Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Zaļā — harmonijas, līdzsvara un materiālās labklājības krāsa

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Krāsas ir viens no svarīgākajiem noskaņas veidošanas elementiem interjerā. Tām piemīt īpašības, kas ietekmē cilvēka uzvedību, izjūtas un arī domāšanu. Zaļā krāsu spektrā ir vismierīgākā un līdzsvarotākā. Šo savu īpašību dēļ dažādi zaļās krāsas pasteļtoņi ir piemēroti dzīvojamām telpām, jo rada mierīgu un draudzīgu gaisotni, veicina komunikāciju un mazina spriedzi.

To iegūst, sajaucot zilo ar dzelteno krāsu. Zaļā var būt gan silta, gan vēsa. Ja maisījumā pārsvarā būs zilā krāsa, zaļā iznāks vēsāka un mierīgāka, bet, ja vairāk tiks ņemta dzeltenā krāsa, sajauktais zaļās tonis būs siltāks.

Zaļās raksturojums

Atkarībā no toņa nianses zaļā var iedarboties gan nomierinoši, gan aktivizējoši, tomēr liels laukums spilgti zaļā piesātinātā tonī var iedarboties arī nomācoši. Psiholoģiski šī krāsa izraisa tīrības un svaiguma izjūtu. Zaļās tuvumā mazinās vai pat izzūd dusmas, stress un bailes. Tā labvēlīgi iedarbojas uz tiem, kas noguruši no slimībām un negatīvām emocijām, jo stabilizē fizioloģiskos un psihiskos procesus. Ne velti krāsu terapijā zaļo izmanto, lai mazinātu uzbudinājumu, nemieru un trauksmi. Ja cilvēks ir noguris vai nomākts, viņam iesaka draudzēties ar šo toņiem bagāto krāsu, kas simbolizē cikliskos ritmus dabā. Iesaka doties dabā — mežā vai pļavā, tāpat iekļaut ēdienkartē produktus zaļā krāsā — olīvas, salātus, lociņus, gurķus, vīnogas, kāpostus un citus. Nepatika pret šo krāsu var norādīt uz neapmierinātību ar savu emocionālo stāvokli, neatrisinātām smagām savstarpējām attiecībām, nesaprašanos starp vecākiem un bērniem.

Zaļā uzlabo darba spējas, vairo ticību, cerību. Tā iedvesmo, paaugstina tonusu.

Šī krāsa simbolizē arī materiālu labklājību, uz ko norāda fakts, ka zaļā bieži vien tiek izmantota naudas zīmēs un banku korporatīvajā tēlā.

Zaļā ir mierīgu, pašpietiekamu un ar sevi apmierinātu cilvēku krāsa. Ja kādam rodas nepieciešamība to redzēt savā tuvumā, tas liecina, ka dzīvē iestājies mierīgāks periods.

Kur kādu zaļo

Tai piemīt spējas optiski paplašināt telpu. Piesātināta zaļā ir laba fona krāsa, jo neatstaro citus toņus. Tā vienīgā lielās plaknēs labi sadzīvo ar balto krāsu.

Zaļās krāsas nianses var svārstīties no putekļaini zaļā, vienmuļi pelēcīgi zaļā līdz pat košam zilzaļajam, dzeltenzaļajam tonim. Daži toņu nosaukumi skan gluži kā dzeja, piemēram, jūras putu zaļais, laima šerbeta tonis, pistāciju, zirnīšu un piparmētru saldējuma zaļā nots.

Gaišie un siltie zaļā toņi iedarbojas līdzīgi dzeltenajai krāsai — jo lielāks ir dzeltenās piejaukums, jo atstāj aktivizējošāku iespaidu. To ietekmē cilvēks kļūst rosīgāks, uzlabojas viņa darba spējas. Taču jāņem vērā, ka siltie krāsu toņi telpu optiski samazina — virsmu it kā pievelk tuvāk. Savukārt pretējs efekts piemīt vēsajiem krāsu toņiem, kas izraisa virsmas attālināšanās iespaidu, līdz ar to it kā paplašina telpu. Tie iedarbojas atvēsinoši, relaksējoši un nomierinoši; ir piemēroti telpām ar spilgtu saules gaismu.

Konservatīvākie izvēlas katru istabu ieturēt vienā tonī, taču interjera dizaineri uzskata, ka daudz izteiksmīgākas un interesantākas būs telpas, kurās tiks izmantotas pretējas krāsas (zila/sarkana, sarkana/zaļa, oranža/sarkana un balta/melna komplektā ar sarkano) vai arī vienas krāsas vairāki toņi.

Lai radītu vidi, kurā iespējams gan komfortabli atpūsties, gan arī rosīgi darboties, ēdamistabas interjeram ieteicams izmantot dabisko meža zaļuma un asnu krāsu.

Ja telpā dominējošā ir tumši zaļā krāsa, to nepieciešams papildināt ar gaišākiem toņiem, piemēram, seleriju zaļais ir piemērots spilgtās tumši zaļās krāsas radītā iespaida mazināšanai. Grīdai ļoti piemērota ir maigā paparžu nokrāsa, kā arī neitrālais zaļpelēkais tonis.

Ja telpai izvēlas tumši zaļu pamatkrāsu, to atdzīvinās dzeltenīgo pustoņu klātbūtne. Var arī izmantot tekstilijas ar pelēkrozā un klusinātiem zeltītiem toskāņu oranžiem rakstiem, savukārt mēbelēm šādā interjerā ir piemērots bagātīgais olīvzaļais tonis.

Vitālu noskaņu telpā rada svaigi zaļo toņu — piemēram, laima un zaļo zirnīšu — salikums. Dzīvojamā istabā tas šķitīs pārāk aktīvs, taču kāpņu telpā, hallē un vestibilā iederēsies ļoti labi.

Savukārt avokado zaļais tonis ir piemērots vienkāršas un harmoniskas gaisotnes radīšanai. Tas labi iederas vannas istabā, jo rosina apmierinātības izjūtu, bet tiklab arī guļamistabā.

Par gandrīz vai ideālu krāsu gammu vannas istabā tiek uzskatīta maigi zaļo un lavandas toņu kombinācija. Sienām un grīdai var izmantot pistāciju un egļu skuju toņos, bet santehnikai un plauktiem — lavandas toni. Šis salikums telpā rada priekpilnu noskaņu.

Toties ērkšķogu zaļais kopā ar rožainiem toņiem iederēsies izsmalcinātas guļamistabas vai gaišas viesistabas interjerā.

Lai paplašinātu telpu, interjerā ieteicams izmantot gaišos toņus. Piemēram, gaiša zaļo ābolu krāsa lieliski izskatīsies guļamistabas noformējumā. Šādā interjerā labi iederēsies dabiskās koksnes mēbeles un aksesuāri — spilveni, aizkari, gultas pārklājs, paklājs u. c. — ābeļziedu tonī.

Ja ir iecere veidot seniem mājokļa interjeriem atbilstošu krāsu salikumu, var izmantot piparmētru zaļā un šokolādes brūnā toņa salikumu. Šīs krāsas ieteicamas viesistabas un ēdamistabas apdarei. Zaļā iedvesmos un stimulēs, bet brūnā nomierinās un atbrīvos.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu