/nginx/o/2018/07/13/8909802t1h5705.jpg)
Cilvēki dodas atvaļinājumā, bauda silto laiku, atpūšas ārpus Rīgas — tas viss veicina asins donoru aktivitātes samazināšanos vasaras sezonā. Taču asinis pārliešanai nepieciešamas arī vasarā.
Kas ir asins donors?
Asins donors ir cilvēks, kas ziedo savas asinis citu cilvēku dzīvības glābšanai vai veselības uzturēšanai. 1957. gada maijā Latvijā pirmo reizi asinis ziedoja 124 bezatlīdzības donori. Tas nozīmē, ka šie cilvēki bez atlīdzības glāba dzīvību kādam, kuru viņi pat nepazina. Mūsdienās visā pasaulē izplatīta bezatlīdzības donoru ideja, arī Latvijā cilvēki asinis ziedo, nesaņemot par to atlīdzību.
No kā sastāv asinis?
Asinis sastāv no eritrocītiem, leikocītiem, trombocītiem un plazmas. Eritrocīti jeb sarkanie asins ķermenīši nodrošina skābekļa piegādi visiem organisma audiem. Trombocīti piedalās asins recēšanā. Plazma jeb asins šķidrā daļa nodrošina olbaltumvielu, antivielu, sāļu, fermentu un mikroelementu piegādi orgāniem.
Asins komponentiem ir noteikts derīguma termiņš!
Plazmu noteiktā režīmā drīkst uzglabāt līdz trim gadiem, eritrocītu masu — 35 dienas, bet trombocītu masu — ne ilgāk par piecām dienām. Tāpēc donoru palīdzība vajadzīga regulāri.
Kā tiek izmantotas donoru asinis?
Asinis sadalot, iegūst asins komponentus — eritrocītu masu, trombocītu masu un plazmu —, ko pārlej slimniekam pēc vajadzības. Tātad vienā asins došanas reizē donors palīdz vairākiem slimniekiem, bet dažkārt — vairāki donori — vienam slimniekam. Asins komponentus pārlej daudzās slimnīcās, piemēram, vienā mēnesī:
- P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā pārlej asins komponentus no 500 līdz 600 donoriem;
- VSIA «Rīgas Austrumu slimnīca» klīnikā «Linezers» — no 500 līdz 600 donoriem;
- Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā — no 300 līdz 480 donoriem;
- slimnīcā «Biķernieki» — no 850 līdz 1000 donoriem.
Ik dienas Valsts asinsdonoru centrs izsniedz dažādus asins komponentus no 100 līdz 200 donoriem. Slimnieki asinis saņem bez maksas, parasti vienlīdz vajadzīgas visu grupu asinis!
Visbiežāk pārliešanai trūkst rēzus negatīvo asiņu, jo tikai 15% cilvēku ir rēzus negatīvi. Asins grupa un rēzus piederība dzīves laikā nemainās nekādu faktoru ietekmē. Nosakot asins grupu, konstatēts, ka Latvijā visbiežāk sastopami cilvēki ar A (37%) un 0 (36%) asins grupu. Retāk ar B (20%) un AB (7%). Visu grupu un rēzus piederības asinis ir vienlīdz vērtīgas.
Vai asins ziedošana ir kaitīga cilvēka veselībai?
Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi — donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati. Asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas, rada nelielu eiforiju.
Vai asins ziedošanas procedūra ir droša?
Mūsdienās donors var būt drošs, ka asins ziedošanas laikā nav iespējams inficēties ar HIV, hepatītiem, sifilisu un citām transmisīvām slimībām, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami materiāli.
Kāpēc tev vajadzētu ziedot asinis?
Morālais gandarījums. Asins nodošana raisa pozitīvas izjūtas. Tu esi palīdzējis kādam grūtā, varbūt pat izšķirošā brīdī. Kādreiz palīdzība var būt nepieciešama arī tev!
Bezmaksas veselības pārbaude. Donoram tiek noteikta asins grupa un hemoglobīna līmenis, katra asins deva tiek pārbaudīta uz dažādām slimībām.
Veselības uzlabošanās. Donora organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu. Donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām.
Brīvdiena. Saskaņojot ar darba devēju, donoram pienākas brīva tā diena, kad ziedo asinis, kā arī vēl viena pēc asins ziedošanas. Abas brīvdienas apmaksā donora darba devējs pēc Darba likuma 74. panta. Izmanto to, kā vēlies!
Pusdienas. Pirms asins nodošanas tevi pacienā ar vieglām uzkodām, pēc tam tu saņem trīs latus pusdienām. Neaizmirsti lietot daudz šķidruma pirms un pēc asins ziedošanas!
Kā iespējams kļūt par asins donoru?
Par donoru var kļūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Donora svars nedrīkst būt mazāks par 50 kg un pirms asins ziedošanas nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt. Asins došana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba, liela emocionāla pārdzīvojuma. Pirms asins ziedošanas vēlams lietot veselīgu uzturu, daudz šķidruma. Nedrīkst lietot treknus ēdienus asins došanas dienā, kā arī dienu iepriekš. Neēdis cilvēks asinis nevar ziedot. Nākamo reizi asinis drīkst ziedot pēc 60 dienām. Pirms došanās ziedot asinis jāatceras, ka līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam.
Vai es varu kļūt par asins donoru, ja nezinu savu asins grupu?
Pirms katras asins ziedošanas donora asinīs nosaka asins grupu, rēzus piederību un hemoglobīna līmeni, ārsts izjautā un pārbauda donora veselības stāvokli. Izmeklēšana tiek veikta bez maksas, donoram noteikti jāinteresējas par savas izmeklēšanas rezultātiem. Visa donora sniegtā informācija ir konfidenciāla. Potenciālajam asins donoram jābūt godīgam, sniedzot atbildes. Tas pasargās gan donoru, gan slimnieku no iespējamiem sarežģījumiem.
Kā tiek ziedotas asinis?
Procedūra ilgst aptuveni 10 minūtes, kuras laikā donors ziedo 450 ml asiņu. Šī asins deva nav kaitīga donora veselībai. Katra asins deva tiek pārbaudīta uz B hepatīta izraisītāju, C hepatīta antivielām, HIV I/II antivielām, sifilisa izraisītāja antivielām, tiek noteikti ABO, Kell, rēzus sistēmas antigēni, kā arī aknu fermenta līmenis.
Kādi ir iemesli, kāpēc asinis nedrīkst ziedot?
Asinis drīkst nodot, ja:
- cilvēks ir Kell pozitīvs (asins nodošana atļauta kopš 2006. gada decembra);
- pēdējā laikā ir dzīvojis Anglijā vai Īrijā;
- lieto kontraceptīvās tabletes;
- pirms 6 mēnešiem ir bijis ērces kodums;
- pirms 6 mēnešiem veikta tetovēšanās, durts pīrsings vai ausu caurumi;
- nedēļa jānogaida gadījumā, ja izrauts zobs.
Asins nodošanas vietas
Rīgā:
- VADC Sēlpils ielā 6, tālr. 67471491, 67408871, 8000003
- Rīgas 1. slimnīca Šarlotes ielā 5, tālr. 67366397
- P. Stradiņa klīniskā slimnīca Pilsoņu ielā 13, tālr. 67069444
- Klīniskā slimnīca «Gaiļezers» Hipokrāta ielā 2, tālr. 67042682
- Daugavpilī, Daugavpils reģionālā slimnīca Vasarnīcu ielā 20, tālr. 65405323
- Jēkabpilī, Jēkabpils rajona centrālā slimnīca Pormaļa ielā 125, tālr. 65237853
- Jelgavā, Jelgavas pilsētas slimnīca Brīvības bulv. 6, tālr. 63026668
- Kuldīgā, Kuldīgas slimnīca Aizputes ielā 22, tālr. 63374022
- Liepājā, Liepājas reģionālā slimnīca Slimnīcas ielā 25, tālr. 63403229
- Rēzeknē, Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāle 18. novembra ielā 41a, tālr. 64623704
- Valmierā, Valmieras slimnīca Jumaras ielā 195, tālr. 64202533
- Ventspilī, Ventspils slimnīca Inženieru ielā 60, tālr. 63620947
Vai asinis iespējams ziedot darbavietā?
Pēdējos gados Rīgā iezīmējusies tendence arvien aktīvāk gan valsts iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem iesaistīties donoru kustībā, organizējot donoru dienas saviem darbiniekiem uzņēmuma telpās. 2006. gadā Valsts asinsdonoru centra aicinājumam atsaukušies 38 valsts un privātie uzņēmumi, mācību iestādes. No tiem 22 darba devēji savā uzņēmumā donoru dienu rīkoja pirmo reizi. 2006. gadā kopā bijuši 50izbraukumi un 2204 asins došanas reizes donoru darba vietās.
Šā gada 14. jūnijā, Pasaules Asins donoru dienā, veselības ministrs Vinets Veldre pasniedza Valsts asinsdonoru centra jaundibināto «Varoņu balvu» lielākajiem un aktīvākajiem uzņēmumiem, kas atbalsta donoru kustību un regulāri savā uzņēmumā rīko donoru dienas. «Varoņu balva 2007» tika pasniegta AS «Hansabanka», LR Valsts policijai, kā arī uzņēmumam «Rimi Latvia».
Vai asinis iespējams ziedot tavā uzņēmumā?
Valsts asinsdonoru centrs aicina atsaukties uzņēmumus, kas, atbalstot donoru kustību, vēlas sarīkot donoru dienu savā uzņēmumā. Lai izbraukums būtu veiksmīgs, pirmām kārtām nepieciešams apzināt tos darbiniekus un kolēģus, kas vēlas ziedot asinis. Vēlams, lai potenciālo donoru skaits pārsniegtu 30. Ja kolektīvs ir mazāks, varbūt vēlas pievienoties kaimiņos esošie uzņēmumi vai sadarbības partneri. Jāatceras, ka vajadzīgas arī telpas asins nodošanai (to atbilstību novērtēs Valsts asinsdonoru centra darbinieki, tālr. 8000003).
Vai asinis iespējams ziedot arī īpaši organizētās akcijās?
Valsts asinsdonoru centrs organizē arī publiski pieejamās donoru dienas. Šogad šādas asins ziedošanas notikušas vairāku akciju laikā. No 12. līdz 17. februārim 504 asins donori asinis ziedoja akcijā «Divi zem viena lietussarga». 2. martā viesnīcas «Hotel de Rome» telpās asinis ziedoja 48 asins donori, bet 88 donori asinis ziedoja akcijā «Lieldienu donors» šā gada 5. aprīlī. Telekompānijas LNT rīkotajā «Labestības dienā» asinis ziedoja 138 donori, bet 14. jūnijā Pasaules asins donoru dienā P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā asinis ziedoja 125 donori. Lai piesaistītu šos cilvēkus atkārtoti ziedot asinis, 16. augustā VAC atkal rīkos izbraukumu uz P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju Antonijas ielā 1. Asinis būs iespējams ziedot no plkst. 10 līdz 15. Donori, esiet atsaucīgi!
16. augustā no plkst. 10 līdz 15 asinis iespējams ziedot P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Antonijas ielā 1 Rīgā. Šonedēļ īpaši lūdzam atsaukties 0-, AB- un AB+ grupas asins donorus.