Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Galda apgaismojums - mājās un darbā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Šoreiz par galda apgaismojumu, jo galds ir viens no galvenajiem dzīvokļa iekārtas priekšmetiem jebkurā mājā. Pie galda - vai tas būtu darbgalds vai ēdamgalds - mēs pavadām pietiekami daudz laika. Tādēļ galda apgaismojumam nepieciešama rūpīga un nopietna pieeja. Liela nozīme ir šī apgaismojuma vizuālai sasaistei ar pārējām apgaismes ierīcēm un apgaismojamām virsmām.

Gaismekļiem vai lustrām, kas izvietoti pie griestiem virs galda, jāatrodas 60 cm attālumā no galda virsmas, nedaudz virs acu augstuma. Gaismas plūsmas virzienam jābūt tiešam, bez izkliedes, kā arī vēlams apgaismojumu ierīkot tā, lai būtu iespēja izvairīties no atspīdumu efekta un gaisma spīdēšanas tieši acīs.

Apgaismes ierīču sānu virsmas var būt matētas, tā, ka tās ļauj izkliedēt gaismas sānu plūsmu tālu aiz paša gaismekļa darbības robežām un sekmē visas apkārtējās telpas papildu izgaismošanu.

Spuldzītes ar iekšējo pārklājumu, reflektora vai matētas ir ieteicamākas par parastajām caurspīdīgajām kvēlspuldzēm. Izvēloties apgaismes avotu, jāņem vērā galda forma, izmēri un kopējais dizains. Piemēram, lai pareizi apgaismotu apaļu galdu, jāpiemeklē sfēriskas formas gaismeklis 35 līdz 60 cm diametrā. Analoģiski ovāliem un kvadrāta formas galdiem vislabāk atbildīs gaismekļi, kas dublē galda formu. Ja galdam ir garena forma, labāk izskatīsies vairākas mazu gaismekļu rindas. Lai apgaismotu mūsdienīgu sešstūra formas galdu, virs tā nostiprināma galda stilam atbilstoša lustra no bronzas vai ar hroma pārklājumu. 20 - vatīgas halogēna lampiņas dod 60° gaismas izkliedes leņķi, bet nepieciešamo transformatoru ievieto pašā lustras stiprinājumā.

Mazi punkta gaismekļi, kas piestiprināti pie jebkuras formas listēm virs galda, var tikt vienkārši pārgrozīti jebkurā plaknē. To 50 - vatīgās halogēnās spuldzītes ar 60° izkliedes leņķi rada uz galda darba virsmas 600 luksu apgaismojuma līmeni. Gaismas plūsmas intensitāti var plūstoši mainīt, jo gaismas avots ir apgādāts ar reostatu.

Darba galda apgaismojums

Darba virsmu apgaismojumam mājā jāpiemēro te paši standarti un drošības un kvalitātes prasības, kādas ir ražošanas telpām. Darba vietu organizācija ir atkarīga no to izvietojuma attiecībā pret logiem kā dabiskā apgaismojuma avotu un uzstādītajām papildu apgaismes ierīcēm. Vienmēr jāņem vērā divi pamatnosacījumu momenti. Pirmkārt, naktī vizuālajiem apstākļiem jābūt maksimāli pietuvinātiem dienas apgaismojumam. Bez tam darba vietas apgaismojums ir daļa no kopējā telpas apgaismojuma un tādēļ jācenšas izvairīties no krasu kontrastu veidošanos starp darba virsmas un pārējās telpas apgaismojumu.

Šūšanas nodarbēm nepieciešams 750 luksu spilgts apgaismojums, tā ka bieži nākas strādāt ar tumšiem materiāliem. Vienlaikus jānodrošina laba krāsu uztvere. Gaismai jāspīd no augšas un vienas galda sānu puses. Tas ļaus nesasprindzināt redzi, izvēloties adatu attiecīgajam audumam un neiespaidos dūrienu kvalitāti. Lai šādu rezultātu panāktu, speciālisti rekomendē izvietot punkta halogēna spuldžu gaismekļus ar jaudu no 40 līdz 60 vatiem un 30° izkliedes leņķi. Ja šujot skatiens nav visu laiku koncentrēts vienā vietā, ieteicams parūpēties, lai gaismekļi ir grozāmi.

Ne gaisma, kas krīt no loga, ne no mākslīgā apgaismojuma avota, strādājot ar datoru, nedrīkst krist uz monitora, lai neradītu atspīduma efektu, kurš ir redzei ļoti kaitīgs. Līdzās jebkurai iekārtai, ieskaitot videoekrānu, abpus tā pie sienas jāuzstāda divi sienas gaismekļi, kas apgādāti ar 230 voltu halogēnajām spuldzēm, lai nodrošinātu netiešo apgaismojumu.
Uz galda līdzās monitoram novieto galda lampu ar 11 vatu kompaktu fluorescējošo spuldzi, lai apgaismotu darba vietu bez atspulgu radīšanas, kas kairina redzi.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu