Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Vasara — pārbaudījumu laiks mūsu kājām

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: textamerica.com

Vasaras karstās dienas ir īsts pārbaudījums mūsu kājām, it īpaši tad, ja ir slimas vēnas. «Veselības centra 4» flebologs ķirurgs Uldis Mauriņš teic, ka ar stumbra vēnu nepietiekamību sirgst ap 26% sieviešu un 24% vīriešu, bet aptuveni 65% cilvēku uz kājām ir tā sauktās vēnu slotiņas. Pilnīgi veselas vēnas ir tikai apmēram 10% cilvēku.

Sūdzības, kas saistītas ar vēnu nepietiekamību, ir apmēram 40% cilvēku, it sevišķi tiem, kuri maz kustas un kuriem ir liekais svars. Sākumā paplašinātas vēnas tikai bojā kāju izskatu, taču, kad neglītajiem mezgliem pievienojas kāju tūska, smaguma sajūta un nieze, nepieciešama ārstēšana. U. Mauriņš piebilst, ka šādas sūdzības var būt ne tikai bojātu vēnu, bet arī citu saslimšanu gadījumā, tāpēc jāveic duplekssonogrāfija, kas ir «zelta standarts» venozo saslimšanu diagnostikā.

«Apmēram 70% gadījumu medikamenti «smagu kāju» gadījumā tiek lietoti nevajadzīgi, turklāt nereti tie izraisa komplikācijas,» ir pārliecinājies dakteris U. Mauriņš.

Vasaras mēnešos vēnas operē nedaudz retāk nekā citos gadalaikos, jo pēc operācijas mēnesi jāvalkā kompresijas zeķes, ko daudzi siltā laikā nevēlas.

Lai kājas neciestu ceļojot

Ilgi braucot automašīnā, it īpaši karstā laikā, gandrīz visiem cilvēkiem pietūkst kājas, taču tas nenozīmē, ka visiem ir slimas vēnas. «Sirdij saraujoties, asinis tiek izspiestas no artērijām un nonāk līdz pat kāju pirkstiem,» skaidro U. Mauriņš. «Lai asinis atgrieztos atpakaļ sirdī, tām ir jāpārvar gravitācijas jeb zemes pievilkšanas spēks, kas ir iespējams, vienīgi saraujoties ikru muskulim, jo tad apakšstilba vēnas tiek saspiestas un asinis virzītas uz sirdi. Mazkustīgā pozīcijā ikru muskulis nesaraujas, tāpēc kājās veidojas venozo asiņu sastrēgums un tūska. Ja ikru muskulatūra nedarbojas, to nepieciešams kompensēt, ceļojuma laikā uzvelkot kompresijas zeķes. Tās samazina tūsku un paātrina arī asins plūsmu dziļajās vēnās, novirzot to no virspusējām uz dziļajām vēnām.»

U. Mauriņš uzsver, ka mūsdienīgas kompresijas zeķes atšķirībā no agrāko gadu ražojumiem «elpo» un nesviedrē kājas. 70–90% gadījumu ir nepieciešamas pusgarās zeķes. Garās zeķes vai zeķbikses vajadzīgas, piemēram, pēc operācijas, grūtniecības laikā, ja ir dziļo vēnu tromboze.

Garos ceļojumos īpaši jāuzmanās cilvēkiem, kuriem pastiprināti rec asinis. Ilgā lidojumā sausā gaisa dēļ notiek organisma atūdeņošanās, kas vēl vairāk pastiprinās, lietojot kafiju un alkoholu, tas sabiezina asinis un var veicināt dziļo vēnu trombozi. Braucot dienas laikā vajadzētu uzņemt vismaz divus litrus šķidruma, it īpaši, ja ir karsts laiks un organisms zaudē šķidrumu svīstot. Ceļojumā iegūta tromboze, trombam atraujoties, ne reizi vien ir beigusies letāli, visbiežāk pēc starpkontinentāliem lidojumiem. Tā izpaužas ar pēkšņu vienas kājas tūsku vai sāpēm, un tad nekavējoties nepieciešama ārsta palīdzība, jo, atraujoties trombam, var iestāties plaušu artērijas trombembolija, un cilvēks var nomirt.

Pacientiem, kuriem bijusi dziļo vēnu tromboze vai trombembolija, ceļojumā trombozes profilaksei iesaka lietot zāles, kas sašķidrina asinis, — mazas molekulmasas heparīnu.

Ilgi sēžot transportlīdzeklī, ieteicams pēc iespējas biežāk piecelties un pastaigāties vai pakustināt pēdu locītavas, imitējot staigāšanas kustības, lai vēnās paātrinātos asins plūsma.

Ja laiks ir ļoti karsts un kompresijas zeķes rada nepatīkamu sajūtu, kāju tūsku var samazināt un uzlabot pašsajūtu ar flebotropajiem medikamentiem, piemēram, «Detralex», «Venoruton», «Ginkor forte» vai citiem. Tos jāsāk lietot vismaz nedēļu pirms ceļojuma un tā laikā. Ieteicams uzvilkt arī kompresijas zeķes.

Lielākais vēnu ienaidnieks ir mazkustība un liekais svars, uzsver U. Mauriņš. Cilvēkiem, kuri pa dienu darbā sēž, vakarā nevajadzētu skatīties vis televizoru, bet iet pastaigāties.

Mazkustība bieži vien ir saistīta arī ar lieko svaru, kas rada vēnām palielinātu slodzi. «Ja palielinātu svaru vēl pavada artēriju, sirds, nieru problēmas vai cukura diabēts, vēnu nepietiekamība izpaužas daudz smagākā formā un ir grūtāk ārstējama.»

Ārsts atzīmē, ka kājas īpaši jāsaudzē sievietēm, kuras lieto hormonālās kontracepcijas tabletes. To sastāvā esošo hormonu ietekmē gludās muskulatūras tonuss vēnās samazinās, kā rezultātā vēnas paplašinās. Līdzīga nelabvēlīga ietekme uz vēnām ir hormonaizvietotājterapijai (HAT).

Kas uzlabo vēnu stāvokli

  • Fiziskas aktivitātes, kuru laikā kustas pēdas un ceļa locītavas, piemēram, staigāšana — tad saraujas ikru muskulis un asinis tiek pumpētas uz augšu, sirds virzienā.
  • Garas pastaigas gar jūras krastu pa ūdeni līdz ceļiem vai vismaz potītēm.
  • Kāju pacelšana uz augšu.
  • Piecu minūšu masāža ar vēsu, taču ne stindzinošu dušu pēc vannas vai pirts.
Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu