Pk 7.05.2021.

Līgatnes dabas takās svinēs lācenes Ilzītes 13 gadu jubileju

Šodien Līgatnes dabas takās (LDT) mierīgā gaisotnē tiks svinēta lācenes Ilzītes 13 gadu jubileja, informēja zvērkope Velga Vītola.

Pēc viņas teiktā, lācenes jubilejai par godu šogad netiks rīkoti īpaši publiski pasākumi un jubileja tiks svinēta «klusā ģimenes lokā», lai šī gada lielākā uzmanība tomēr tiktu LDT lāču puiku jaunajam voljeram, taču jau nākamgad, iespējams, lācenes jubileja tiks svinēta plašāk.

Kā norādīja Vītola: «Neatkarīgi no tā, ka

publiskas svinības nerīkosim, katrs, kurš vēlas, var izteikt laba vēlējumus jubilārei kaut vai sociālajos portālos un, galvenais, - sūtot labas domas.»
1

Jau ziņots, ka drīzumā svinīgi tiks atklāts jaunais LDT lāču puiku voljers, kurā būs apskatāmi lāču puikas Mikus un Puika. Precīzs voljera atklāšanas datums gan vēl neesot zināms.

Tāpat ziņots, ka 2012.gada 22.aprīlī, izrokoties zem iežogojuma, no Līgatnes dabas taku voljera atkārtoti izbēga lācene Made. Pirmo reizi viņa brīvsolī devās 2011.gada augustā, taču toreiz jau nākamajā dienā lācene tika atrasta un aizvilināta atpakaļ uz voljeru. Otrā bēgšanas reize Madei izrādījās liktenīga. Divas dienas nespējot lāceni aizvilināt atpakaļ uz nožogojumu vai iemidzināt, tika pieņemts lēmums viņu nošaut, jo dzīvnieks esot radījis draudus apkārtējiem iedzīvotājiem.

Jauna lāču māja Līgatnē bija jābūvē, jo abi lāču puikas Mikus un Puika, palikuši bez lācenes Mades, mēģināja izmantot voljera slikto stāvokli un izlauzties brīvībā, tādēļ, būvējot voljeru, īpaša uzmanība pievērsta drošības aspektam - pēc jau izstrādātā projekta izbūvēta dubulta žoga sistēma ar betonētu pamatni, lai novērstu lāču izrakšanās risku. Tāpat ierīkots elektriskais gans.

Patlaban Līgatnes dabas takās lāču puikas Mikus un Puika mitinās par ziedojumiem izbūvētā mītnē, taču tajā lāči apmeklētājiem nav apskatāmi un zvēriem nav pieejamas pastaigas, taču tās būs iespējamas jaunajā 2400 kvadrātmetrus plašajā dzīvesvietā, kurai apkārt ir 220 metrus garš žogs ar pusotra metra dziļumā ieraktiem metāla sietiem.

Voljera žoga un ainavu ceļa remontam atvēlēti 80 413 lati, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Būvdarbus veica iepirkumu konkursa uzvarētājs - SIA «Vidzemes energoceltnieks».

Līgatnes dabas takās kopumā mitinās trīs lāči, lācene Ilzīte dzīvo atsevišķā nožogojumā.