Sv 7.03.2021.

Sašķeļas arī TB/LNNK, no partijas izstājoties Vaiderei un Krastam [papildināta]

Inese Vaidere

FOTO: AFI

Arī apvienība «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK (TB/LNNK) ir sašķēlusies, no partijas izstājoties vēl diviem ietekmīgiem politiķiem — Eiropas Parlamenta deputātiem Guntaram Krastam un Inesei Vaiderei.

Par izstāšanos no TB/LNNK viņi paziņoja pāris stundu pēc tam, kad to izdarīja cits Eiropas Parlamenta deputāts — Ģirts Valdis Kristovskis, kas neslēpj ieceri veidot jaunu nacionāli konservatīvu spēku kopā ar daļu partiju «Jaunais laiks» (JL) pagājušajā nedēļā pametušajiem deputātiem.

Kā aģentūrai LETA pirmdienas vakarā apstiprināja Krasts, viņš un Vaidere nolēmuši sekot Kristovskim un pamest TB/LNNK. Ne Krasts, ne Vaidere gan šovakar nepiedalās TB/LNNK valdes sēdē.

Abi politiķi «tēvzemiešus» vēlas pamest, līdzīgu motīvu vadīti kā Kristovskis, sacīja Krasts. Arī viņš ir gatavs iesaistīties jaunas nacionāli konservatīvas partijas veidošanā.

TB/LNNK ģenerālsekretārs Juris Sarātovs aģentūrai LETA sacīja, ka pagaidām vēl nav saņemts neviens iesniegums par izstāšanos no partijas. Saskaņā ar partijas statūtiem izstāties no apvienības var, tikai uzrakstot iesniegumu.

Kā ziņots, Kristovskis un viņa domubiedri kopā ar daļu no JL aizgājušajiem politiķiem varētu veidot jauna, nacionāli konservatīva politiska spēka kodolu. Par partijas dibināšanu varētu tikt paziņots jau tuvākajā laikā, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Pēc partijas valdes sēdes Kristovskis aģentūrai LETA skaidroja, ka par šādu soli izšķīries, jo uzskata, ka apvienībā vairs nevar palikt, tā kā ir paziņojis par iesaistīšanos jauna politiskā spēka veidošanā. Kristovskis norādīja, ka viņa aiziešanai ir «dziļāki mērķi» un viņš vairs nevēlas atrasties partijā. «Tā vairs nav partija par patiesiem valsts demokrātijas centieniem un patriotismu, bet tajā vairākuma intereses saistās ar ekonomiskiem projektiem,» apgalvoja politiķis.

Kristovskis arī turpmāk paliks Eiropas Parlamenta deputāts un nemainīs politisko grupu.

Kristovskis cer, ka viņam varētu sekot arī citi «tēvzemieši», «jo viņi mani stimulēja izšķirties par šādu soli». Politiķis arī solīja, ka jau marta sākumā varētu būt gatavi uzmetumi jaunveidojamai nacionālkonservatīvajai partijai.

Novembrī TB/LNNK kongresā Kristovskis kandidēja uz partijas priekšsēdētāja amatu, taču ar četru balsu starpību zaudēja citam Eiropas Parlamenta deputātam, TB/LNNK ekonomiskās programmas autoram Robertam Zīlem.

Zīle šodien žurnālistiem pauda nožēlu par Kristovska lēmumu atstāt partiju un dibināt jaunu nacionāli konservatīvu partiju. Zīle aģentūrai LETA izteica bažas, vai jaunas konservatīvas partijas dibināšana apmierinās Latvijas vēlētājus, jo sabiedrībā ir pieprasījums pēc jaunā, taču līdzšinējiem politiķiem nav skaidra piedāvājuma.

Zīle arī pieļāva iespēju, ka partiju pametušie ir zaudējuši konkurences cīņā pašā partijā.

TB/LNNK priekšsēdētājs pauda cerību, ka Saeimas frakcija turpinās strādāt pilnā sastāvā un no tās deputāti neies prom. «Es domāju, ka frakcija turpinās strādāt līdzšinējā sastāvā,» sacīja Zīle.

TB/LNNK vadītājs nenoliedza iespēju, ka nākotnē «tēvzemiešus» varētu pamest vēl citi biedri.

Kā ziņots, janvāra beigās no JL izstājās vairāku pašvaldību un partijas reģionālo nodaļu vadītāji, kā arī četri Saeimas deputāti: Kārlis Šadurskis, Ina Druviete, Ilma Čepāne un Sandra Kalniete.

Kristovskis aģentūrai LETA jau iepriekš atzinis, ka plānots veidot jaunu politisko spēku, un tuvāko domubiedru skaitā minējis no JL aizgājušos Saeimas deputātus. Arī viņi pieļauj šādu iespēju.

Konflikti TB/LNNK rindās sākās pērn, kad Kristovskis ar domubiedriem pauda partijas vadībai pretēju nostāju par drošības iestāžu likuma grozījumiem, kā arī piedalījās tā saucamajā lietussargu revolūcijā, kurā prasīja 9. Saeimas atkāpšanos.

Pēc šķelšanās JL kā ticamākā tiek apspriesta iespēja, ka no JL aizgājušie kopā ar atsevišķiem TB/LNNK biedriem varētu veidot jaunu nacionāli konservatīvu partiju, kas gan nebūs saistīta ar ārpusfrakciju deputāta Aigara Štokenberga iecerēto politisko spēku.

Kristovskis aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka kopā ar domubiedriem vairs neredz iespēju «strādāt produktīvi un mērķtiecīgi, jo partijas vadība ietur to kursu, kas nav par pārmaiņām Latvijā, bet tiecas attīstīt un uzturēt līdzšinējo politiku, ko sabiedrība vērtē zemu». Pēc Kristovska teiktā, TB/LNNK ir cilvēki, kas grib cita veida politiku, cita veida demokrātiju, kas vairāk atbilst vērtību jautājumiem. Kristovskis norādīja, ka «pārmaiņas partijā nenotiek» un «tas resurss ir izsmelts, tur vairs nav ko darīt».