Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Viss par kāpnēm

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Foto:nwlink.com

Kāpnes ir gan nepieciešamība, gan mājas interjera būtisks elements. Tās var būt elementāri praktiskas tur, kur tām jāpilda tīri saimnieciskas funkcijas, bet tur, kur tās lietojam ikdienā (nevis tikai nokāpšanai, piemēram, pagrabā, vai reizi gadā — bēniņos), noteikti būs vēlēšanās, lai tās priecētu pašu un arī ciemiņu skatu.

Ikvienām kāpnēm ir šādi elementi: vaigs, kas pilda visas konstrukcijas nesošo funkciju, kāpšļi jeb pakāpieni, pretpakāpieni jeb vertikālās daļas starp pakāpieniem slēgtajās kāpnēs, reliņš (lenteru jeb margu vertikālais balsts) un margas vai lenteri. Tās var arī nebūt stiprinātas uz reliņiem, bet tieši pie sienas. Kāpņu konstrukcijai vienlaikus jābūt drošai un izturīgai, kā arī estētiskai un ērtai.

Par kāpnēm jādomā jau laikus. Ja māju būvējat pats un par kāpnēm atceraties tikai tad, kad ēka jau ir pabeigta, var izrādīties, ka kāpnēm atvēlētā telpa ir par mazu un katalogā noskatīto modeli tajā iebūvēt nevar. Protams, meistari vienmēr palīdzēs rast kādu risinājumu, bet gaidāmās ērtības būs jāziedo. Kāpnēm nepietiek ar 2x2 m platības rezervēšanu, jo, lai uzkāptu triju metru augstumā, vajadzīga vismaz 2x3 m liela telpa.

Laikus pasūtīt kāpnes ir lietderīgi arī tāpēc, ka darbnīcās, kur izgatavo kāpnes, ir pieejamas speciālas līmeņotas grīdas, visi nepieciešamie instrumenti, kā arī sarežģītas palīgiekārtas, kādas jūsu jaunbūvē atvest un izvietot nebūs iespējams.

Lauku māja jau pēc savas būtības prasa, lai kāpnes būtu no koka, nevis betona. Tomēr nav obligāti kāpnes pilnībā darināt tikai no koka — daļa to elementu var būt veidoti metālā un labi iederēsies arī lauku mājas interjerā. Kāpnēm izmanto visdažādākās koksnes, kas nosaka to izskatu, cenu un izturību. Vienkāršu, bet vienlaikus pietiekami izskatīgu priedes koka kāpņu cena nevarētu būt zemāka par Ls 1600. Protams, var riskēt un saistīties ar kādu, kas jums kāpnes uzbūves lētāk, bet tad ir pilnīgi droši, ka netiks maksāti nodokļi. Un šāda firmas attieksme pret savu biznesu nedod nekādu garantiju, ka tāda tā nav arī pret paveikto darbu.

Izvēloties materiālu, jāatceras, ka kāpnēm būtiska ir to izturība pret nodilumu. Priedes koka pakāpieni sākotnēji izskatīsies ļoti efektīvi, ļaus samazināt konstrukcijas izmaksas, bet pakāpieni kalpos salīdzinoši neilgi. Vispiemērotākais kāpnēm ir ozols, bet tas jūtami var ietekmēt cenu. Lai rastu vidusceļu, meistari piedāvā izgatavot kāpnes, kombinējot dažādu koksni. Tās detaļas, kas nav pakļautas nodilumam — reliņus, margas, pretpakāpienus — var izgatavot no priedes koka, bet ozolu izmantot tikai pakāpieniem. Vēl lielāku cenu pazeminājumu var panākt, ja no cietas koksnes līstes izgatavo tikai pakāpiena priekšējo malu.

Kāpņu veidi

Vispirms jāatceras, ka kāpnes nav tikai utilitārs konstruktīvs elements. Tās var būt jūsu ēkas interjera dominante, kas ikdienā neapzinoties priecēs jūsu labsajūtu un arī, ienākot mājā, jūsu viesus. Tādēļ tradicionāli kāpnes nevar vienkārši aiziet un nopirkt veikalā, bet tās pēc jūsu pasūtījuma izgatavos speciālists — galdnieks.

Pēc nepieciešamības var veidot dažādas kāpnes. Visvienkāršākās ir taisnā laidiena kāpnes, taču no telpas ekonomijas un dizaina viedokļa tās, pēc kāpņu meistaru domām, ir visgarlaicīgākās. Ir kāpnes ar diviem laidieniem ar starplaukumu, ar asu vai noapaļotu pagriezienu par 90 vai 180 grādiem. Līklīniju un vītņu kāpnes, kas izkārtotas ap vienu asi, ir visatraktīvākās, kaut mazāk ērtas, bet tās, vienlaikus veicot utilitārās funkcijas, piešķir jūsu mājai savu akcentu.

Obligātais pamatnoteikums, kas jūsu kāpnēm jāpilda neatkarīgi, cik fantastisks ir to dizaina risinājums, ir — tām jābūt drošām. Lai cik dīvaini pirmajā brīdī neizklausītos, kāpnes ir pirmā mēbele, kuru jūs iebūvēsiet savā mājā. Un tā ir mēbele, kuras pārveidošana ir ļoti sarežģīta.

Tādēļ ļoti savlaicīgi kāpnes jāpasūta izvēlētajā firmā, lai tā varētu tās laikus izgatavot un jums vajadzīgajā laikā atvest un samontēt. Kāpņu pamatelementi: vaigs, kas pilda nesošo funkciju, kāpšļi jeb pakāpieni, pretpakāpieni — vertikālās detaļas starp pakāpieniem slēgtajās kāpnēs, reliņš, kas balsta margas vai lenteri un pašas margas vai lenteri, kuriem reliņu var nebūt, ja margas ir stiprinātas pie sienas.

Kāpņu materiāls lauku mājai noteikti nebūs betons vai granīts, bet koks. Priede būs par mīkstu. Izplatītākās ir oša un ozola kāpnes.

Lai kāpnes būtu ērtas

Lai pa kāpnēm būtu ērti kāpt, katram pakāpienam ir jābūt vienādā augstumā. Otrs priekšnoteikums: kāpņu centrālajā līnijā pakāpienu platumam jābūt vienādam. Piemēram, ja būvētas kāpnes ar pakāpiena platumu 26,5 cm un tām ir pagrieziens, kurā kāpņu pakāpieni vairs nebūs taisnstūra formā, jebkuram no tiem centrālajā līnijā jābūt 26,5 cm platam.

Centrālajai līnijai nav obligāti jāiet tieši pa trepju vidu. Individuālajā apbūvē, it sevišķi laukos, netiek būvētas platas kāpnes. Parasti to platums ir 95–100 cm. 110 vai vairāk šādām mājām jau ir ekskluzīvs platums. Neatkarīgi no marša garuma centrālā līnija tiek rēķināta aptuveni 41 cm attālumā no kāpņu margām. Tas ir optimālais attālums, kādā kāpj cilvēks, turoties pie kāpņu margām, un tādēļ tieši šajā attālumā pakāpiena platumam jābūt visērtākajam. Ja ar nodomu netiek darīts citādi, tad kāpņu solis tiek rēķināts atkarībā no cilvēka soļa garuma, kas ir 60–63–65 cm. Ja pakāpiena augstums un platums iekļaujas šajos skaitļos vai ir iespējami tuvu tiem, tad kāpnes ir ērtas. Pārāk šauri pakāpieni kāpējam liks tipināt, bet pārāk plati — kāpt dubultsoli.

Svarīgs ir arī kāpņu laidiena garums un pakāpienu skaits. Nebūtu ieteicams vienā laidienā būvēt vairāk nekā 16 pakāpienus, jo, kāpjot vairāk, kājas nogurst. Ja telpa atļauj, būtu jāprojektē kāpnes ar starplaukumu un katrā laidienā būtu 7–8 pakāpieni. Ja laikus ir par to padomāts, tad, gadiem ejot, mainoties veselībai vai vakara nogurumā jūsu kāpnes nepārvērtīsies par sīka vai kaitinoša diskomforta avotu.

Bēniņu kāpnes

Bēniņu kāpnes, ja pasūtītājs tā vēlas, var būvēt tādas pašas kā kāpnes no stāva uz stāvu. Bet, ja nolemts ekonomēt augšstāva telpu, kāpnes uz bēniņiem vai mansardu var būt ar vairākiem risinājumiem. Tas ir atkarīgs no jumta telpas funkcijām un lietošanas biežuma. Ja ir aukstie bēniņi, kurus izmanto ļoti reti — tikai ēkas tehniskās apkopes vajadzībām, speciālas stacionāras kāpnes neviens noteikti nebūvēs, bet vajadzības reizē pieslies saimniecības trepes. Ja bēniņus izmanto saimnieciskām vajadzībām, bet tas tomēr nav ikdienas, var būvēt stacionāras kāpnes, kuru lietošanas ērtība ir upurēta telpas ekonomijai. Šādas reti lietojamas kāpnes var būt maksimāli stāvas un pēc nepieciešamības minimāli šauras. Minētais pamatā attiecas uz aukstajiem bēniņiem.

Ja jūs esat izbūvējuši siltos bēniņus un tos izmantojat, tad atkal kāpņu izvēlē būtu jāvadās no mansarda izmantošanas veida. Ja tajos izvietotas mājas saimnieku guļamistaba vai bērnu istabas, telpu lietošana notiks regulāri un ne vienreiz vien dienā. Šajā gadījumā noteikti ērtākas būs stacionārās kāpnes.

Samērā bieži mansardā izbūvē viesu guļamistabas. Tā kā šīs telpas savu uzdevumu pilda no reizes uz reizi, bet ciemiņu uzturēšanās reizē piekļūšana tām nepieciešama visu laiku, izdevīgas būs saliekamās kāpnes.Tās atrodas izbūvētā griestu lūkā un vajadzības gadījumā tiek no tās izvilktas. Ļoti interesantas un ērtas ir a/s «BN» piedāvātās Vācijas firmas «Roto» izstrādātās šādu koka kāpņu sistēmas. «Roto» piedāvā divus modeļus: izbīdāmās un salokāmās. Kastes, kurās saliktā veidā atrodas kāpnes, ir hermētiska, tātad arī tad, ja esat tādas ierīkojuši piekļūšanai aukstajiem bēniņiem, aukstais gaiss caur tām telpā neieplūdīs un nebūs siltuma zuduma. Salokāmais modelis ir īsāks — 265 cm, bet izbīdāmais — 342 cm, attiecīgi atšķiras arī svars: 150 un 170 kg. Tātad, kā redzams, tās tur pietiekami lielu svaru. Trepju konstrukcija ir izveidota tāda, lai arī namamāte bez piepūles varētu tās izvilkt vai salikt. Šāda tipa kāpnes ir veids, kā lēti un glīti risināt piekļūšanu ikdienā nelietojamām telpām. Par apskatīto «Roto»
modeļu priekšrocībām liecina arī tas, ka Vācijā tās ražo un pērk jau vairāk nekā 30 gadus, bet vācieši ir pazīstami kā taupīga un prasīga tauta. Arī Latvijā privātmāju būvē tās ir ļoti populāras. Protams, tirgū piedāvā arī citu firmu un konstrukciju modeļus.

Vienādas iespējas visiem — pacēlāji cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Nestandarta pārtikas rūpniecības iekārtu ražotāji SIA «Peruza» pirms dažiem gadiem sākuši invalīdu pacēlāju konstruēšanu un ražošanu. Tos var piemērot jebkuras konfigurācijas kāpnēm. Cilvēks ar kustību traucējumiem vairs nav iesprostots pirmā stāva līmenī.

Bieži vien arhitektiem, projektējot būvi, ir jāpakļaujas kāda elementa standarta diktātam. Ja pasūtītājs pieprasa ratiņu pacēlāju, arhitektam ir divi risinājumi: piemēroties esošajiem standarta piedāvājumiem vai rēķināties ar speciāli pasūtītu un dārgu pacēlāju.

Vēl viena «Peruza» priekšrocība ir tā, ka šī firma kā ražotāja ir pieejama šeitpat un gadījumā, ja nepieciešams iekārtas remonts vai kādas detaļas izgatavošana un nomaiņa, to iespējams izdarīt dažu stundu vai, maksimāli, divu dienu laikā. Atšķirībā no ārvalstu ražotājiem, kuri piedāvā 1 gada garantiju, «Peruza» dod 2 gadu garantiju.

Lielākā daļa privāto būvju nav piemērotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem, turklāt vasarnīcu kāpnes nav izmantojamas standarta pacēlāju ierīkošanai. Šeit nenovērtējama ir «Peruza» konstruktoru pieredze un iespējas. Šī pieredze ļoti noderīga būs arī individuālajām mājām, jo invalīdam ne tikai sabiedriskā vietā, bet arī savā mājā ir tiesības piekļūt visām telpām. Pat vītņveida trepēm «Peruza» ir atradusi savu oriģinālu risinājumu, tādēļ droši var apgalvot, ka arhitektiem būs grūti izdomāt tādas kāpnes, kuras «Peruza» speciālisti neprastu piemērot invalīdu vajadzībām.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu