Sv 18.04.2021.

Ieteikumi ekonomiskam braukšanas stilam

FOTO: Automedia

Kopš februāra sākumā Zviedrijas jaunajiem autovadītājiem, liekot autovadītāju eksāmenus un kārtojot praktiskos braukšanas eksāmenus, ir jāparāda savas zināšanas ne tikai par ceļu satiksmes noteikumiem, bet arī par ekonomisku un videi draudzīgu braukšanas stilu. Šo ideju tuvākajā laikā gatavojas pārņemt arī dažas citas Eiropas valstis, un domājam, ka agrāk vai vēlāk šī prakse tiks ieviesta visā Eiropā, ieskaitot Latviju. Tāpēc arī mēs nolēmām apskatīt ekonomiskas autovadīšanas svarīgākos punktus.

Degvielas patēriņš ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, bet galvenokārt uz to lielu iespaidu atstāj braukšanas stils un automašīnas tehniskais stāvoklis. Neatkarīgi no tā cik liela ir automašīna un kāds ir tās dzinēja tilpums, ievērojot dažus diezgan elementārus punktus iespējams pat diezgan krietni samazināt vidējo degvielas patēriņu un tādējādi arī savus izdevumus.

1. Automašīnai ir jābūt tehniskā kārtībā! Automašīnai regulāri ir jāveic tehniskās apkopes. Sevišķi svarīgs ķēdes elements ir gaisa filtrs – netīrs gaisa filtrs atstāj ļoti lielu iespaidu uz automašīnas jaudu un degvielas patēriņu (aptuveni 10%). Svarīgi ir arī laicīgi, atbilstoši servisa intervālam, mainīt dzinēja eļļu.

2. Vismaz reizi mēnesī pārbaudiet gaisa spiedienu riepās – lai arī tas liekas sīkums, riepu spiediens krietni ietekmē automašīnas rites pretestību, un attiecīgi arī degvielas patēriņu (aptuveni 6%). Parasti ražotāja paredzētie riepu spiedieni ir atrodami automašīnas lietošanas instrukcijā, vadītāja durvju ailē, aiz degvielas bākas vāciņa, vai arī kur citur, atkarībā no automašīnas ražotāja. Gaisa spiedienu riepās vēlams pārbaudīt aukstai automašīnai, jo, braucot, riepas uzsilst un atbilstoši fizikas likumiem palielinās arī gaisa spiediens tajās. Mūsu ieteikums ir nepaļauties uz degvielas uzpildes staciju gaisa spiediena manometriem, to rādījumi bieži ir kļūdaini.

3. Atbrīvojieties no liekā svara! Katrs Jūsu automašīnas liekais kilograms palielina tās dzinēja ēstgribu. Necentieties vizināt līdzi visu savu sporta inventāru, detaļas un darba rīkus, ja zināt, ka tuvākajā laikā tos noteikti neizmantosiet. Atstājot tos mājās, ieekonomēsiet degvielu un arī naudu. (Katri 50 kg liekā svara degvielas patēriņu palielina par 2%).

4. Noņemiet jumta bagāžniekus! Jebkura lieka detaļa, kas piestiprināta pie automašīnas, jo sevišķi jumta bagāžnieki un slēpju kastes krasi ietekmē automašīnas degvielas patēriņu. Ja tos neizmantojat regulāri, tad labāk atstāt mājās.

5. Aiztaisiet logus! Arī braukšana ar atvērtiem automašīnas sānu stikliem ietekmē automašīnas aerodinamiku, jo sevišķi, braucot lielākā ātrumā.

6. Izslēdziet gaisa kondicionētāju un citas elektroiekārtas! Gaisa kondicionētājs degvielas patēriņu var palielināt pat par 10%, tāpēc to ir lietderīgi izslēgt, kad tas nav nepieciešams un automašīnā nav neciešams karstums. Daudz izdevīgāk ir braukt ar atvērtu logu. Arī citas elektroiekārtas palielina degvielas patēriņu, tāpēc sekojiet līdzi tam, kas ir ieslēgs un izslēgts. Bieži cilvēki visu laiku tur ieslēgtu aizmugurējā stikla un spoguļa apsildi, kaut tas nemaz nav vajadzīgs.

7. Divreiz padomājiet pirms braucat! Visnepopulārākais, taču reizēm vis prātīgākais lēmums ir «Nebraukt» – mēs bieži braucam kaut kur nepadomājot vai to maz vajag. Bieži vien vairākus atsevišķus braucienus var apvienot vienā, tādējādi ietaupot degvielu. Pirms dodaties ceļā, izplānojiet maršrutu! Tas ļauj samazināt nobraukto kilometru apjomu un ietaupīt laiku. Kooperējaties ar draugiem un kaimiņiem – jo sevišķi tas attiecas uz tiem, kuri dzīvo ārpus lielajām pilsētām, un brauc uz darbu vai ved bērnus uz skolām lielpilsētās.

8. Uzsāciet braukšanu nekavējoties! Negaidiet kamēr uzsils automašīnas dzinējs, pat auto ražotāji iesaka sākt braukt nekavējoties, nelietojot augstus dzinēju apgriezienus – auto uzsils ātrāk, patērējot mazāk degvielas. Protams, pagaidiet, kamēr no automašīnas stikliem pazūd sarma vai aizsvīdums. Ļoti aukstā laikā vēlams lietot kartera un dzinēja sildītājus, ja tādi ir automašīnas komplektācijā.

9. Izvairieties no agresīvas un sportiskas braukšanas! Sportisks un agresīvs braukšanas stils, strauji uzsākot kustību un strauji bremzējot, ļauj nonākt galapunktā patērējot par aptuveni 4% mazāk laika, taču degvielas patēriņš palielinās pat par 40%, un kaitīgo izmešu līmenis palielinās piecas reizes.

10. Izvēlieties pareizo pārnesumu! Atcerieties, ka degvielas ekonomijas galvenais priekšnosacījums ir nepieļaut augstus dzinēja apgriezienus. 1. pārnesums ir domāts tikai, lai uzsāktu kustību. Pārslēdziet pārnesumus cik ātri vien iespējams un centieties braukt ar maksimāli augstāko pārnesumu.

11. Nepārsniedziet ātrumu! Atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana patīk daudziem, taču tā saistās ar lieku degvielas patēriņu, un ne sevišķi pavisam niecīgu laika ekonomiju. Salīdzinot 90 km/h un 105 km/h, degvielas patēriņš pieaug par 10 – 15%, bet 120 km/h – pat 20%.

12. Brauciet vienmērīgi un lietojiet kruīzkontroli! Nekas tik labi netaupa degvielu kā vienmērīgs ātrums. Braucot vienmērīgā ātrumā ar augstāko iespējamo pārnesumu, dzinējs patērē krietni mazāk degvielas, jo sevišķi, ja izvēlētais ātrums sakrīt ar automašīnas ekonomisko braukšanas ātrumu. To iespējams atrast dažu automašīnu lietošanas instrukcijās.

13. Taupiet degvielu uz smago automašīnu rēķina! Braucot pa šosejām, bieži var atrast labā ātrumā braucošu smago automašīnu. Braucot aiz tās, krietni var ieekonomēt degvielu, jo samazinās vēja pretestība.

14. Pirms apstāšanās izmantojiet inerci! Laikus novērtējiet satiksmi un, redzot, ka nāksies apstāties, pārslēdziet pārnesumkārbu augstākajā iespējamajā pārnesumā un noņemiet kāju no akseleratora pedāļa, tā pieripinoties, piemēram, krustojumam.

15. Nedarbiniet dzinēju stāvot uz vietas! Ja saprotat, ka stāvēsiet uz vietas vairāk kā 30 sekundes, noslāpējiet dzinēju, jo dzinējs, darbojoties tukšgaitā, ne tikai patērē degvielu, bet arī saīsina dzinēja eļļas efektivitāti un kalpošanas laiku, kā arī dzinēja resursu.

16. Centieties izvairīties no braukšanas atpakaļgaitā! Centieties novietot automašīnu tā, lai atkal uzsākot braukt nebūtu jābrauc atpakaļgaitā. Arī tā Jūs ieekonomēsiet nedaudz degvielas.