Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Bērnu gultiņas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.la.lv

Pavasaris ir šūpulīšu laiks. Vai zināt, ka ir arī tādas zīdaiņu gultiņas, kas aug līdzi mazuļiem līdz pat tīņu vecumam?

Zīdaiņiem

Pirmajās dzīves dienās bērniņš labāk jūtas šūpulītī, kurā ir pavisam maz vietas, jo apkārtējā pasaulē viss šķiet liels un skaļš.

Lai mazuli norobežotu no apkārtnes, virs zīdaiņa gultiņas var uzlikt baldahīnu. Tam jābūt vieglam, gaišam un caurspīdīgam, lai var redzēt, ko bērniņš gultā dara.

Ieteicamākas ir gultiņas ar regulējamu matrača augstumu. Zīdainītim matraci nofiksē uz augstāko iedaļu. Tuvojoties 7 mēnešu vecumam, kad bērniņš sāk sēdēt un ar rociņām tiekties pie redelēm, matraci nolaiž zemāk. Bet ap 8 – 9 mēnešiem, kad mazais, pievilkdamies pie redelēm, sāk celties kājās, matraci nofiksē viszemāk.

No bērna kopšanas viedokļa ērtas ir gultiņas ar regulējamu redeļu augstumu – pēc dzemdībām māmiņai mazuli ir vieglāk ielikt un izcelt. Vēl tas ir būtiski, ja bērna vecāki vai auklīte ir maza auguma. Ir dzirdēti pat tādi kuriozi, ka omīte pakāpjas uz ķeblīša, lai uzraudzībā atstāto mazbērnu izceltu no gultiņas.

Gultiņām noderīgs ir silikona pārklājums uz redeļu augšējās malas, ko vecāki pa īstam novērtē, kad bērniņam sāk nākt zobi. Šajā periodā viņi kož, turklāt diezgan stipri. Diemžēl ir gadījumi, ka mazie arī savainojas, īpaši, ja gultiņa palikusi no vecākajiem bērniem un labāka izskata dēļ pārkrāsota. Tad ne vien skaidas, bet arī krāsas atlūzas var nonākt mutītē. Silikona pārklājums, ko gatavo no zīdaiņu māneklīšiem un rotaļlietām līdzīga materiāla, pasargā gan bērnu, gan gultiņu.

Kumode ar virsmu pārtīšanai

Mazuļa pirmajā dzīves gadā otra nepieciešamākā mēbele ir kumode ar virsmu pārtīšanai. Plauktiņos liek bērna drēbītes, autiņus, pamperus un kopšanas līdzekļus.

Ir divu veidu virsmas. Paaugstinājums, kas bērniņu pasargā no novelšanās, var būt gan pretējās – īsākajās, gan garākajās malās. Abiem variantiem ir plusi un mīnusi. Ja paaugstinātas ir īsākās malas, pārtinamā virsma ir platāka, savukārt, ja paaugstinātas ir garākās malas, pārtinamā virsma ir šaurāka, bet uz tās var novietot garāku bērnu, tātad tā kalpo ilgāk.

Vecāku vai auklītes ērtībai ir kumodes ar paceļamu pārtinamo zonu, zem kuras ir vanniņa ar bērna augumam pielāgotu reljefu virsmu. Tās malā viegli uzkarams kopšanas līdzekļu turētājs ar vairākām ietilpīgām iedaļām, bet sānā ir iestiprināma plastmasas šļūtene, ko liek izlietnē, lai netīro ūdeni aizvadītu kanalizācijā. Šādas kumodes ir uz riteņiem un vanniņa paredzēta bērna apmazgāšanai pamperu nomaiņas laikā.

Bet ikvakara vannošanai, kas bērnam nepieciešama nevis netīrības, bet gan attīstības dēļ, pēc pāris mēnešiem nepieciešama otra – lielāka vanna. Tāpēc, ka pirmos mēnešus bērniņu ūdenī tikai patur, bet ar 5. un 6. mēnesi viņam gribas tur arī paplunčāties.

Mehānisms šūpināšanai

Veikalos var iegādāties speciālu mehānismu, kas zīdaiņa gultu ļauj pacelt virs grīdas un šūpināt, ar roku viegli pieskaroties redeļu malai. Šī ekstra radīta vecāku ērtībai, bet, to lietojot, jābūt piesardzīgiem.

Pavisam mazu zīdainīti vislabāk šūpot uz rokām, jo viņu vairāk nomierina māmiņas ķermeņa tuvums, sirds puksti, smarža un balss. Lielākus bērnus var šūpināt arī gultiņā, bet tas jādara viegli, jo ir gadījumi, kad slimnīcā ieved zīdaiņus ar tā dēvēto kratītā bērna sindromu. Tā gadās, ja bērniņu ilgstoši nevar nomierināt vai iemidzināt, kā arī tad, ja mazuli atstāj lielāko bērnu uzraudzībā un viņi pastarīti šūpo, cik vien spēka, lai tikai mazais ātrāk apklust. Ne vien mazu, bet arī lielāku bērniņu nedrīkst šūpot tik stipri, ka viņš gultiņā vāļājas no vieniem sāniem uz otriem.

Zīdainim, kurš pārsvarā guļ un ēd, vajadzētu aizmigt bez problēmām. Ja tā nenotiek, iespējams, ir kāds iemesls, ko ar šūpošanu nevar atrisināt. Bet, runājot par lielākiem bērniem, kuri arvien vairāk laika pavada nomodā, der atcerēties, ka gultiņa ir paredzēta gulēšanai. Ja mamma bērniņu regulāri liek redeļu gultā tad, kad pati vēlas netraucēti papļāpāt pa telefonu, palasīt žurnālus vai noskatīties kādu seriālu, bērniņš gultu sāk uztvert kā rotaļāšanās, nevis guļas vietu.

3 – 4 gadus veciem bērniem

Ap trim četriem gadiem gultiņai noņem priekšējo redeli, iegūstot mazu dīvāniņu. Tas ir labs variants, kā bērnu pakāpeniski pieradināt pie pārmaiņām. Nu viņam ir iespēja pašam iekāpt un izkāpt no gultas. Piedevām tas, ka vairs nav redeļu, kas sēžot vai guļot balsta, veicina arī mazuļa koordinācijas attīstību.

No 5 gadiem līdz tīņu vecumam

Kad redeļu gultiņa bērnam kļuvusi par īsu, parasti pērk bērnu vai pusaudžu gultu. Bet ir arī zīdaiņu gultas, kurām var noņemt otru redeļu malu, un, izmantojot papildu elementus, izveidot gultas rāmi, uz kura var novietot bērnu vai pusaudžu matraci. Šādā variantā redeles izmanto kā gultas galus.

Transformējama koka gulta ir praktiska ikvienā bērnistabā, bet jo īpaši tiem, kuri var aizmigt tikai savā gultiņā.

Bērnistabas mēbeļu komplekts, kurā ir pārveidojama bērnu gulta, ir ļoti ekonomisks, jo kalpo no dzimšanas brīža līdz pusaudža gadiem. Šajā laikā telpas vizuālo izskatu dažādo ar pieskaņotiem aizkariem, grīdsegām un gultas veļu.

Pēc gadiem, gaidot ģimenes pieaugumu, šai guļvietai varēs atgriezt sākotnējo – zīdaiņa gultas izskatu.

Matracis un gultas veļa

Bērnu gultām domātie matrači ir dažādi – no lateksa, kokosa, arī citiem dabiskiem materiāliem. Svarīgi, lai matracis nebūtu ciets kā dēlis, ne arī pārlieku mīksts, kurā bērna augumiņš burtiski iegrimst. Gulēšanai nav piemēroti matrači ar granulu pildījumu, jo sintētika sviedrē.

Maziem bērniem spilvenu neliek, jo viņiem vēl nav izveidojies kakla izliekums.

Gultas veļa vēlama tikai no dabiskiem materiāliem. Vizuāli to pieskaņo bērnistabas interjeram, lai bērniņš aug gaumīgi iekārtotā vidē. Iegādājoties gultas veļu lielākiem bērniem, saprāta robežās pamazām arvien vairāk rēķinās ar viņu vēlmēm.

Konsultēja mēbeļu salona «Salka» īpašniece Eleonora Galuzo un Bērnu klīniskās Universitātes slimnīcas ārste neonatoloģe Ilze Meldere.

Uzziņa

Zīdaiņu gultiņu vēlams novietot tā, lai bērniņš redz gan logu, pa kuru ieplūst gaisma, gan durvis, pa kurām staigā mājnieki. Tad mazulim neveidosies tā sauktā pozas asimetrija, kas rodas, ja gultiņa atrodas pie sienas un bērniņš skatās tikai uz vienu pusi. Bērna muskulatūras vienmērīgai attīstībai nepieciešams, lai viņš kontrolē abas puses

Padomi

Izvēloties zīdaiņu gultiņu, vēlams pievērst uzmanību:

- vai tā ir pietiekami dziļa un līdz ar to droša arī gadu vecam mazulim, kurš ir 80 – 90 cm garš un pārvietojas stāvus;

- vai gultiņai ir regulējams matrača un redeļu augstums;

- vai tās kājiņām var pieskrūvēt ritentiņus, lai, bērnam paaugoties, gultiņu ērti var novietot dažādās vietās, tā paplašinot mazuļa priekšstatu par pasauli;

- vai gultiņai un citām bērnistabas mēbelēm ir noapaļoti stūri, kas mazuli pasargā no liekiem zilumiem;

- vai mēbeles rotātas ar pozitīviem pasaku vai multfilmu tēliem, ar ko bērni kontaktējas tajos brīžos, kad savā istabā ir vieni.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu