Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Būvju pieņemšana ekspluatācijā: pieci svarīgi soļi

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Jūs uzcēlāt māju, un tagad ir process, kuru sauc «nodošana ekspluatācijā»? Kas tas tāds, un kādi nozīmīgi soļi jāizceļ tajā? Kārtību, kādā pieņem ekspluatācijā jaunuzbūvētas, rekonstruētas, renovētas vai restaurētas ēkas, būvkompleksus vai būves kārtas, nosaka Ministru kabineta 13.04.2004. noteikumi nr. 299 «Noteikumi par būvju pieņemšanu ekspluatācijā».

Kā tas notiek?

1. solis. Līdz būves pieņemšanai ekspluatācijā tās tehnisko gatavību un atbilstību akceptētajam būvprojektam un Latvijas būvnormatīviem izsniedz atzinumu par būves gatavību ekspluatācijai šādas institūcijas:
1. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests – tikai sabiedriski nozīmīgām būvēm;
2. Sabiedrības veselības aģentūra;
3. Reģionālā vides pārvalde;
4. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija;
5. Valsts darba inspekcija – tikai par bīstamajām iekārtām, kuras uzstādītas būvē;
6. Citas institūcijas, ja tās saskaņā ar plānošanas un arhitektūras uzdevumu ir izdevušas tehniskos vai īpašos noteikumus

Termiņš: 10 darbdienu laikā pēc pasūtītāja (būvētāja) iesnieguma iesniegšanas.

2. solis. Ierosinot būves pieņemšanu ekspluatācijā, pasūtītājs attiecīgajā būvvaldē iesniedz šādus dokumentus (oriģinālus):
1. Apliecinājumu par būves gatavību ekspluatācijai;
2. 1.solī noteikto institūciju atzinumus;
3. Akceptētu būvprojektu;
4. Būvatļauju;
5. Būvprojektā paredzēto inženierkomunikāciju novietojuma uzmē¬rījumus un tehnisko noteikumu izsniedzēju atzinumus par komunikāciju gatavību ekspluatācijai;
6. Būvdarbu žurnālu un nozīmīgo konstrukciju un segto darbu pieņemšanas aktus;
7. Būvprojektā paredzēto tehnoloģisko iekārtu, speciālo sistēmu un iekārtu pārbaudes protokolus un pieņemšanas aktus, kā arī atbilstības apliecinājumus, ja to nepieciešamību nosaka normatīvie akti par iekārtu drošību;
8. Autoruzraudzības žurnālu, ja būvdarbu laikā ir veikta autoruzraudzība  normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;
9. Valsts zemes dienesta reģionālās nodaļas sagatavotu būves, izņemot inženierkomunikācijas, inventarizācijas lietu.

3. solis. Pasūtītājs būvi uzrāda pieņemšanas komisijai. Pieņemšanas komisijas sastāvā ir vietējās pašvaldības domes (padomes) apstiprinātas amatpersonas un komisijas locekļi:
• Pašvaldības būvinspektors (komisijas priekšsēdētājs);
• Pašvaldības arhitekts;
• Pasūtītājs vai tā pilnvarots pārstāvis;
• Būvprojekta autors;
• Valsts būvinspektors, ja būvniecību pilnīgi vai daļēji finansē par valsts vai pašvaldības līdzekļiem vai ja tiek pieņemta ekspluatācijā sabiedriski nozīmīga būve.

Termiņš: nav ilgāks par 10 darbdienām no dokumentu iesniegšanas dienas būvvaldē.

4. solis. Komisija sastāda aktu par būves pieņemšanu ekspluatācijā. Aktu reģistrē būvvaldē. Komisija nav tiesīga sākt būves pieņemšanu ekspluatācijā, ja kāds no 1.solī minētajiem atzinumiem ir negatīvs. Ja būve netiek pieņemta ekspluatācijā, komisija paraksta un izsniedz pasūtītājam pamatotu lēmumu.

5. solis. Komisijas parakstīto aktu apstiprina pašvaldības atbildīgā amatpersona. Būve ir uzskatāma par pieņemtu ekspluatācijā ar akta apstiprināšanas dienu.
Termiņš: piecu darbdienu laikā.

Ieteicams ņemt vērā

Ģimenes māju vai zemnieka sētu ir pieļaujams pieņemt ekspluatācijā, ja:
1) būvju inženierkomunikācijas, par kuru izbūvi izsniegta ar attiecīgo ēku vienota būvatļauja, atļauts pievienot ekspluatācijā esošām inženierkomunikācijām un sākt to ekspluatāciju, pirms saņemts akts par pieņemšanu ekspluatācijā, un ja par attiecīgo inženierkomunikāciju gatavību nodošanai ekspluatācijā atbilstoši akceptētajam būvprojektam un izpilddokumentācijai ir parakstīti atbilstošie atzinumi;
2) ir iekārtota vismaz viena dzīvojamā telpa, virtuve un sanitārais mezgls, kā arī sanitārās iekārtas ir pievienotas inženiertīkliem.

Ja būvi pieņem ekspluatācijā ziemā, teritorijas apzaļumošanu, piebrauktuvju, ietvju, saimniecības, rotaļu un sporta laukumu seguma virsslāņa uzklāšanu, kā arī fasādes fragmentu apdari var veikt minētajiem darbiem labvēlīgā sezonā, bet tie jāpabeidz līdz attiecīgā gada 1.jūnijam. Kokus un krūmus stāda tuvākajā piemērotajā laikā. Atliktos būvdarbus un to veikšanas termiņus pieņemšanas komisija ieraksta aktā. Ja atliktie būvdarbi netiek veikti atbilstoši akceptētajam būvprojektam vai aktā noteiktajos termiņos, būves īpašnieku sauc pie administratīvās atbildības.

PAR ATKRITUMIEM – LIKUMĀ
Zemes īpašniekam, kura īpašuma teritorijā radīti sadzīves atkritumi, ir pienākums nodrošināt vietu atkritumu konteineram un tā komersanta transportlīdzekļa piekļuvi sadzīves atkritumu savākšanas punktam vai vietai, kurš nodarbojas ar atkritumu apsaimniekošanu un noslēdzis līgumu ar pašvaldību par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Sadzīves atkritumu radītājs vai valdītājs:
1) piedalās pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā, ievērojot pašvaldības izdotos saistošos noteikumus un noslēdzot līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu un uzglabāšanu ar komersantu, kuram ir noslēgts līgums ar pašvaldību;
2) sedz sadzīves atkritumu, to skaitā sadzīvē radušos bīstamo atkritumu, apsaimniekošanas izmaksas, ietverot dalītās vākšanas un šķirošanas izmaksas.

Vasarnīcas vai vasaras mītnes (tajā skaitā dārzkopības biedrības teritorijā esošas vasarnīcas vai vasaras mītnes) īpašnieks, valdītājs, lietotājs vai viņa pilnvarota persona par laika periodu, kurā uzturas vasarnīcā noslēdz līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu un uzglabāšanu ar komersantu, kuram ir noslēgts līgums ar pašvaldību, kā arī sedz sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.
Atkritumu apsaimniekošanas likuma 12. –13. pants

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu