Grigule izjaukusi savu politisko grupu (139)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Iveta Grigule (ZZS) izstājusies no līdz šim pārstāvētās grupas «Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa» (EFDD), tādējādi faktiski izjaucot britu eiroskeptiķa Naidžela Farāža vadīto frakciju.

Pēc Grigules aiziešanas EFDD, kurā līdz ar Apvienotās Karalistes Neatkarības partiju (UKIP) darbojās arī, piemēram, itāļu populista Bepes Grillo izveidotā Pieczvaigžņu kustība, vairs nepārstāv vismaz septiņas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, kas ir minimālais skaits EP frakcijas izveidošanai.

Frakcijas statuss ir svarīgs, jo tas nodrošina papildu finansējumu, vietas EP komitejās un lielāku uzstāšanās laiku tās deputātiem.

«EP deputāte no Latvijas Iveta Grigule šodien izstājās no EFDD. EFDD vairs nav deputātu no vismaz septiņām valstīm, tāpēc šodien tiek paziņots par tās izformēšanu,» apstiprināja parlamenta preses pārstāvis Žaume Duks.

Farāžam EFDD bija izdevies sapulcēt 48 eiroparlamentāriešus. Visvairāk deputātu - 24 - šai EP grupai bija no UKIP, bet otrs lielākais deputātu skaits - 17 - no Itālijas Pieczvaigžņu kustības.

EP lielākā centriski labējā grupa - Eiropas Tautas partija - piektdien pauda gandarījumu par Farāža frakcijas izjukšanu. «Eiroskeptiķiem pirmā sakāve! Līdz ar latvietes Ivetas Grigules izstāšanos pazudusi grupa EFDD,» frakcija paziņoja tviterī.

Lielbritānijas leiboristu EP līdere Glenisa Vilmorte norādīja, ka Farāžs saņēmis «spēcīgu triecienu».

EFDD jau apsūdzējusi EP prezidentu Martinu Šulcu, ka viņš organizējis Grigules izstāšanos. Šulcs šīs apsūdzības nav komentējis.

EFDD vēl bija pārstāvēta partija «Zviedrijas demokrāti», viens franču neatkarīgais deputāts, kā arī Čehijas un Lietuvas eiroparlamentārieši.

Eiroskeptiķi maijā notikušajās EP vēlēšanās guva labus panākumus, un EFDD ieguva 17 jaunas vietas.

Grigule savu pievienošanos EFDD grupai aģentūrai LETA iepriekš skaidroja ar to, ka tas bija visoptimālākais risinājums, ņemot vērā arī Zaļo un zemnieku savienības konservatīvās vērtības un atbalstu Eiropai.

Grigule oficiāli pievienoties grupai piekrita 18.jūnijā.

Grigule, komentējot savu lēmumu izstāties no grupas, aģentūrai LETA to raksturoja kā ne pārāk vieglu.

«Es pametu savu grupu, jo es uz EP nācu strādāt Latvijai un Latvijas iedzīvotājiem. Lai arī manis līdz šim pārstāvētā grupa tika neviennozīmīgi vērtēta, tai tika dota iespēja. Mazā grupā vienmēr ir sniegta iespēja izpausties, kā arī izdarīt lielākas lietas, nekā tas varētu būt lielākā grupā. Tas arī bija iemesls, kādēļ par savu grupu tolaik izvēlējos tieši EFDD,» skaidroja Grigule, norādot, ka šis EP sastāvs ir citāds nekā iepriekšējais.

«Šī EP konsekventi spiež ārā un ignorē šīs grupas priekšlikumus, ieteikumus, ierosinājumus. Tas viss notiek tikai angļu dēļ,» atzina deputāte, skaidrojot, ka līdzšinējais grupas prezidents Farāžs no sava viedokļa rīkojies pareizi.

«Viņš rīkojās, vadoties pēc Lielbritānijas iekšpolitikas viedokļa. Šī viņam bija platforma, kurā izpausties. No šāda viedokļa raugoties, viņš rīkojās pareizi, bet mums visiem pārējiem, kas vēlas strādāt, kas vēlas tikt iesaistīti un iesaistīties, ar viņu kopā būt ir ceļš uz nekurieni,» akcentēja Grigule.

«Jā, to es esmu sapratusi trīs mēnešus vēlāk, nekā vajadzēja, bet jebkurā gadījumā, ja sunim asti griež, tad griež kārtīgi, nevis pa mazam gabaliņam,» sacīja Grigule, piebilstot, ka viņai jau šodien bijusi tikšanās ar EP prezidentu Šulcu, lai izrunātu radušos situāciju.

«Esmu uzrakstījusi iesniegumu, ka izstājos no grupas un turpmāk darbošos kā neatkarīga deputāte. Strādāsim un skatīsimies. Cilvēki šeit ir nedaudz satraukušies, tādēļ nepieciešama nomierināšanās un situācijas analīze,» piebilda deputāte, skaidrojot, ka jau saņēmusi piedāvājumus iestāties citās grupās, taču līdz lēmuma pieņemšanai ir «jānomierinās».

Grigule arī atzina, ka ar savu aiziešanu no grupas ir to izjaukusi, taču noliedz izskanējušās baumas, ka viņu būtu piekukuļojusi Eiropas Tautas partija - lielākā EP frakcija, kas pārstāv tradicionālās centriski labējās partijas.

«Es biju pēdējā sarakstā. Grupa ir izjukusi,» atzina Latvijas deputāte.

Tomēr EFDD pārstāvji jau paziņojuši, ka Grigule esot bijusi spiests frakciju pamest, lai iegūtu EP Vidusāzijas delegācijas vadītājas krēslu.

«Ir skaidrs, ka Eiropas Parlaments neseko savai ilgtermiņa praksei godīgi sadalīt delegāciju un priekšsēdētāju pozīcijas,» komentējot radušos situāciju, norādījis Farāžs. «Domāju, ka tas ir ārkārtējs politisko aizspriedumu piemērs.»

Kā ziņots, neilgi pēc tam, kad kļuva zināms, ka Grigule pametusi EFDD frakciju, viņa tika ceturtdien ievēlēta par EP Vidusāzijas delegācijas vadītāju.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis norāda, ka Grigule lēmumu par EFDD grupas pamešanu ir pieņēmuši pati un ZZS nav dalījusies ar ieteikumiem. EP deputāte ir informējusi, ka pašlaik turpinās strādāt kā neatkarīga parlamentāriete un par viņas nākotnes plāniem politiskais spēks runās, kad Grigule ieradīsies Latvijā.

Politiķe pati nolems, kurā politiskajā grupā tālāk strādāt, un ZZS viņai īpaši priekšā neteikšot, kādu izvēli izdarīt, jo «cilvēkam uz vietas ir vieglāk orientēties situācijā», skaidroja frakcijas priekšsēdētājs. Brigmanis pozitīvi vērtē to, ka Grigule ir ievēlēta par EP Vidusāzijas delegācijas vadītāju, piebilstot, ka citiem Latvijas pārstāvjiem šādu panākumu neesot.

Komentāri (139)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu