S 5.12.2020.

Izbeidz krimināllietu par lācenes Mades nošaušanu

FOTO: AP/Scanpix

Pēc vairāk nekā gadu ilgas izmeklēšanas izbeigta krimināllieta par lācenes Mades nošaušanu, vēsta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vienotais ziņu portāls.

Lieta izbeigta, jo nav konstatēts noziedzīgs nodarījums, Latvijas Televīziju informēja Valsts policijas Cēsu iecirkņa priekšnieks Jānis Goba.

Krimināllietā vērtēti vairāki aspekti, proti, kā lācene varēja izrakties no iežogojuma, kā ievēroti dzīvnieku aizsardzības un labturības likumi un vai nav bijusi atbildīgo amatpersonu nolaidība. Secināts, ka darbinieki darījuši visu iespējamo naudas un savu fizisko spēju robežās, lai uzturētu lāču mītni.

Lai arī kopēji lāčus bija pieskatījuši, lāču māja bija novecojusi un tā atradās neatbilstošā vietā. Madi nācies nošaut, jo tuvoties ar miega zāļu injekciju bijis pārāk riskanti, bet lāča brīvsolis jau apdraudējis apkārtējos iedzīvotājus.

Tā kā krimināllieta par lācenes Mades nošaušanu izbeigta, Dabas aizsardzības pārvalde drīzumā atsāks administratīvā pārkāpuma lietu par to, ka taku apsaimniekotājs - Gaujas Nacionālā parka fonds - nebija pienācīgi rūpējies par drošību un gādājis, lai žogi būtu saremontēti un dzīvnieki netiktu laukā.

Pērn 22.aprīlī, izrokoties zem iežogojuma, no Līgatnes dabas taku voljera atkārtoti izbēga lācene Made. Pirmo reizi viņa brīvsolī devās 2011.gada augustā, taču toreiz jau nākamajā dienā lācene tika atrasta un aizvilināta atpakaļ uz voljeru.

Otrā bēgšanas reize Madei izrādījās liktenīga. Divas dienas nespējot lāceni aizvilināt atpakaļ uz nožogojumu vai iemidzināt, tika pieņemts lēmums viņu nošaut, jo dzīvnieks esot radījis draudus apkārtējiem iedzīvotājiem.

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts vēlāk atzina, ka lēmums likvidēt Madi nebija viegls un speciālisti ar to nelepojas, taču cits risinājums neesot bijis iespējams, jo dzīvnieks atradies pārāk tālu no Līgatnes dabas taku teritorijas un situācija kļuvusi nekontrolējama.

Redaktors iesaka