Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kas jāzina nepilngadīgajiem, ja viņi vēlas strādāt

FOTO: Alex Medvick, CC BY-ND 2.0

Tuvojoties vasaras sezonai, Labklājības ministrija (LM) aicina jauniešus iepazīties ar savām tiesībām un pienākumiem, ja no mācībām brīvajā laikā viņi plāno strādāt.

LM uzsver, ka bērni vecumā no 13 gadiem var strādāt vieglā, drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai nekaitīgā darbā, ja viens no vecākiem devis rakstveida piekrišanu, informēja Viktorija Buraka, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.

Šajā vecumā atļauta dārzu ravēšana un laistīšana, ražas, ziedu novākšana un ārstniecības augu vākšana, augļu, dārzeņu un ogu iepakošana, koku, ziedu un augu stādīšana un kopšana, stādu sagatavošana un citi darbi. To paredz Ministru kabineta Noteikumi par darbiem, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem.

Savukārt kārtību, kādā izsniedz atļaujas bērnu kā izpildītāju nodarbināšanai kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, kā arī atļaujā ietveramos ierobežojumus attiecībā uz darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem nosaka Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas bērnu - izpildītāju - nodarbināšanai kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, kā arī atļaujā ietveramie ierobežojumi.

Pusaudžu darba regulējumu nosaka Ministru kabineta Noteikumi par darbiem, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumi, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību. Šie noteikumi paredz, ka pusaudžus aizliegts nodarbināt piemēram, gadījumos, ja darbs ir pielīdzināms glābšanas darbam avāriju gadījumos, izmēģināšanas darbam, ugunsbīstamam vai sprādzienbīstamam darbam. Tāpat, ja darbs ir tieši saistīts ar pastāvīgu smaguma pārnēsāšanu vai pārvietošanu, kā arī, ja darbs ir tieši saistīts ar ventilācijas, ūdens, kanalizācijas, attīrīšanas iekārtu sistēmu apkalpi un apkopi u.c.

Jāņem vērā tas, ka darba devējam ir pienākums pirms darba līguma noslēgšanas informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem vai aizbildni par darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumiem attiecīgajā darba vietā. Turklāt bērnus vai pusaudžus, kuri ir jaunāki par 18 gadiem, pieņem darbā tikai pēc iepriekšējas medicīniskās apskates. Līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai obligātā medicīniskā apskate ir jāveic katru gadu.

Būtiski, lai pirms darba uzsākšanas, rakstiski noslēgtu darba līgumu, kurā noteikti darbinieka pienākumi, darba samaksa, darba un atpūtas laiks, darba vieta un citi nodarbinātības nosacījumi.

LM uzver, ka vecākiem noteikti vajadzētu interesēties un pārliecināties par darbavietu, darba vidi un veicamajiem pienākumiem, ja bērns nolēmis strādāt. Ja nepieciešama konsultācija par nodarbinātības noteikumiem un darba apstākļiem, vecāki var vērsties arī Valsts darba inspekcijā.

Papildus LM vērš uzmanību, ka Darba likuma izpratnē bērns ir cilvēks, kas ir jaunāks par 15 gadiem vai kas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību. Savukārt pusaudzis Darba likuma izpratnē ir cilvēks vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kas neturpina iegūt pamatizglītību.

http://www.lm.gov.lv/text/1890