Policista piekaušanā vainotajiem britiem cietumā atlaižu nebūs

FOTO: Apollo, R.Oliņš

Rīgas Pašvaldības policijas darbinieka piekaušanā vainotajiem diviem Lielbritānijas pilsoņiem atlaides Latvijas cietumā netiks dotas.

Pēc aģentūras BNS rīcībā esošās informācijas, ceturtdien un piektdien Latvijā tiek nogādāti abi briti, kurus tur aizdomās par policista piekaušanu Rīgā pagājušā gada jūnijā un kas bija izsludināti meklēšanā.

Prokuratūrā aģentūrai BNS iepriekš paskaidroja, ka 72 stundu laikā abiem vīriešiem jāuzrāda apsūdzība. Pēc ierašanās Latvijā viņus nogādās cietumā, jo spēkā joprojām ir Latvijas tiesas noteiktais drošības līdzeklis — apcietinājums.

Pagaidām nav zināms, cik ilgi viņiem būs jāpaliek apcietinājumā.

Latvijā britiem sods būs jāizcieš Rīgas Centrālcietumā.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte pastāstīja, ka nekādas atlaides apcietinātajiem ārzemniekiem netiek dotas, viņi ir tādi paši apsūdzētie kā pārējie un tiek ievietoti kamerās, kur uzturas arī citi apcietinātie. «Tad jau latvieši un krievi arī būtu jāatdala. Nekādi speciāli apartamenti nav paredzēti,» piebilda Puķīte.

Protams, katrā gadījumā cietuma vadība skatās un gluži jau agrāk netiesātos pie vairākas reizes tiesātajiem neievieto. «Ārzemnieku drošība tiek garantēta.» Ja ieslodzīto vidū notiek savstarpēji likumpārkāpumi, tie tūlīt tiek izmeklēti un vainīgie saukti pie atbildības, arī par izvarošanu, kaut pēdējos gados neviens ieslodzītais par izvarošanu nav sodīts.

Starptautiskās organizācijas norādījušas uz Latvijas cietumu slikto stāvokli — Centrālcietuma telpas remontētas pirms deviņiem gadiem, un kopējā Latvijas cietumu aina nav iepriecinoša. «Tas, ka apgalvo, ka mums ir sliktas telpas — nu, jā, ir, bet, cik varam, tā mēs strādājam.»

Lai arī ārzemniekiem sākotnēji rodas valodas problēmas saskarsmē ar citiem ieslodzītajiem, prakse gan liecinot, ka ārzemnieki, ja gribot, iemācoties elementāru vietējo sarunvalodu. Tāpat esot ar Latvijas pilsoņiem, kas pasēdējuši Eiropas cietumos.

Apcietinājumā turēšanas kārtības likums noteic, ka apcietinātajam ir tiesības saņemt naudas pārvedumus, iegādāties pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības priekšmetus izmeklēšanas cietuma veikalā. Apcietinātais var veikt ne mazāk kā stundu ikdienas pastaigu.

Apcietinātais var sazināties ar personām ārpus cietuma, sarakstoties, kā arī ne retāk kā reizi nedēļā izmantojot izmeklēšanas cietuma tālruni. Atļautais sarunas ilgums ir ne mazāks kā piecas minūtes.

Apcietinātajam ir tiesības arī uz stundu ilgu tikšanos ne retāk kā reizi mēnesī ar radiniekiem vai citām personām. Satversmes tiesa gan pavasarī atcēla šo normu, taču tā nebūs spēkā no 1. decembra.

Ieslodzītais var tikties arī ar aizstāvi vienatnē bez ierobežojuma.

Apcietinātais var abonēt presi, valkāt personisko apģērbu un izmantot personisko mazgabarīta sadzīves tehniku — televizoru, ledusskapi, ūdens sildāmās ierīces, radiouztvērēju.

Jau ziņots: jūlija vidū Lielbritānijā Vestminsteras Sitijas miertiesas tiesnesis norādīja, ka neredz iemeslu, kādēļ abus britus nevarētu izdot Latvijai. Saskaņā ar Lielbritānijas Vestminsteras Sitijas miertiesas lēmumu 35 gadus vecais Metjū Nīls un 33 gadus vecais Deivids Birkinšovs jāizdod Latvijai.

Britu tūristus aizturēja Vecrīgā pagājušā gada 13. jūnijā vecpuišu ballītes laikā aizdomās par pašvaldības policista piekaušanu. Policists uzbrukumā guva galvas smadzeņu satricinājumu.

Uzbrucējus policija aizturēja, taču pirmās instances tiesa viņiem nepiemēroja apcietinājumu un noteica 8000 latu drošības naudu. Tomēr briti no Latvijas aizbrauca, drošības naudu nesamaksājuši. Vēlāk Rīgas apgabaltiesa apmierināja policijas lūgumu apcietināt abus britus, un policija līdz ar tiesas lēmumu viņus izsludināja meklēšanā.

Abi uzbrucēji atzīti par aizdomās turētajiem uzbrukumā varas pārstāvim, ja uzbrukuma dēļ nodarīti smagi miesas bojājumi. Par to var piemērot cietumsodu līdz 13 gadiem ar mantas konfiskāciju.

Lielbritānijas pilsoņu ālēšanās Vecrīgā nav nekas neierasts. Šīs valsts pilsoņi aizturēti gan par čurāšanu Brīvības pieminekļa tuvumā, gan par fotografēšanos kailiem, gan par citām huligāniskām izdarībām.

Uz augšu