O 24.11.2020.

Tiesībsargs: policija nav morāli un fiziski iespaidojusi drošībnieku Gulbi

FOTO: AFI

Policija nav morāli un fiziski iespaidojusi atstādināto Saeimas un Valsts prezidenta drošības dienesta virsnieku virsleitnantu Edgaru Gulbi. To otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā «100. pants» sacīja Tiesībsargs Romāns Apsītis.

Tiesībsarga birojs veicis savu pārbaudi, runājis ar Gulbi, viņa civilsievu, advokātiem. Tāpat, lai izvērtētu Gulbja fizisko stāvokli, pieaicināts arī autoritatīvs ārsts, kurš devis slēdzienu, ka Gulbis nav ticies ietekmēts. Pārbaudēs nav konstatētas nekādas injekciju un sitienu pēdas, informēja Apsītis.

Tiesībsargs atzina, ka gan viņa vadītā biroja, gan policijas veiktās izmeklēšanas rezultāti par Gulbja iespējamu iespaidošanu šajā lietā sakrītot. Apsītis arī atzina, ka, visticamāk, «Gulbis bijis liels cirka meistars».

Kā ziņots, Gulbis iepriekš sūdzējies, ka viņš it kā ticis spīdzināts, atrodoties apcietinājumā pirmstiesas izmeklēšanas izolatorā. Šā gadījuma izmeklēšanai tika sākts kriminālprocess.

Policija, nopratinot aptuveni 50 lieciniekus, saņemot ekspertīžu rezultātus un veicot Gulbja konfrontēšanu ar vienu no izolatora darbiniekiem, secinājusi, ka Gulbis nav nedz fiziski, nedz morāli iespaidots, tāpēc šis kriminālprocess izbeigts, kā vietā sākts jauns — par Gulbja apzināti nepatiesu liecību sniegšanu.

Citā kriminālprocesā, kas sākts saistībā ar negadījumu uz Salu tilta, Valsts policijas (VP) Iekšējās drošības birojā (IDB) vēl notiekot izmeklēšana un tiek gaidīti tiesu medicīnas ekspertīžu rezultāti.

Tikmēr IDB pabeigtas arī trīs pret Organizētās noziedzības un apkarošanas pārvaldes (ONAP) darbiniekiem sāktās disciplinārlietas. Par nepareizu un neprofesionālu konvojēšanu sodīti trīs ONAP darbinieki — vienam izteikts brīdinājums par neatbilstību ieņemamam amatam uz vienu gadu, otram izteikts rājiens, bet vēl vienam izteikta piezīme.

Kā informē VP, patlaban apcietinātais Gulbis, kas septembra beigās mīklainos apstākļos uz Salu tilta izkļuva no konvoja automašīnas un ielēca Daugavā, krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudža gados, bijis notiesāts par dzīvokļu zādzībām un ir viltojis savas biogrāfijas datus — viņam nav pat vidējās izglītības un viņš pretēji paša un tuvinieku apgalvojumiem nekad nav dienējis padomju armijā. Policija Gulbi sauc par blēdi un krāpnieku, norādot, ka slavenais literārais varonis Ostaps Benders salīdzinājumā ar viņu ir tikai zīdainis.

VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks ģenerālis Dailis Lūks informēja, ka Gulbis savas krāpnieciskās darbības sācis jau pusaudža vecumā, bet par septiņu dzīvokļu apzagšanu 1987. gadā notiesāts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, taču īsi pēc tam Latvijā sākušies «juku laiki» un Gulbim izdevies pilnībā izvairīties no cietuma. Gulbja kartīte par viņa sodāmību ir pazudusi no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra datubāzes, un tagad tiks veikta izmeklēšana, lai noskaidrotu apstākļus, kā tas varēja notikt.

Iepriekš Gulbja dzīvesbiedre Iveta Šteina žurnālistiem stāstījusi, ka Gulbis dienējis padomju armijā un bijis pat Afganistānā. Sašutumu «par šādiem meliem» policijai izteikusi Afganistānas kara un citu militāro konfliktu veterānu asociācija, kas informējusi, ka Gulbis nekad nav bijis viņu kolēģis. Šteina aģentūrai LETA sacīja, ka par policijas paziņojumiem ir šokēta.

Kā ziņots, Gulbis tiek turēts aizdomās par Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča automašīnas dedzināšanu un dokumentu viltošanu. Par Vaškeviča apdraudējumu aizdomās tur arī Gulbja draugu Raimondu Štālbergu, kas apsūdzēts arī par izspiešanu no Vaškeviča šķirtās sievas Ināras Vilkastes.

Aktuālākās ziņas