/nginx/o/2018/07/15/9094522t1h0d47.jpg)
Speciālisti ir satraukti – pētījumi liecina, ka cilvēkiem katastrofāli trūkst D vitamīna. Tas nozīmē, ka arvien palielinās osteoporozes risks.
Daudzi ārsti aicina cilvēkus izvairīties no saules staru ietekmes, jo pastāv liels risks saslimt ar ādas vēzi. Osteoporozes speciāliste nefroloģe Ināra Ādamsone uzskata, ka kopīgais ieguvums veselībai, ko sniedz mērena atrašanās saulē, tomēr pārsniedz ādas audzēju risku. Turklāt D vitamīnam atklāta arvien lielāka nozīme citu organisma sistēmu un funkciju regulēšanā, piemēram, paaugstināta asinsspiediena novēršanā.
Saule ir galvenais D vitamīna avots – jau pēc 30 minūtēm D vitamīna sintēze sasniedz savu maksimumu. Šī vitamīna daudzums organismā atkarīgs no ādas un nieru spējas to radīt un pārveidot tā, lai tas nonāktu kaulos. Melanīns, apģērbs un aizsargkrēmi, kas absorbē ultravioletos starus, aizkavē D vitamīna rašanos ādā. Jauniem cilvēkiem novēro šī vitamīna svārstības organismā atkarībā no gadalaika, bet gados vecākiem lielākoties arī vasarā ir zema šī vitamīna koncentrācija.
Palielinās lūzumu risks
Osteoporozes speciāliste I. Ādamsone uzsvēra: – D vitamīna nepietiekamības sekas ir kaulu masas zudums, no tā izriet osteoporoze, arī muskuļu vājums. Tieši pēdējais ir iemesls biežākiem kritieniem un lūzumiem. Anglijā veiktais pētījums liecina, ka vecumā no 65 līdz 69 gadiem vismaz 30% sieviešu kritiens izraisa lūzumu. Šis skaits ar gadiem ievērojami pieaug – 50% sieviešu ar osteoporozi vecumā virs 85 gadiem vismaz reizi gadā atgadās kāds lūzums.
Pietiekamu D vitamīnu daudzumu saņemt ar uzturu ir tikpat kā neiespējami. Piemēram, 40 olās ir minimālā D vitamīna nedēļas deva, glāzē piena ir tikai 100 SV šī vitamīna. Kaut saule spīd visiem, ir dažādi faktori, kas liedz novērst D vitamīna nepietiekamību:
- vecums;
- liela ķermeņa masa;
- fizisko aktivitāšu trūkums;
- informācijas trūkums par vitamīna lomu skeleta veselībā;
- ēšanas ieradumi (vitamīna lietošana mazāk par 400 SV dienā);
- dažas saslimšanas, piemēram, AIDS.
Sievietēm menopauzes laikā un pēc tam D vitamīna trūkums ir īpaši aktuāls. To veicina nepietiekama atrašanās saulē, piena produktu un zivju deficīts uzturā, kā arī samazināta D vitamīna veidošanās ādā un ar gadiem pasliktinājušās nieru funkcijas. Sievietēm pēc menopauzes dienā ieteicams uzņemt 800 SV D vitamīna un 1200 mg kalcija.
Milzīga pozitīvā ietekme
Šo vitamīnu nevar uzskatīt par uzturvielu, kas nepieciešama tikai skeleta veselībai, – tas ir būtisks vispārējam organisma stāvoklim. Pietiekama D vitamīna uzņemšana aizkavē šādu slimību veidošanos (vai arī palīdz to ārstēšanā):
- ļaundabīgie audzēji (krūšu, olnīcu, zarnu, priekšdziedzera);
- autoimūnās slimības (1.tipa cukura diabēts, reimatoīdais artrīts, multiplā skleroze, psoriāze);
- infekcijas (plaušu slimības, tuberkuloze);
- sirds – asinsvadu slimības (miokarda infarkts, paaugstināts asinsspiediens);
- vielmaiņas slimības (2.tipa cukura diabēts).
Uzņemot 1000 SV D vitamīna dienā, cilvēkam ievērojami samazinās šo slimību risks. Taču jāatceras, ka šādas devas ir ārsta nozīmētas terapijas sastāvdaļa. Pašiem tādas nevajadzētu lietot.
Jauns medikaments
Profesors Aivars Lejnieks novērojis, ka vairums osteoporozes pacientu ir gados vecāki ļaudis, kuriem šī nav vienīgā saslimšana, tāpēc viņiem vienlaikus jālieto vairāki medikamenti. Pētījumi apliecinot – jo vairāk medikamentu nozīmēts, jo mazāk pacients tos lieto vai arī lieto nepareizi. Acīmredzot tāpēc no šā gada aprīļa kompensējamo medikamentu sarakstā iekļauts arī medikaments (alendronāts), kura sastāvā ir ne vien aktīvās vielas osteoporozes ārstēšanai, bet arī nedēļai nepieciešamais D vitamīna daudzums.
– Apzinoties, cik liela loma osteoporozes ārstēšanā un profilaksē ir D vitamīnam, kā arī zinot D vitamīna deficītu Latvijā, var vienīgi priecāties par to, ko šī jaunā, pilnvērtīgā ārstēšanas metode sola pacientiem, – teica dakteris Lejnieks.
Eiropā 57% sieviešu pēc menopauzes ir D vitamīna nepietiekamība. Starp osteoporozes slimniecēm D vitamīns trūkst 81%, starp pacientēm, kurām ir osteoporozes izraisīti lūzumi, – 97%. Latvijā D vitamīna nepietiekamība ir aptuveni 98% osteoporozes pacienšu.