Miķelsons: elektroenerģijas tarifi varētu palielināties nākamā gada maijā

FOTO: R.Oliņš/Apollo

Elektroenerģijas tarifi Latvijā varētu palielināties, ātrākais, nākamā gada maijā, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» pastāstīja Latvijas energokompānijas «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons.

«Domāju, ka drīzākās [elektroenerģijas] tarifu izmaiņas varētu notikt 2011.gada maijā. Vismaz es tehniski neredzu iespējas tarifus mainīt ātrāk. Drīzāk gan pašlaik ir jālieto termins 'tehniski politiski', jo, ja kādreiz tarifu maiņa notika tehniski ekonomiski, tagad tā notiek tehniski politiski. Tarifu maiņa nebūt nav mūsu pašmērķis,» viņš teica.

Miķelsons atturējās prognozēt, kādā apmērā elektrības tarifi 2011.gadā varētu palielināties. «Es to negribu prognozēt. Daudz kas vēl var mainīties - var mainīties elektroenerģijas cena reģionā, var mainīties gāzes cena. Ir daudzas komponentes, ar kurām pašlaik nevajag spekulēt. Tomēr būtiskākais ir izturēt vēl šo vienu ziemu - domāju, ka tas ekonomikai un iedzīvotājiem ir svarīgākais,» viņš klāstīja.

«Latvenergo» vadītājs pastāstīja, ka primāri nepieciešamība ir tarifu maiņai pārvades un sadales tīklos, nevis elektroenerģijas gala tarifa izmaiņām. «Mēs esam gatavi nemainīt elektroenerģijas tarifu iedzīvotājiem, bet sadales un pārvades tarifi pārredzamā laikā ir jāsakārto, jo pretējā gadījumā tas var izraisīt ekonomiski bēdīgas konsekvences abiem par tīkliem atbildīgajiem uzņēmumiem ["Sadales tīkls» un «Augstsprieguma tīkls»], ietekmējot arī koncernu kopumā,» sacīja Miķelsons.

Viņš atzina, ka «Sadales tīkla» un «Augstsprieguma tīkla» tarifu projekti ir iesniegti apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK). «Es negribu nekādā veidā izdarīt spiedienu uz regulatoru, bet šie tarifi ir adekvāti jāsakārto,» viņš piebilda.

Miķelsons norādīja, ka elektroenerģijas tarifs iedzīvotājiem veidojas no vairākām komponentēm - elektroenerģijas cenas, tostarp gan «Latvenergo» saražotās, gan iepirktās elektroenerģijas cenas, obligātās elektroenerģijas iepirkuma komponentes, augstsprieguma pārvades tarifiem un citām izmaksām. «Gala cipars ir mūsu veidots, un regulatoram ir tiesības to izvērtēt. Tomēr to iesniedzam mēs, tādēļ droši var teikt, ka līdz 2011.gada aprīlim vai maijam tarifs iedzīvotājiem nemainīsies. Kopumā tā nav tā sliktākā ziņa, jo priekšā ir vēl viena grūta ziema, kurā, kā mēs zinām, tiek solīti augstāki gāzes tarifi. Līdz ar to automātiski palielinās siltumenerģijas tarifi. Tādēļ tas, ko mēs kā sociāli atbildīgs uzņēmums varam darīt, ir nemainīt elektroenerģijas tarifus,» pavēstīja Miķelsons.

Pēdējo reizi elektrības tarifi Latvijā mainījās 2008.gada 1.aprīlī, elektrībai iedzīvotājiem sadārdzinoties par 39,2%, bet uzņēmumiem - vidēji par 36%. Pašreiz iedzīvotājiem elektrības tarifs ir 0,0743 lati par kilovatstundu. Savukārt juridiskām personām tarifa izmaiņas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem - pieslēguma sprieguma pakāpes, izvēlētā tarifa un patēriņa.

«Latvenergo» ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus.

Uz augšu