/nginx/o/2018/07/15/9090314t1haa6f.jpg)
Visi zinām, ka dienā jāuzņem pāris litri šķidruma, bet retais zina, kur šis šķidrums slēpjas un cik ļoti tas mums patiesībā vajadzīgs.
Visiem zināms fakts, ka bez ūdens cilvēks izdzīvot nevar. Tas veido milzīgu daļu mūsu organisma — pieauguša cilvēka organismā ir aptuveni 45 litri ūdens, kas atrodas šūnās, asinīs, acīs, siekalās un citos ķermeņa šķidrumos.
Dienā mēs zaudējam vismaz pusotru litru šķidruma, un vieta nevar palikt tukša — mums jāuzņem ūdens zaudētā vietā.
Kafiju, zupu vai glāzi piena?
Mīts, ka cilvēkam dienā jāizdzer 2,5 litri jeb aptuveni sešas līdz astoņas glāzes ūdens, radies no tieši šādiem zinātniskajiem aprēķiniem par ikdienā zaudēto šķidrumu. Taču zinātnieki aizmirsuši pateikt pašu galveno — lielu daļu no šiem nepieciešamajiem 2,5 litriem mēs jau uzņemam ar pārtiku un citiem ikdienā izdzertajiem šķidrumiem. Arī cietā barība satur ūdeni, piemēram, augļos un dārzeņos ir apmēram 90% ūdens, tātad, apēdot 100 gramu smagu ābolu, tu uzņem 90 gramu ūdens. Pat vārītā gaļā un zivīs pusi no masas sastāda ūdens, nemaz jau nerunājot par ūdeni, ko satur tēja, kafija, piens un dažādas zupas. Tas viss ieskaitās tavā ikdienas ūdens patēriņā.
Tīrs ūdens, protams, ir vislabākā izvēle, lai uzņemtu vajadzīgo šķidruma daudzumu, bet arī piens, tēja un svaigi spiesta sula nav smādējama. Laba alternatīva rīta kafijai — ūdens ar citronu un ingveru, kas lieliski uzmundrina agrā rītā.
Neignorē slāpes
Pastāv mīts, ka nevajadzētu dzert ēšanas laikā, bet tas jau ir novecojis uzskats. Uzdzeršanai ēšanas laikā ir pat kāds pluss — tas palēnina tavu ēšanas ātrumu, neļaujot tev pārēsties, turklāt ūdens nesatur kalorijas!
Jāatceras, ka 2,5 litri nebūt nav nemainīgais un vispareizākais ikdienas ūdens patēriņš — karstākā laikā jāuzņem kā minimums trīs litri šķidruma ik dienu. Ja tu nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm, par katru novingroto stundu tavam organismam pienākas papildu litrs ūdens. Bet, ja prasās vairāk, slāpes noteikti nedrīkst ignorēt!
Ķermeņa atūdeņošanās un nepietiekama ūdens daudzuma uzņemšana var novest pie galvassāpēm, noguruma un garastāvokļa maiņām, nemaz nerunājot par nieru infekcijām un nierakmeņiem. Bērniem, kuriem trūkst šķidruma, skolā var būt grūti koncentrēties, tas pats attiecas arī uz pieaugušajiem darba laikā. Lai pasargātu sevi no šīm problēmām, neignorē slāpes un turi pa rokai dzeramā pudelīti.
Ko darīt, ja tīra ūdens dzeršana īsti neiet pie sirds un gribas ko garšas bagātāku? Lielākā daļa augļu sulu un dzērienu satur mākslīgos saldinātājus. Lieliska izeja tiem, kuriem šie dzērieni tomēr ļoti garšo, — sajauc pusglāzi iecienītās augļu sulas ar pusglāzi ūdens — iegūsi garšīgu dzeramo, neriskējot pārdozēt ar cukuru un kalorijām.
Nevērtē ūdeni pārāk zemu:
- Cilvēks bez pārtikas var dzīvot nedēļām, bet bez ūdens — vien pāris dienu
- Apmēram vienam biljonam pasaules iedzīvotāju nav brīvi pieejams tīrs dzeramais ūdens
- Āfrikā vien 46% iedzīvotāju ir brīva piekļuve tīram dzeramajam ūdenim
- Apmēram 5 miljoni cilvēku ik gadu mirst piesārņota ūdens lietošanas uzturā un šķidruma trūkuma dēļ
- Vistīrākais dzeramais ūdens pasaulē atrodams Baikāla ezerā Sibīrijā