Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Ērtāk noskaidrot īpašumā deklarētās personas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: «Apollo»

Lai uzzinātu, kādas personas deklarējušas dzīvesvietu jūsu īpašumā, vajadzīgas vien pāris minūtes un daži datorpeles klikšķi. Šādu iespēju kopš februāra sniedz jauns elektroniskais pakalpojums, kura galvenā priekšrocība: nav jāšķiež laiks, dodoties pēc izziņas uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP).

www.latvija.lv

Parastajā kārtībā, lai saņemtu ziņas par mājoklī deklarētajām personām, namīpašniekam uz PMLP jādodas divas reizes. Pirmajā – lai iesniegtu iesniegumu, bet otrreiz jānāk pēc izziņas, kas tiek sagatavota piecu darba dienu laikā. Turpretī, pārbaudot deklarētās personas elektroniski, atkrīt jebkāda staigāšana un gaidīšana, jo visi dati uzreiz redzami datora ekrānā. Šāda operativitāte iespējama tāpēc, ka datorsistēma informāciju vienlaikus iegūst no četrām datu bāzēm: Valsts adrešu reģistra, nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas, vienotās datorizētās zemesgrāmatas sistēmas un Iedzīvotāju reģistra.

Tiesa, iespējamais šķērslis, kas jaunā elektroniskā pakalpojuma ērtības daudziem cilvēkiem varētu darīt nepieejamas, ir prasība pēc elektroniskā paraksta. E-paraksta viedkartes iegāde fiziskai personai izmaksā vismaz 24 latus (karte derīga divus gadus). Ar eparaksta karšu izsniegšanu nodarbojas VAS «Latvijas Pasts» un, kā informēja uzņēmuma pārstāve Inese Kreicberga, līdz šim valstī izsniegts gandrīz 15 000 paraksta karšu. Lielāko daļu – 90 procentu – saņēmuši valsts un pašvaldību darbinieki.

Pieredze

Katrā Daugavas krastā – sava kārtība

Plānots, ka jaunais elektroniskais pakalpojums atvieglos dzīvi namīpašniekiem. Lai uzzinātu, kādas personas deklarētas viņu mājoklī, vairs nebūs jāšķiež laiks, staigājot pa iestādēm. «Latvijas Avīze» pārliecinājās, ka pat bez elektroniskā pakalpojuma šādu informāciju ļoti ērti var iegūt jau šobrīd – Rīgā katrā izpilddirekcijā ir sava kārtībā, un dažviet šīs ziņas sniedz arī pa telefonu.

Rīgas Ziemeļu rajona izpilddirekcijas iedzīvotāju reģistrācijas nodaļas darbiniece, kad jautāju, kā noskaidrot, cik personu reģistrētas manā īrētajā dzīvoklī, atbild kā no likumu grāmatas: «Ja pats neesat dzīvokļa īpašnieks, ziņas par mājoklī deklarētajiem cilvēkiem iegūt nevarēsiet.» Viņa iesaka vērsties pie mājokļa saimnieka, kuram, uzrādot pasi un zemesgrāmatas izrakstu, informāciju par iemītniekiem ir tiesības saņemt pašvaldībā vai Iedzīvotāju reģistrā.

Turpretī Daugavas pretējā krastā, izrādās, pastāv cita – vienkāršāka – kārtība. «Pēc vārda un adreses nemeklēšu. Nosauciet precīzu personas kodu un uzvārdu kādam cilvēkam, kurš šajā dzīvoklī ir deklarēts, tad varēšu pateikt,» krietni pretimnākošāk izturas Kurzemes rajona izpilddirekcijas iedzīvotāju reģistrācijas nodaļā. Vēl liberālāka sistēma darbojas Latgales priekšpilsētā, kur darbiniece, netaujādama ne pēc uzvārda, ne personas datiem, pēc nosauktās adreses ielūkojas datu bāzē un tāpat pa telefonu nosauc deklarēto personu skaitu.


Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu