/nginx/o/2018/07/16/10000821t1h2601.jpg)
Aizsargžalūziju pamatuzdevums ir aizsargāt biroju, banku, veikalu, tirdzniecības paviljonu, garāžu un dzīvojamo māju logus un durvis.
Latvijai 90-to gadu sākumā atkal beidzot nokļūstot tirgus ekonomikas apstākļos, tika no jauna «atklātas» un ieviestas daudzas sen aizmirstas lietas arī žalūziju un markīzu jomā. To starpā arī jau pirms 2. pasaules kara pazīstamie paceļamie jeb sarullējamie slēģi. Tradicionāli lameles izgatavoja no koka, mūsdienās izmanto plastmasas, alumīnija vai pat nerūsējošā tērauda profilētas lameles. Šādus ruļļu slēģus visbiežāk dēvē par aizsargžalūzijām.
Aizsargžalūzijas ir ļoti praktisks un ekonomiski izdevīgs izstrādājums. Ne velti praktiskajiem vāciešiem tas tradicionāli ir jau kā logu standartaprīkojums. Jo priekšrocību ir daudz:
• pret saules karstumu vasarā,
• pret aukstumu ziemā,
• pret svešiem skatieniem,
• pret trokšņiem,
• pret vandālismu,
• aizstāj tumšos aizkarus.
Parasti aizsargžalūzijas uzmontē no ārpuses. Tādā veidā tās ir grūti izsist un jo sevišķi neiespējami izsist stiklu, kurš tām ir jāaizsargā. Jo aizsargā telpas ne tikai no saules stariem un garāmgājēju ziņkārīgajiem skatieniem, bet vēl arī no tiem, kuriem nepatīk ienākt pa durvīm. Citādi sakot, izturīgas aizsargžalūzijas droši aizsargā no zagļiem.
Ja runājam par aizsargžalūziju «anatomiju», tad tās sastāv no:
• klātnes, kura izgatavota no profilētām lamelēm (vai, savādāk, no profiliem), kuras sakabinātas savā starpā;
• 2 vadīklām, pa kurām klātne pārvietojas vertikāli;
• kārbas, kurā aizsargžalūzijas «sabrauc», satinoties rullī;
• cauruļveida vārpstas;
• pacelšanas ierīces.
Aizsargžalūziju ārējais izskats, uzdevumi un cena ir atkarīga no vairākiem apstākļiem: materiāla, no kura tas ir izgatavots, detaļu izmēriem (galvenokārt no lameļu platuma), klātnes masas un no vadīšanas veida. Pamēģināsim noskaidrot, kas ir šīs četras sastāvdaļas.
Materiāls un izmēri
Parasti aizsargžalūzijas, precīzāk, lameles, no kuriem veidota klātne, gatavo no alumīnija un tērauda. Augstākiem stāviem Eiropā izmanto plastmasas lameles. Kā zināms, alumīnijs ir mīksts metāls, bet sakausējumā, piemēram, ar silīciju vai magniju tas kļūst pietiekami izturīgs. Ar tēraudu ir viss skaidrs – tam ir «dzelzs raksturs». Tomēr tērauds ir īpaši «untumains»: To vajag rūpīgi sargāt no skrāpējumiem. Atšķirībā no alumīnija tas rūsē.
Lameles (profili), alumīnija un tērauda, ir dažāda biezuma atkarībā no izgatavošanas metodes.
Lameles ar Putu poliuretāna pildījumu izmanto kā siltuma un skaņas izolāciju. Tā kā aizsargžalūzijas, kuras tādā veidā ir izgatavotas, saglabā telpā 30–40% siltuma.
Ir arī citi aizsargžalūziju lameļu izgatavošanas paņēmieni. Profilus, kuri izgatavoti pēc šīs tehnoloģijas, sauc par izspiestajiem, ekstrudētajiem jeb profilētajiem izstrādājumiem. To izgatavošanas paņēmiens atgādina maltās gaļas izgatavošanu. Vajadzīgās formas profilu «izspiež» no īpašas mašīnas – ekstrūdera, tāpat kā gaļu no gaļas mašīnas. Lameli iegūst plānu, taču daudz cietāku nekā izgatavoto ar iepriekšējo paņēmienu.
Alumīnija profilēto aizsargžalūziju kalpošanas ilgums stipri atkarīgs no darbības biežuma. Parasti logiem vai garāžas vārtiem tie ir daži cikli dienā – aizsargžalūziju mūžs ir četri līdz pieci gadi, bet tērauda – divi līdz trīs gadi.
Ko vēl vajadzētu zināt par aizsargžalūzijām? Aizsargžalūziju izturība vistiešāk ir saistīta ar lameļu platumu. Jo platāka lamele, jo izturīgāks klājums, un otrādi. Parastais alumīnija rullo žalūziju platums ir 37–77 mm. Šis raksturlielums atspoguļots uz iepakojuma. Izskatās tas šādā veidā: piemēram, A37 (burts A nozīmē alumīniju, 37 – lameļa platumu milimetros), A40, A 45, A55, A77. Tērauda profilu apzīmē atbilstoši: S40 (S – tērauds, 40 – platums milimetros), S55, S77.
***
Aizsargžalūzijas, kuras izgatavotas no tērauda, ir daudz smagākas un dārgākas nekā alumīnija. Smagajai konstrukcijai nepieciešams ievērojami jaudīgāks dzinējs. Turklāt tērauda aizsargžalūzijas prasa nevainojamu uzstādīšanu – vismazākā novirze no konstrukcijas, uzstādot aizsargžalūzijas, radīs papildus slodzi uz lameli. Bet tas, savukārt, ietekmēs rullo žalūziju atvēršanas un aizvēršanas vieglumu.