Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Lielās Talkas Pagalmu labiekārtošanas projekts: Sergeja Eizenšteina iela 63 (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Lielā Talka

Sergeja Eizenšteina ielas 63 nama pagalms Lielās Talkas Pagalmu labiekārtošanas projektu konkursam ir izvēlēts, pateicoties šī pagalma mājas iedzīvotājas Daces Strupčeno spilgtajam konkursa pieteikumam – patiesam stātam par to, kāds ir šis pagalms, bet projekta nosaukuma ir radies par godu ielas nosaukumam un slavenajam kino režisoram Sergejam Eizenšteinam un šis kino motīvs arī pagalma labiekārtojuma elementos ies roku rokā.

Pagalma vīzijas autoru grupa ir RISEBA augstskolas studentes: Aija Bēliņa, Anastasija Kozlova, Daila Sloka, Rūta Meiere un Sabīne Vecvagare un viņas pie šī darba ir konsultējusi ainavu arhitekte Una Īle.

Kā norāda meitenes – domājot par dizaina risinājumiem, viņas diezgan ātri nonākušas pie konkrētas vīzijas - izmantot ielas nosaukumu kā pamatu projektam. S.Eizenšteina iela nosaukta Sergeja Eizenšteina- kino režisora- vārdā, tādēļ viņas vēlējās ieviest kino motīvu arī pagalmā. Studentes izlēmušas, ka interesantais un neparastais risinājums varētu pārsteigt cilvēkus un būt tieši tas, kas definē šī pagalma identitāti. Tālāk viņas izvēlējās attīstīt atsevišķu elementu dizainu pēc šī kino motīva, lietojot to smilšu kastes dizainā, soliņu un atkritumu urnu krāsojumā, un veidojot informatīvu sienu ar informāciju par Eizenšteinu.

Meiteņu konsultante Una Īle norāda, ka S.Eizenšteina ielas 63 pagalms ir īpašs ar to, ka tajā ir skaisti jau esoši, pieauguši koki un pagalms nav tik pārblīvēts ar automašīnām, kā tas ir novērojams citos pagalmos. No vēsturiskiem faktiem raugoties, protams, tas ir īpašs arī ar ielas nosaukumu, ko meitenes ir ņēmušas vērā.

Pagalma pašreizējās galvenās problēmas ir nepiemēroti apstākļi bērniem - salauzti un nolietoti rotaļu elementi un soliņi, nenoteikts zonējums. Meitenes vēlējās veltīt lielāko uzmanību bērnu vajadzībām, uzstādīt jaunu smilšu kasti un atjaunot šūpoles. Protams, domāts arī par vecākiem un plānots atjaunot soliņus un uzstādīt jaunus, veidojot piemērotu vietu cilvēkiem, kuri vēlas pasēdēt un atpūsties pagalmā. Pagalma vispārējo izskatu projekta autores vēlas papildināt ar augiem un krūmiem, radot zaļāku un mājīgāku vidi.

Īle ir pārliecināta, ka meitenēm izdosies realizēt savu ideju, jo grupa ir ļoti strādājusi, plānojusi un domājusi par savu ideju. «Es domāju, ka arī iedzīvotāji ļoti novērtē šo sniegto iespēju no Lielās Talkas projekta un būs aktīvi līdz projekta īstenošanai un arī pēc tam,» uzskata Īle.

Īle atzinīgi vērtē Lielās Talkas pagalmu kustību, jo tādā veidā kaut neliela daļa šo nolietoto pagalmu tiek sakārtota un kaut cik padarītas patīkamākas šīs teritorijas iedzīvotājiem. Viņa uzskata, ka tas ir pirmais solis šo pagalmu «atdzimšanā» un tikai Lielās Talkas ietvaros šis process tiek aizsākts. Īle cer, ka šāda veida aktivitātes turpināsies un katru gadu tiks arvien vairāk realizēti, rekonstruēti nolietotie pagalmi. Pēc Īles domām - Iesaistoties iedzīvotājiem kā darba spēkam, tiek nedaudz iemācīta šīs dzīvojamās ārtelpas kultūra, jo pašu veidots vai atjaunots elements pagalmā tiks vairāk saudzēts un uzraudzīts, pat vaktēts, lai tie netiku pakļauti noteiktai cilvēku masai, kas mīl šīs teritorijas demolēt un lauzt.

Arī meitenes norāda, ka viņas, pateicoties šim projektam, gūst pieredzi attīstīt noteiktu dizaina vīziju līdz pēdējai fāzei, ko parasti universitātes nepiedāvā. «Studijās mūsu projekti parādās tikai uz lapas un maketiem, bet šoreiz varēsim izveidot lietojamu, īstu dizainu,» saka viņas.

Kā norāda «Rīga2014» programmas vadītāja Aiva Rozenberga -pirmie Lielās Talkas Pagalmu kustības gadi ir spilgti parādījuši – ikviens, kas ir piedalījies pagalmu labiekārtošanas darbos, ar lielu degsmi ir gatavs dalīties ar pieredzi un nodot šo «vīrusu» tālāk citiem pagalmiem. Iedzīvotāji brauc ekskursijā no vienas apkaimes uz citu skatīties citu paveikto Talkas dienā, starptautiski kultūras eksperti, padzirdējuši par šādu iniciatīvu, ir ieinteresēti uzklausīt iedzīvotāju pieredzi utt. Visbeidzot, redzot iedzīvotāju pašu aktivitāti, arvien lielāka atsaucība un savstarpējs dialogs veidojas starp pašvaldībām un iedzīvotājiem. Apvienotās studentu komandas no vairākām Latvijas augstskolām Pagalmu kustību jau uzņem kā pašsaprotamu ikgadēju procesu, kurā gods ir iesaistīties ikvienam topošajam arhitektam, ainavu arhitektam, māksliniekam. Kultūra iet pāri ierastajām robežām un kopā sasauc dažādus cilvēkus dažādās pilsētas vietās – tas ir ieguvums, kas noderēs gan pašiem iesaistītajiem, gan pilsētai vēl daudzus gadus, un pārvērtīs pilsētu.

Meitenes novēl nepārtraukt Lielās Talkas kustību, turpināt piesaistīt jauniešus un piedāvāt šo īpašo iespēju katru gadu: «Lielās Talkas pagalmu kustība ir kļuvusi par pozitīvu un pārsteidzoši interesantu mūsu šī gada daļu, kas devusi mums lielu pieredzi. Novēlam vairāk aktīvu studentu un vairāk pagalmu un iespēju veidot sakārtotāku un skaistāku vidi visiem.»

Komentāri (2)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu