Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Dzimumzīme. Bumba ar laika degli?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: no arhīva

Vairumā gadījumu dzimumzīmes ir nekaitīgas un neapdraud mūsu dzīvību, bet tās var kļūt ļaundabīgas un pārvērsties par ādas vēzi melanomu.

Konsultējusi Rīgas Stradiņa universitātes Dermatoveneroloģijas katedras doktorante, Ādas un seksuāli transmisīvo slimību klīniskā centra ārste dermatoveneroloģe Kristīne Rozniece.

Nēvusi jeb dzimumzīmes

Dzimumzīmes ir pigmentētu šūnu sakopojumi uz ādas (dermatoloģijā dzimumzīmes apzīmē ar terminu nēvuss). Tās var būt gan lielas, gan mazas, ar matiņiem vai bez, melnas, zilas, brūnas un miesaskrāsas.

Visas dzimumzīmes, kas cēlušās no melanocītiem, var iedalīt iedzimtajās un dzīves laikā iegūtajās. Iedzimtās dzimumzīmes ir redzamas uzreiz pēc dzimšanas kā dažāda lieluma (parasti lielāki par 1 cm) pigmentēti plankumi un saglabājas visu dzīvi.

6% iedzīvotāju sastopama gigantiskā matainā dzimumzīme (parasti plankums lata monētas lielumā, bet tā var sasniegt ievērojamus izmērus, plaukstas lieluma vai pat lielākus). Šīs dzimumzīmes cilvēki vēlas likvidēt tieši kosmētisko iemeslu dēļ, taču jāņem vērā — to ir ļoti grūti izdarīt! Lielajai gigantiskajai dzimumzīmei ir paaugstināts risks kļūt ļaundabīgai, tāpēc to ieteicams likvidēt, bet tas ir grūti tehniski izdarāms lielā izmēra dēļ. Ja dzimumzīme ir ļoti liela un pilnībā to ķirurģiski likvidēt nevar, neradot nopietnu audu defektu, nepieciešama tās regulāra novērošana.

Vidēji — 20 dzimumzīmes

Lielākoties cilvēkam sastop dzīves laikā iegūtās dzimumzīmes. Bērns piedzimst ar tīru ādu. Līdz pusaudžu vecumam dzimumzīmes parādās arvien vairāk un turpina vairoties līdz pat menopauzes vecumam. Kad hormonālais fons sāk izsīkt, dzimumzīmes vairs neparādās, bet attīstās vecuma pigmentācija (tās ir divas atšķirīgas lietas, kaut dažkārt izskatās vienādi). Cilvēkam var būt ļoti maz dzimumzīmju (viena, divas), taču tas sastopams tikai retajam. Cilvēkam vecumā līdz 30 gadiem ir vidēji 20 dzimumzīmes. Dzimumzīmju var būt vairāk, un galvenokārt tas atkarīgs no trim faktoriem.

  • Iedzimtība — ja vecākiem ir daudz dzimumzīmju, arī bērniem to var būt daudz.
  • Hormoni — ļoti bieži vecāki uztraucas, ka bērniem
    pubertātes vecumā parādās jaunas dzimumzīmes. Tas ir normāli!
  • Saule un solārijs — ultravioletā starojuma dēļ tiek stimulēta melanīna sintēze. Biežāk dzimumzīmes rodas cilvēkiem ar gaišu, pret UVS jutīgu ādu.

Fakts

Pēc statistikas datiem, melanoma visbiežāk skar cilvēkus ap 30–40 gadu vecumu, taču, pateicoties solārijiem, tagad tā parādās jau 20 gadu vecuma robežās. Tā kā organismā melanoģenēze ir ģeneralizēta, dodoties uz solāriju, nelīdzēs dzimumzīmju aizlīmēšana, jo melanoma ne vienmēr parādās dzimumzīmju vietās.

Izslēdzam ļaundabīgo

Diagnostikas mērķis galvenokārt ir noskaidrot dzimumzīmju iespējamo malignitāti jeb ļaundabīgumu. Katru gadu arvien vairāk cilvēkiem attīstās dzīvībai bīstamais ādas audzējs melanoma. Tā var rasties divējādi — no esošas dzimumzīmes vai jaunā vietā.

Sievietēm īpaša uzmanība jāpievērš apakšstilbiem — ja šajā rajonā parādās kāda jauna dzimumzīme vai veidojums, ieteicams doties uz izmeklēšanu. Jāņem vērā, ka parādās arvien vairāk jaunu netipisku melanomu formu. Ja kādreiz tika novērotas klasiskās tumšās melanomas, tad tagad tās var būt bez pigmenta, kas sarežģī to atklāšanu gan pacientiem, gan ārstiem. Tā kā melanoma ir rezistenta pret ķīmijterapiju un apstarošanu, vienīgais glābiņš ir laikus veikta diagnostika un ķirurģiska iejaukšanās. Ja melanoma netiek ārstēta, tā sasniedz asinsvadus un ar asinsriti izplatās organismā (metastazējas), un šajā stadijā melanomas izārstēšanas iespējas ievērojami samazinās.

Dzimumzīmi var izgriezt arī kosmētisku iemeslu dēļ, kā arī gadījumos, kad tā ir pakļauta kādas traumas iespējamībai (vīrietim — skujoties, sievietei tā var būt krūštura lencīte, kas traumē dzimumzīmi utt.). Savukārt pārspīlēt ar vēlmi labi izskatīties un doties pie ārsta likvidēt visas dzimumzīmes ir otra galējība.

Dermatologu ieteicams apmeklēt, ja:

  • dzimumzīmju ir ļoti daudz;
  • tās ir lielas un tumšas;
  • ģimenē bijusi melanoma;
  • ļaundabīgi (t. i., pārāk bieži!) sauļojas;
  • dzimumzīme sāk mainīties pēc ABCD likuma.

Pārbaudi pats!

Cilvēks var kontrolēt savus ādas veidojumus pēc ABCD likuma:

  • A — asimetrija (veidojuma forma vai pigmenta izvietojums kļūst nevienāds jeb asimetrisks);
  • B — robežas (veidojuma perifērija nav vienāda visā tā perimetrā);
  • C — krāsa (vienam veidojumam vienlaikus parādās vairākas krāsas (brūna, tumši brūna, melna, pelēka, zila, sarkana). Ja parādās kaut kas pienaini sārts, uzreiz jāskrien pie ārsta, jo tā ir tipiska melanomas pazīme;
  • D — diametrs (veidojums palielinās). Novērošanai noteikti jāpakļauj dzimumzīmes, ka ir lielākas par 6 mm.

Dzīves laikā iegūtās dzimumzīmes tiek iedalītas trijās grupās atkarībā no to izvietojuma dziļuma ādā.

Epidermas robežjoslas dzimumzīme, kas ir bieži sastopama. Uz ādas izskatās kā mazs tumšs plankumiņš ādas līmeni. Jo tumšāka dzimumzīmīte, jo virspusējāka tā ir. Jo dzimumzīmē vairāk melanīna, jo lielāks risks attīstīties melanomai. Ja šādas dzimumzīmes ir lielākas par 6 mm (pēc citiem avotiem — līdz 1 cm), tām jāpievērš pastiprināta uzmanība un, iespējams, profilaktiski jāizgriež. Kā likvidēt? Ķirurģiski! Var palikt rēta, taču tās lielums ir atkarīgs no katra cilvēka individuālas atbildes reakcijas. Obligāta ir izoperētās dzimumzīmes histoloģiska izmeklēšana. Tieši šā iemesla dēļ tumšas dzimumzīmītes ādas līmenī nav ieteicams likvidēt ar lāzeru.

Jaukta tipa dzimumzīme (šūnas izkārtotas kapilārajā slānī un epidermā) sastopama visbiežāk. Uz ādas tā izskatās kā nedaudz piepacelts mezgliņš, kā kāpostiņš, nedaudz gaļīgs. Taču šīs nav no ļaunākajām! Turklāt novērots — ja no dzimumzīmes aug matiņi, tad malignitāte jeb tās ļaundabīgums faktiski netiek konstatēts. Var likvidēt kosmētisku iemeslu dēļ! Kā likvidēt? Jaukta tipa dzimumzīmes var likvidēt ar lāzeru, ar kura palīdzību panāk dzimumzīmes ablāciju un vaporizāciju jeb izvārīšanu. Pēc procedūras vietā, kur bijusi dzimumzīme, var būt gluda āda, balts plankumiņš vai neliela sārta rētiņa. Iespēju robežās ārsts paņem materiālu histoloģiskajai izmeklēšanai.

Veidojums ādas krāsā (melanocīti izkārtoti ļoti dziļi dermā). Uz ādas izskatās kā pacelts veidojums ādas krāsā, tāpēc cilvēki parasti tās neuzskata par dzimumzīmēm, tās ir dziļās jeb dermālās dzimumzīmes! Kā likvidēt? Dzimumzīmi iespējams noņemt ar lāzeru, taču, ja uz tās aug matiņi, tad no matu folikulā esošajiem melanocītiem dzimumzīme var atgriezties, tāpēc bieži piemērotāka ir ķirurģiska iejaukšanās.

Diagnostika

Dzimumzīmju diagnostikā mūsdienās ir iespējamas vairākas alternatīvas. Dermatologs ar dermoskopijas palīdzību nosaka veidojuma dabu (vai tas ir labdabīgs, aizdomīgs vai arī ļaundabīgs). Ārsts var izmantot rokas dermatoskopu (izmeklēšana var būt subjektīva, tātad neprecīza!) vai digitālo dermaskopu, ar kura palīdzību iespējams panākt pat piecdesmitkārtīgu palielinājumu. Ārsts var izveidot tā saucamo dzimumzīmju karti (mole mapping) un nākamās vizītes laikā ar speciālu tehnoloģiju palīdzību precīzi noteikt iespējamās izmaiņas. Otra izmeklēšanas metode ir ādas ultrasonogrāfija, kas ļauj pateikt, cik dziļi ādā atrodas veidojums — vai tas ir tikai virspusējs vai dziļāks. Dzimumzīmes bieži ir izveidojušās ādas virspusē, bet tās var būt arī ļoti dziļi ādā, un to vidū ir tieši melanomas. Visprecīzākā un modernākā diagnostikas metode mūsdienās ir sciaskopija (pēdējais un precīzākais sasniegums dzimumzīmju izmeklēšanā), kas izvērtē dzimumzīmi trīs dimensijās, nosaka melanīna daudzumu veidojumā, apasiņotības pakāpi, veidojuma dziļumu utt.

Likvidēšana

Kriomedicīnu, elektrokoagulāciju vai ķīmisku iejaukšanos dzimumzīmju likvidēšanā ārsti nosaukuši par nonsensu... Šīs metodes izmantoja pirms daudziem gadiem. Mūsdienās ir tikai divas alternatīvas — dzimumzīmi likvidēt ķirurģiskā ceļā vai ar lāzeru. Metodi nosaka speciālists atkarībā no veidojuma veida un dabas. Ķirurģiska operācija ir un paliek labākā metode jebkuras dzimumzīmes noņemšanai (to vienmēr izmanto atipisko un lielo gigantisko dzimumzīmju likvidēšanai). Lāzeroperācija netiek uzskatīta par ideāli piemērotu metodi, taču dažos gadījumos to iesaka labāka kosmētiskā iznākuma dēļ. Jāņem vērā, ka pēc lāzeroperācijas dzimumzīme var uzpeldēt no jauna. Likvidējot dzimumzīmi, laboratorijā tiek veikta tās histoloģiskā pārbaude. Ja dzimumzīme izrādās ļaundabīga, pacientam noteikti jāturpina ārstēšanās pie onkologa.

Sastopamas arī dažas savdabīgas dzimumzīmes

Halo jeb oreola nēvuss. Ja ap dzimumzīmi parādās balts aplis, tas nozīmē, ka organisms pats likvidē dzimumzīmi (baltais aplis būs tik ilgi, kamēr tā uzsūksies — tas nenotiek dienu un mēnešu, bet gan dažu gadu laikā). Profilaktiskos nolūkos nav nepieciešams likvidēt, taču vēlams pārbaudīt, lai izslēgtu ļaundabīgu melanomu.

Zilais nēvuss. Ietilpst paaugstināta riska dzimumzīmju grupā. Uz ādas novērojams tēraudzils laukumiņš. Jāizmeklē, lai noskaidrotu, vai tā ir ļoti dziļi lokalizēta un ar melanīnu bagāta dzimumzīme vai varbūt kāda asinsvadu patoloģija.

Globulārais nēvuss. Paaugstināta riska dzimumzīme. Tā satur ļoti daudz melanīna, kas izkārtojušies globulās (redz dermatoskopiski).

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu