Dzimumu stereotipi darbā. Vīrietis

Vīrietis baidās parādīt savu vājumu.

FOTO: Reinis Oliņš/Apollo

Vīriešu stereotipi darba vidē ir pavisam citi, atšķirīgi nekā sievietēm.

Vīrietis — spēcīgs ozols

Viņam jābūt stipram, neatlaidīgam. Vīrietis nedrīkst just sāpes, viņam jāvalda pār savām emocijām. Ļoti reti viņš ir gatavs runāt par savām jūtām un emocijām, vīrietis pat pie psihologa, runājot ar saviem draugiem utt., atklājas retāk un grūtāk nekā sievietes. Viņš zina, ka sabiedrības priekšā nedrīkst izskatīties vājš, viņam pašam ar visu jātiek galā. Viņam jābūt kompetentam visos jautājumos, viņš pat nedrīkst atzīt savas kļūdas.

No vīriešiem reti gaida emocionālo atbalstu, tāpēc arī viņi paši retāk saņem šo atbalstu. Pieredze rāda, ka zēniem emocionālo atbalstu sniedz retāk nekā meitenēm. Pārsvarā vīrieši uz visu sniedz racionālu atbildi, tāpēc pāra savstarpējās attiecībās tas parasti rada problēmas.

Vīrieši var noliegt savas medicīniskās problēmas, viņi klusējot cieš no depresijas, alkoholisma, slimībām.

Vīrietis — cīnītājs

Sabiedrības uzskats ir, ka vīrietim jābūt stipram, agresīvam, vienmēr gatavam cīņai. Ģimene gaida, ka tev ir jāuzvar, tev jābūt labākajam visur, arī sportā, mācībās utt. Šāda tipa vīriešus var sastapt arī biznesa vidē, politikā. «Ja ne tu viņus, tad viņi tevi!» Vīrietis baidās parādīt savu vājumu, veltīt laiku ģimenei. Apmēram puse vīriešu, kas strādā, būtu ar mieru paņemt brīvas stundas, lai pavadītu vairāk laika kopā ar savām ģimenēm.

Vīrietis — maizes pelnītājs

Iespējams, ka neviens cits stereotips nav tik stipri iesakņojies. Veiksmes rādītājs — «cik naudas viņš var nopelnīt». Ja vīrietim neveicas, ja viņš nevar nopelnīt tik daudz naudas, cik ir vajadzīgs, rodas dažādas problēmas. Viņš izjūt lielu emocionālu spriedzi, zaudē cieņu pret sevi, ieslīgst smagā depresijā.

Šie visi stereotipi pauž to, ka darbam jābūt primārajam vīrieša dzīvē. Ja sabiedrībai apkārt vīrietim ir tradicionālie priekšstati, tad viņu parasti dzen uz priekšu, gaidot no viņa visu laiku kaut ko jaunu, viņam jāpārspēj pašam sevi. Cilvēks meklē darbu, kur vairāk maksā, nevis to darbu, kas patīk pašam. Viņš nespēj baudīt dzīvi.

Uz augšu