Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Made bija jānošauj, jo uzbruka cilvēkam

No Līgatnes dabas takām izmukusī lācene Made bija kļuvusi pārāk droša, agresīva un otrdien jau paspējusi uzbrukt zvērkopim, saplosīt suni kādās mājās un rosījusies pa mājlopu novietni krietni attālu no Līgatnes dabas takām, tādēļ iemidzināt viņu bijis vienīgais pareizais lēmums.

Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins pastāstīja, ka pirmā tikšanās ar Madi otrdien nemaz neesot bijusi tik miermīlīga, kā izskanējis, - lācis uzbrucis vienam no zvērkopjiem un, tikai pateicoties viņa veiklībai un izmanībai, Madei ticis tikai dabas taku darbinieka uzsvārcis.

«Viņa reāli uzbruka cilvēkam, un tad jau radās aizdomas, ka zvērs ir satraukts un agresīvs,»
36

teica Šteins.

Pēc šā incidenta lācis atkal iemuka mežā un aizklīda jau kādus divus ar pusi kilometrus no takām Siguldas un Augšlīgatnes virzienā uz kādu māju puduri, kur atkal bija ieradies mājas pagalmā, izrevidējis atkritumus, meklējis ko ēdamu un atkal pazudis mežā.

Lācis kādas mājas pagalmā saplosījis suni

Pēdējā, trešā lāča parādīšanās cilvēkiem jau bijusi sešus kilometrus no Līgatnes uz Siguldas pusi Vildogā īsi pirms tumsas iestāšanās, kur lācis kādas mājas pagalmā saplosījis suni un šiverējis pa kūtiņu.

«Cilvēki no tā visa bija panikā un ļoti satraukti,»
36

teica Šteins un uzsvēra, ka lācis spēj pārvietoties ļoti ātri, viņš būtu varējis doties vēl tālāk Siguldas virzienā vai uz Augšlīgatni. «Tuvojās tumsa, bija jāpieņem lēmums, lai šorīt no rīta, kad bērni dodas uz skolu un cilvēki ikdienas gaitās, sekas nebūtu vēl bēdīgākas,» skaidroja Šteins.

Zvērs bija kļuvis agresīvs, pārdrošs

Viņš vēlreiz uzsvēra, ka līdz pat pēdējam brīdim neviens nav pat pieļāvis domu par lācenes nošaušanu, kamēr viņa uzturējusies dabas taku teritorijā, taču zvērs bija kļuvis agresīvs, pārdrošs un devies jau krietnos attālumos prom.

«Viņa meklēja ēdamo un darīja to pie cilvēkiem, kā bija ieradusi. Tas varēja kļūt bīstami,» teica domes priekšsēdētājs.

«Nevienam nepatīk tāds risinājums, bet bija jādomā par cilvēku drošību,»
36

viņš piebilda un paskaidroja, ka šajā situācijā tiešām nebija iespējas lācim iešaut miegazāles, jo tas ir jāizdara ļoti precīzi, no tuva attāluma un nav tā, ka zvērs pēc devas saņemšanas uzreiz aizmieg. Viņš kļūst vēl agresīvāks, var apdraudēt apkārtējos.

«Protams, mums visiem ir žēl, Līgatnes tēlam šāda situācija par labu nemaz nenāk,» atzina domes priekšsēdētājs.

Made patiešām uzbrukusi zvērkopim

Līgatnes dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis trešdienas rītā apliecināja, ka Made patiešām uzbrukusi zvērkopim, kurš zinājis, kā tādā situācijā rīkoties - zibenīgi pasviedis savu apģērbu lācenes virzienā, tādējādi novēršot viņas uzmanību un pagūstot aizbēgt prom.

«Ja tas būtu bijis kāds iedzīvotājs, kurš nezinātu, kā tajā sekundes simdaļā rīkoties, sekas būtu bijušas daudz, daudz bēdīgākas,» teica Andrušaitis. Viņš arī piebilda - notikušas vairākas sarunas ar dzīvnieku iemidzināšanas speciālistiem, kā vislabāk rīkoties.

«Made bija noskaņota uz klejošanu un pēc otrās pazušanas bija aizdevusies jau vairāk nekā sešus kilometrus prom no Līgatnes dabas takām, un kādā viensētā jau plosījusies ar suņiem. Mēs vienkārši nevarējām atļaut Madei vakarā turpināt savas gaitas un viņas meklējumus turpināt šorīt. Tad viņa varētu būt bīstama cilvēkiem, arī skolēniem,» sacīja Līgatnes dabas taku vadītājs.

Bijis skaidrs - lācene Made nav «izaudzināta rotaļlieta», viņa absolūti nebija noskaņota nākt mājās un nav klausījusi arī kopējai Velgai Vītolai, kura viņu savulaik uzaudzinājusi kopš pirmajām dzīvības dienām.

Andrušaitis arī teica - trešdien turpināsies lāču aploka nostiprināšanas darbi, kas palika nepabeigti līdz ar Mades meklējumiem, un paredzams, ka Līgatnes dabas takas apmeklētājiem varētu būt pieejamas jau no ceturtdienas. Precīzi tas būšot zināms pēcpusdienā, viņš piebilda.

Madi nošauj

Jau vēstīts, ka Līgatnes lācene Made, kas svētdienas vakarā izlauzās no sava iežogojuma, otrdienas vakarā nošauta Līgatnes novada iedzīvotāju drošības dēļ. Līgatnes dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis paziņojumā presei norāda, ka pēc Mades meklēšanas pūliņiem otrdien tapis skaidrs - pielabināšanās un ieēdināšana nelīdzēs un lācene nedomā pakļauties un doties atpakaļ uz nožogojumu. Made devās atpakaļ mežā, taču, tā kā lāceni nav bijis iespējams arī iemidzināt, savukārt viņas izturēšanās liecinājusi par nervozitāti, Līgatnes novada iedzīvotāju drošības dēļ pieņemts lēmums lāceni nošaut.

Līgatnes dabas takas apmeklētājiem joprojām ir slēgtas.

Redaktors iesaka