai smēķētājam gribēsies mazāk smēķēt?

– Viens no adatu terapijas iedarbības efektiem atkarību ārstēšanā – vēlmes mazināšanās. Ārsta uzdevums ir izskaidrot pacientam, kas gaidāms no adatu terapijas, kursu uzsākot. Ja sākumā smēķētājs lietojis 30 cigaretes dienā, tad ar adatu terapiju to skaitu samazina līdz 10, pēc tam līdz trim četrām. Bet no tām jau pašam jāatsakās ar gribasspēka palīdzību.

Arī apetīti samazinām ar adatu palīdzību, un cilvēks var vieglāk kontrolēt savus ēšanas paradumus. Sievietes var mierīgi gatavot ģimenei vakariņas un pašām negribēsies ēst. Tomēr gribu uzsvērt, ka aptaukošanās ir dažādu faktoru iedarbības rezultātā radusies saslimšana un ķermeņa svara samazināšana ir kompleksa terapija, kas ir ārsta kompetence. Nevajag iekrist uz dažādu brīnumlīdzekļu reklāmām, kas var radīt lielāku ļaunumu nekā labumu.

Adatu terapijai ir arī izteikti sedatīva iedarbība – nereti pacienti seansa laikā iemieg. Terapijas laikā uzlabojas miega kvalitāte. Bet, ja bezmiegs ir kādas nopietnākas saslimšanas simptoms, ar adatu terapiju vien palīdzēt nevarēsim.

– Ja ir smagas alerģijas, nātrenes, vai var ņemt talkā adatas?

– Alerģijas lielā mērā ir saistītas ar agresīvo ārējās vides faktoru iedarbību, tajā skaitā arī uzturu. Tā ir mūsdienu slimība. Pats galvenais ir atrast un novērst alerģiju izraisošo faktoru iedarbību, kad tas izdarīts, var efektīvi izmantot arī adatu terapiju.

– Kas izraisa sieviešu saslimšanas?

– Ķīnas tradicionālajā medicīnā pārmaiņas sieviešu reproduktīvajos orgānos, piemēram, miomas, arī cikla traucējumus, bieži saista ar aknu funkcionālās sistēmas darbības traucējumiem. Aknu sistēma ir īpaši jutīga pret stresa iedarbību. Ilgi dzīvojot stresa situācijā (pat ja stress ir neliels), tiek traucēta aknu enerģijas rite, un tas izraisa traucējumus reproduktīvajos orgānos, veicina mastopātijas un vairogdziedzera saslimšanu rašanos. Ķīniešu medicīna un filozofija īpaši uzsver mērenības principu emocionālajā dzīvē.

– Ar ko saistīts svara pieaugums?

– Jau minēju, ka tendenci uz aptaukošanos nosaka dažādu faktoru mijiedarbība. Tā ir atkarīga no ģenētikas, konstitūcijas, vielmaiņas īpatnībām, kas iegūtas dzīves laikā, ārējās vides, stresa un uztura. Tad tas viss kā lielā katlā sajaucas kopā un rezultātā palielinās svars. Katram cilvēkam var būt savi iemesli, kas izraisījuši aptaukošanos. Sievietēm tā bieži rodas pēc bērniņa piedzimšanas – ķīnieši uzskata, ka šajā periodā viņām ir enerģijas deficīts. Sievietēm pēc menopauzes arī palielinās svars.

– Ja uz stresu reaģējam ar pastiprinātu apetīti…

– Austrumu medicīnā uzskata – organisms ir vienots vesels. Tas nozīmē, ka iekšējo orgānu darbības traucējumi izpaužas kā psiholoģiskas dabas problēmas. Var arī teikt, ka organisms kļūst jutīgs pret ārējo faktoru iedarbību, šajā gadījumā – pret stresu, un tas izpaužas ar dažādiem simptomiem. Cilvēkam, kam ir paaugstināta apetīte kā atbildes reakcija uz stresu, ārsts, visticamāk, atradīs arī citus simptomus, kas liecinās par iekšējo orgānu darbības traucējumiem.

– Vai varam ko darīt?

– Ķīnas tradicionālajā medicīnā uzskata, ka par emocijām galvenokārt atbildīgas divas orgānu sistēmas – sirds un aknu funkcionālās sistēmas. Regulējot šo iekšējo orgānu darbību ar adatu terapijas palīdzību, cilvēks kļūst mazāk uzņēmīgs pret stresu, kļūst mierīgāks.

– Kādi ir pamatprincipi, ārstējot cilvēku ar palielinātu svaru?

– Ārstējot pacientam aptaukošanos, ārstam vispirms svarīgākais panākt, lai liekais svars nepieaugtu. Nākamais solis – ļoti pareizi un pakāpeniski to samazināt, pēc tam – noturēt svara samazinājumu. Svara zaudēšana ir ilgstoša ārsta un pacienta sadarbība. Pētījumos pierādīts – ja nav ārsta atbalsta, gada laikā tikai 10% pacientu saglabā svara zudumu.

Pie mums – klīnikā «Ķīniešu medicīna», kur es strādāju, – vidēji sagaidāmais svara zudums ir no 500 gramiem līdz vienam kilogramam nedēļā. Vairāk nedrīkst, lai neradītu šūnu vielu maiņas traucējumus.

– Sieviete 59 gadu vecumā sver 107 kilogramus. Apetīte milzīga. Ko viņai darīt?

– Jāpārdomā, kas varētu būt veicinājis svara pieaugumu. Ja svars «uzēsts», jāpārskata sava ēdienkarte. Jākustas, cik atļauj svars, vislabākās būtu nodarbības baseinā. Badoties gan nebūtu vēlams. Ķīnas medicīnā badošanos kā svara samazināšanas līdzekli neiesaka: organismam katru dienu ir jāsaņem pilnvērtīgas uzturvielas. Cilvēkam ar ļoti palielinātu ķermeņa svaru notievēšana var būt ilgs process – gadu un vairāk. Jo strauji nometot, tas nāks ar uzviju atpakaļ.

Ārstēšanai vieglāk padodas «uzēstais» svars, vīriešiem – alus vēderiņi. Sliktāk, ja liekais svars ir ilga nepareiza dzīvesveida rezultāts, ja cilvēkam radušies nopietni orgānu darbības traucējumi. Tad var būt pat tā, ka ēd salīdzinoši maz, bet liekais svars nepazūd. Noteikti jāvēršas pēc speciālista palīdzības. Adatu terapija svara samazināšanai labi sader ar masāžu un ūdensprocedūrām. Vislabākā šim nolūkam ir Šarko duša.

– Vai adatas spēj visu?

– Protams, ka ne. Cilvēkiem jāmaina dzīvesveids, ēšanas paradumi. Te padomu sniedz ārsts. Ķīnas tradicionālajā medicīnā ļoti svarīga ir profilakse. Ķīnietis dodas pie ārsta, kad ir pirmie saslimšanas simptomi, nevis tā kļuvusi hroniska. Ķīnā ārsts pacientam ļoti ilgi stāsta, kas viņam jāēd, jo ēdiens ir zāles.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu