Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Nebanku kreditētāji apiet licences saņemšanas prasības (11)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Daļa nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju joprojām mēģina apiet licences saņemšanas prasības, secināts Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā par situāciju saistībā ar nelicencēto nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju darbību 2012.gadā.

Valdības dokumentu vietnē «eportfelis» pieejamajā EM ziņojumā norādīts, ka kopš 2011.gada 1.novembra, kad stājās spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz saņemt licenci patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai, līdz 2012.gada 1.decembrim Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir izsniedzis 52 licences, no kurām 45 ir izsniegtas 2011.gadā un septiņas - 2012.gadā.

No PTAC izsniegtajām licencēm 18 ir izsniegtas patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri veic patērētāju kreditēšanu pret kustamas lietas ķīlu. Daļa no licences saņēmušajiem komersantiem, kas kā nodarbošanās veidu norādījuši patērētāju kreditēšanu pret kustamas lietas ķīlu, ir veidojušies kā vairāku uzņēmumu, kas iepriekš darbojušies kā atsevišķi lombardi, apvienības.

2012.gadā ir pagarinātas 44 licences, no kurām 15 licences pagarinātas patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kuri veic patērētāju kreditēšanu pret kustamas lietas ķīlu. Patlaban viens licences pagarinājuma pieprasījums atrodas izskatīšanas stadijā.

Valsts budžetā iemaksāto valsts nodevu kopējais apmērs par licenču izsniegšanu un pārreģistrāciju uz šo brīdi ir 3,04 miljoni latu.

EM ziņojumā norāda, ka precīzu informāciju par nelicencēto nebanku kreditētāju skaitu, kā arī izsniegto kredītu apjomu patlaban nav iespējams iegūt. Tomēr aptuvenu priekšstatu par nelicencēto nebanku kreditētāju skaitu un darbību tirgū patlaban ir iespējams iegūt, balstoties tikai uz PTAC, Valsts ieņēmuma dienesta (VID), Valsts policijas un citu iestāžu rīcībā esošo informāciju.

PTAC līdz 2012.gada 1.decembrim ir veicis 73 pārbaudes licencējamo kapitālsabiedrību patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanas vietās visā Latvijā, izskatījis kredītu devēju iesniegtos līgumus jaunajiem produktiem, kā arī veiktās izmaiņas līgumos. Savukārt VID līdz 2012.gada 1.decembrim ir izskatījis 32 administratīvo pārkāpumu lietas par patērētāju kreditēšanu bez licences. No minētajām lietām 21 gadījumā VID ir piemērojis naudas sodus 10 500 latu apmērā, taču 11 lēmumi no 21 lēmuma par administratīvā soda piemērošanu ir apstrīdēti VID ģenerāldirektoram.

Savukārt Valsts policija līdz 2012.gada 1.decembrim ir veikusi vairākas pārbaudes uzņēmumos un to struktūrvienībās. Pārbaužu rezultātā tika sastādīti 18 administratīvo pārkāpumu protokoli.

Rīgas pilsētas pašvaldības policija 2012.gada janvārī no 159 apsekotajām adresēm Rīgā 67 pakalpojumu sniegšanas vietās bija izvietotas licences. Veicot apsekojumus 2012.gadā jūnijā, precīzs apsekoto vietu skaits netika fiksēts, uzmanība tika pievērsta tam, vai komisijas veikali vai citi iespējamie patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji neizvieto kādu informāciju par iespēju nodot mantu ķīlā. Apsekošanas laikā konstatētas 25 vietas, kuras radīja aizdomas par iespējamu patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu bez licences.

EM ziņojumā secina, ka biežāk konstatētie slēptās kreditēšanas gadījumi ir saistīti ar atpakaļpirkuma, glabājuma, remonta un tamlīdzīgu līgumu piedāvāšanu patērētājiem. Šobrīd nav izveidojusies pietiekama un visaptveroša tiesu prakse attiecībā uz slēpto kreditēšanu. Tajā pašā laikā slēptās kreditēšanas konstatēšanai un novēršanai ir iespējams izmantot patlaban spēkā esošo normatīvo regulējumu.

Ministrija norāda, ka PTAC, VID un Valsts policijai ir nepieciešams nodrošināt pastiprinātu nelicencēto nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju uzraudzību 2013.gadā, nodrošinot efektīvāku sadarbību starp uzraudzībā iesaistītajām institūcijām, kā arī sekot līdzi tiesu prakses attīstībai nelicencēto nebanku kreditēšanas pakalpojumu jomā, veikt tās analīzi un, pamatojoties uz izvērtējuma rezultātiem, lemt par tiesību aktu pilnveidošanas nepieciešamību.

Komentāri (11)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu