/nginx/o/2018/07/13/8961473t1h7e49.jpg)
Karstākajā celtniecības un remonta sezonā jāpadomā arī par ziemu, kad tik svarīga būs pareizi izvēlēta un ierīkota apkure. Mūsdienās mājokļu apsildīšanai var izmantot dažādus apkures veidus – sākot no malkas un beidzot ar zemes dzīļu enerģiju. Siltuma avots neatkarīgi no enerģijas veida.
Lai gan siltās grīdas ļoti labi var izmantot visa mājokļa apkurei, biežāk tās liek vannasistabā un priekšnamā vai arī visās pirmā stāva telpās. Tam ir vairāki iemesli.
Siltās grīdas var būt divu veidu – ar grīdā iebūvētiem elektrības vai siltā ūdens kabeļiem. Elektriski apsildāmās grīdas var izmantot gandrīz jebkurā dzīvoklī vai mājā, kur ir elektrība. Savukārt siltās grīdas ar ūdens cirkulācijas apsildi var uzstādīt tikai mājās vai dzīvokļos ar savu apkures katlu. Šāds apkures veids ir krietni ekonomiskāks nekā elektriskās grīdas. Turklāt augstākā šīs apsildes efektivitāte sasniedzama, ja šo veidu izmanto visā mājoklī, nevis tikai kādā atsevišķā telpā. Modernajiem apkures katliem ir augsts automatizācijas līmenis, kas nodrošina lielu komfortu un ievērojamas ērtības ikdienas lietošanā. Turpretī elektriskās grīdas visa mājokļa apsildei ir salīdzinoši dārgs apkures veids, tāpēc tās parasti liek vannasistabā, priekšnamā vai kādās citās atsevišķās telpās, apkurei pamatā izmantojot kādu tradicionālo veidu.
Apsildāmās grīdas galvenās pozitīvās īpašības izjūt katrs, kas uz tās nostājas bez apaviem. Ir taču tik patīkami zem pēdām sajust siltumu, nevis aukstu grīdu. Arī slapjums, kas neizbēgami nokļūst uz grīdas vannas istabā vai priekšnamā, ātrāk izžūst. Vēl viena priekšrocība, kas vairāk jūtama dzīvojamās telpās vai guļamistabā, ir siltā gaisa pārvietošanās no apakšas uz augšu. Klasiskajā variantā siltums no radiatoriem pārvietojas uz augšu, bet grīda paliek auksta. Savukārt siltās grīdas nodrošina lielāko siltumu jau grīdas līmenī, bet augstāk gaiss ir par pāris grādiem vēsāks. Tas nodrošina iemītniekiem komfortablākus apstākļus, jo ir patīkamāk, ja kājas ir siltumā, bet ieelpojamais gaiss ir par pāris grādiem vēsāks.
Lai gan no siltuma vadīšanas viedokļa labākais grīdas seguma veids ir keramiskās vai akmens flīzes, šādu apkures sistēmu var ierīkot arī zem citu veidu segumiem. Apsildi var likt zem parketa, lamināta vai linoleja. Vienīgi jāievēro, ka, piemēram, laminātam un linolejam jābūt īpašai atzīmei, kas norāda konkrētā modeļa savietojamību ar grīdas apsildi. Atkarībā no grīdas konstrukcijas un seguma tiek izvēlēti attiecīgo telpu apkurināšanai nepieciešamās apsildes sistēmas parametri. Vienkāršākajā variantā temperatūru regulē ar rokas slēdzi katrā telpā atsevišķi, bet lepnākā izpildījumā var būt augstāks automatizācijas līmenis ar visdažādākajām darba režīmu izvēles iespējām.
Vēl jāatceras – ja ir siltā grīda, prātīgāk izvairīties no paklājiem, jo tie ievērojami samazina tās efektivitāti.
Lai ierīkotu ar ūdeni apsildāmu grīdu, mājoklī jāveic diezgan nopietns remonts. Vislabāk silto grīdu ierīkot, būvējot jaunu māju. Pirmkārt, nepieciešams apkures katls. Firmas San SV speciālisti uzsver, ka siltās grīdas var pieslēgt gandrīz jebkāda veida apkures katlam. Pēdējā laikā populāras kļuvušas zemes sūkņu apkures sistēmas, kurām ļoti izdevīgi pieslēgt arī siltās grīdas. Otrkārt, attiecīgi jāizbūvē grīdas un jāizvēlas piemērots virsmas seguma veids. Ļoti iespējams, ka grīdai būs nepieciešama papildu siltuma izolācija un līdzināšana.
Elektriski apsildāmo grīdu ierīkošana ir salīdzinoši vienkāršāka, un, veicot remontu vannasistabā, koridorā vai virtuvē, to paveikt būs pa spēkam gandrīz jebkuram meistaram. Grīdā iebūvējamos kabeļus izvēlas atkarībā no nepieciešamās jaudas, bet to garumu nosaka apsildāmā kvadratūra.
Nelielām telpām var izmantot īpašā sietveida paklājā ieaustu kabeli jeb pašlīmējošo apsildes paklāju. Tā uzstādīšana ir visvienkāršākā. Elektriski apsildāmo grīdu var likt uz dažādām pamatnēm, taču jāievēro attiecīgajiem materiāliem atbilstoša tehnoloģija.
Der zināt
Ar ūdeni apsildāmas grīdas priekšrocības:
• Siltuma sadalījums telpā ir tuvu ideālam
• No grīdas nācis siltums nodrošina augstāku komfortu, jo gaiss nav tik sauss un putekļains
• Siltumenerģijas ekonomija – dzīvojamās telpās 20–30%, telpās ar augstiem griestiem (virs 3 metriem) – līdz 50%
• Iespēja iztikt bez radiatoriem ļauj efektīvāk izmantot telpu
• Salīdzinot ar elektriskajām, ūdens apsildes grīdas ir ievērojami ekonomiskākas