Sv 6.12.2020.

Skolnieču konflikts Jelgavā: arī Jelgavas mērs pauž savu versiju par notikušo

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS) uzskata, ka sadzīvisks konflikts - ukraiņu bēgļu meitenes piekaušana - tiek izmantots nacionālo jautājumu saasināšanai un sabiedrības šķelšanai. Viņš ap šo lietu sacelto ažiotāžu saista ar priekšvēlēšanu laiku.

Jelgavas pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Veinberga, aģentūru LETA iepazīstināja par Rāviņa viedokli saistībā ar šo konfliktu. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs paudis, ka par notikušo bērnu konfliktu bērnu un jauniešu centra «Junda» zīmēšanas nodarbībā ir saņēmis Izglītības pārvaldes skaidrojumu un Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes informāciju.

Saistībā ar ukraiņu bēgļu ģimenes medijiem publiski paustajām bailēm un lēmumu informēt sabiedrību par notikušo Jelgavas mērs pauda, ka viņam «ir dziļi nepatīkami, ka sadzīvisks konflikts starp bērniem tiek izmantots nacionālo jautājumu saasināšanai un sabiedrības šķelšanai».

«Mūsu pilsēta vēsturiski ir daudznacionāla, tajā dzīvo vismaz pārdesmit dažādu tautību cilvēki, kuri pilsētu uzskata par savām mājām, šeit jūtas droši un ir toleranti savā attieksmē viens pret otru. Šis ir laiks, kad sabiedrība daudzas lietas uztver saasināti. Cilvēciski strīdi un nesaskaņas mēdz būt ģimenēs, skolās, darba kolektīvos. Diemžēl ne vienmēr tie tiek risināti miermīlīgā ceļā,» secināja Rāviņš.

«Pilsētas prioritāte vienmēr esot bijusi iedzīvotāju savstarpējās sapratnes veidošana un drošība. Bet ir priekšvēlēšanu laiks. Dažādi spēki izmanto jebkuru ieganstu, lai radītu nedrošību un apjukumu sabiedrībā. Šajā laikā aicinu jelgavniekus saglabāt mieru un veselo saprātu un bez pārmērīgām emocijām izvērtēt situāciju. Esmu pārliecināts, ka sabiedrība Jelgavā ir saliedēta un ikviens pilsētā var justies droši,» uzskata Jelgavas mērs.

Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza aģentūrai LETA skaidroja, ka viņa ir informēta, ka bērnu un jauniešu interešu izglītības iestādē «Junda» mācību nodarbības laikā notika incidents starp pusaudzēm - notika vārdu apmaiņa, kas pārauga konfliktā. Vienas meitenes vecāki ar iesniegumu vērsās Valsts policijas Jelgavas iecirknī.

Auza informēja, ka meiteņu konflikts interešu izglītības nodarbībā «Jundā» ir izvērtēts ar izglītības iestāžu vadītājiem. Ārpusskolas izglītības iestādēs Jelgavā ir izstrādāti iekšējās kārtības noteikumi, kuru īstenošana nodrošina drošu izglītības vidi. Bērnu un jauniešu centra «Junda» ēkās nodrošināta video novērošana koplietošanas telpās, kā arī dežuranta klātbūtne.

Pastāvīgi visās izglītības iestādēs Jelgavā ir izstrādāts un tiek īstenots audzināšanas darba plāns.

«Audzināšanas darba plānos akcentētas bērnu un jauniešu sociālās vērtības un labvēlīga vērtību sistēma. Uzsākot mācību gadu, skolās regulāri tiek aktualizēti skolas iekšējās kārtības noteikumi, īpašu vērību pievēršot vienaudžu savstarpējām attiecībām, drošībai skolā un ārpus skolas. Par šiem jautājumiem regulāri tiek izglītoti pedagogi, atbalsta personāls un izglītības iestāžu vadība,» skaidroja Auza.

Tāpat visās izglītības iestādēs nodrošināts atbalsta personāls - sociālie pedagogi, psihologi, kuri pēc nepieciešamības sniedz atbalstu skolēniem, pedagogiem un vecākiem.

Skolās katrā klasē reizi nedēļā notiek klases audzināšanas stunda un audzināšanas pasākumi. «Pilsētas izglītības iestādēs nav pamata satraukumam par etnisko naidu,» uzskata Izglītības pārvaldes vadītāja.

2014./2015.mācību gadā pilsētas skolās mācās vairāk nekā 6923 izglītojamie.

Kā ziņots, Valsts policija uzskata, ka ukraiņu bēgļu meitenes piekaušana Jelgavā bijusi sadzīviska rakstura, tomēr atzīst, ka agresijas iemesls bijis nepareiza krievu valodas izruna.

Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece skaidroja, ka, izvērtējot notikušā apstākļus, tostarp liecinieku liecības, tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinumu un citus faktus, konstatēts, ka trešdien medijos paustā informācija neatbilst patiesībai, jo konflikta iemesli bija sadzīviska rakstura, nevis saistīti ar nacionālo jautājumu risināšanu.

Viņa skaidroja, ka 16.septembrī VP Jelgavas iecirknī saņemts iesniegums no 2003.gadā dzimušas meitenes tēva, ka Jelgavā, jauniešu centrā «Junda», noticis konflikts starp viņa meitu un vēl divām meitenēm zīmēšanas nodarbības laikā šā gada 15.septembrī.

Par šo faktu policijā sākta administratīvā lietvedība, un tika veikta tiesu medicīniskā ekspertīze, kas apliecina, ka nodarīti maznozīmīgi miesas bojājumi un meitene turpina apmeklēt skolu.

Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka starp trim 6.klases un 7.klases skolniecēm noticis sadzīviska rakstura konflikts. Sietniece precizēja, ka vienpadsmitgadīgā ukraiņu meitene mācās 6.klasē, bet abas pārējās meitenes bijušas no 7.klases.

Ukraiņu kultūras centra «Džerelo» priekšsēdētāja Tatjana Lazda aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka bēgļu ģimene apjukuma un satraukuma dēļ cenšas pēc iespējas mazāk runāt par šo konfliktu, taču viņa mierīgos apstākļos ar ģimeni detalizēti izrunājusi šo situāciju un uzklausījusi viņu teikto.

«Meiteņu sarunā tika pieminēti rakstāmpiederumi, un bēgļu meitene ātrumā dažus rakstāmpiederumus nosaukusi ukraiņu valodā, nevis krievu, pēc tam sekojusi abu pārējo meiteņu ņirgāšanās un agresija,» atstāstīja vietējā ukraiņu centra vadītāja.

Būdama jelgavniece, viņa notikušo pārrunājusi ar citiem un uzzinājusi, ka uzbrukušo meiteņu agresivitāte esot izpaudusies jau agrāk, arī vietējie jelgavnieki viņas zinot kā bravūrīgas un agresīvas. Incidenta laikā, kad notikusi ņirgāšanās par «nepareizi runājošo» meiteni, viņas ieminējušās, ka ar galvu pret kaut ko jau situšas kādu vietējo jelgavnieci, un nolēma līdzīgi izrīkoties arī šoreiz, un sita ar meitenes galvu pret galdu, pēc notikušajā iesaistīto teiktā skaidroja biedrības vadītāja.

«Manuprāt, pats skumjākais tajā visā bija tas, ka agresija notika gandrīz vai pieaugušo klātbūtnē. Arī nodarbībā «Jundā» klāt bijusi skolotāja, taču viņa nav pievērsusi konfliktam vērību. Tādējādi, pateicoties pieaugušo ignorancei, agresīvās meitenes izjutušas visatļautību,» pauda Lazda.

Viņa informēja, ka meitenes mācoties dažādās skolās, bet ukraiņu bēgļu meitene baidās iziet Jelgavā uz ielas, jo uzbrucējas solījušas ar viņu izrēķināties, ja tiks ziņots policijai.

VP Jelgavas iecirkņa priekšniece Tatjana Flandere pēc aģentūras LETA lūguma skaidrot «sadzīviska rakstura» traktējumu apstiprināja, ka arī policijā noskaidrots, ka konflikts sācies zīmēšanas nodarbību laikā. Kādai no meitenēm nokrituši rakstāmpiederumi, un viņa tos lūgusi padot, un šī saruna izraisījusi konfliktu.

Flandere nedz noliedza, nedz apstiprināja, ka domstarpības sākušās no nepareizas krievu valodas lietošanas. «Meitene bija runājusi tā, ka abas pārējās par to sākušas smieties, kas arī radīja konfliktu. Tas, protams, neattaisno šādu smiešanos un abu meiteņu rīcību, bet viņas bēgļu meitenei neuzbruka tāpēc, ka viņa ir ukrainiete,» teica Flandere, skaidrojot policijas lēmumu uzskatīt konfliktu par sadzīviska rakstura, nevis nacionāla naida.

VP Jelgavas iecirkņa priekšniece informēja, ka abas pārējās meitenes agrāk nebija nonākušas policijas redzeslokā.

Iepriekš jau ziņots, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā «4.studija» trešdien vēstīts, ka Jelgavā esot smagi piekauta kāda meitene no ukraiņu ģimenes, kas Jelgavā ieradusies šovasar, lai paglābtos no kara, un kurai patlaban ir bēgļu statuss.

Aktuālākās ziņas