Vēsturnieki izstrādājuši informatīvu materiālu par 16.marta nozīmi (55)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Vēsturnieki, kuri apvienojušies Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fondā, izstrādājuši informatīvu materiālu par 16.marta nozīmi, liecina informācija fonda mājaslapā.

Fonda biedri norādījuši, ka pēdējos gados 16.martu atsevišķas sabiedriskās organizācijas izmantojušas, lai izvirzītu nepatiesas apsūdzības pret Latviju un latviešiem, tostarp par nacisma atdzimšanu un tā atbalstīšanu. Viņuprāt, šādi nepatiesi apmelojumi tiek izteikti un izplatīti ar nolūku starptautiski diskreditēt Latvijas valsti, tādēļ šogad, tuvojoties 16.martam, vēsturnieki izstrādājuši informatīvu materiālu, kurā skaidrots šis datums, kā arī norādīts uz pēdējos gados ap to radītās ažiotāžas mērķtiecīgo un kaitīgo dabu.

Materiāls pieejams fonda mājaslapā, kā arī tiek izsūtīts ārzemju un Latvijas medijiem.

«Ceram, ka šis materiāls palīdzēs sabiedrībā veicināt izpratni par 16.marta tematiku, būs ieguldījums valsts tēla stiprināšanā un argumentācijas bāze pret pēdējos gados neadekvāti izsaknējušajiem apvainojumiem fašisma atdzimšanā. Materiālā no visa plašā un sarežģītā informācijas apjoma, kas pieejams par Latviešu leģiona tēmu, izvilkts un īsi noformulēts svarīgākais. Šis materiāls būs interesants ikvienam Latvijas iedzīvotājam,» norādīja Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonda pārstāvis, vēsturnieks Ainārs Lerhis.

Informatīvajā materiālā skaidrots, ka Latviešu leģions Otrā pasaules kara laikā tika izveidots nelikumīgi. Nacistiskā Vācija, pārkāpjot 1907.gada Hāgas starptautisko konvenciju par kara vešanas noteikumiem, nelikumīgi mobilizēja Latvijas iedzīvotājus savos bruņotajos spēkos. Iesauca ap 115 000 jaunu vīriešu, bojā gāja vairāk nekā 25 000 līdz 30 000 karavīru. Pēc kara daudzus dzīvi palikušos padomju okupācijas režīms represēja un sodīja.

Vēsturnieki atgādina, ka vēsturiski par šo nodarījumu atbildīgas ir Padomju Savienība un nacistiskā Vācija, kuras uzsāka karu un okupācijas apstākļos nelikumīgi mobilizēja Latvijas iedzīvotājus savās armijās, un neviens no karavīriem nav atzīts par vainīgu kara noziegumos Leģiona sastāvā.

Vērojot, kā 16.marts guvis rezonansi mūsdienu Latvijas sabiedrībā, fonds norāda, ka atsevišķas sabiedriskās organizācijas to izmanto, lai apsūdzētu Latviju un latviešus nacisma atdzimšanā un atbalstīšanā. Šādi nepatiesi apmelojumi tiek izteikti un izplatīti nolūkā starptautiski diskreditēt Latvijas valsti.

Materiālā atzīmēta arī Krievijas masu mediju 16.marta pasākumu Latvijā interpretācija atbilstoši saviem propagandas nolūkiem - informācija par Latviešu leģionu tiek balstīta uz vēsturiskajai patiesībai neatbilstošiem faktiem un to izskaidrojumiem. Arī Krievijas valsts amatpersonas ik gadu publiskajā telpā aktīvi pauž savu viedokli par Latvijā atzīmēto atceres dienu, tās dalībniekus dēvējot par neonacistiem. Visas šīs darbības ir daļa no informatīvā kara, ko ar īpašu intensitāti pēdējā laikā turpina īstenot Krievija, norādījuši vēsturnieki.

Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonda valdes priekšsēdētājs ir Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes Rietumeiropas un ASV jauno un jaunāko laiku vēstures katedras vadītājs Inesis Feldmanis. Biedrības mērķis ir veicināt demokrātisku, zinātnisku un Latvijas nacionālām interesēm atbilstošu vēstures apguvi skolās un augstskolās un atbalstīt uz šādiem principiem balstītu populārzinātnisku pētījumu publicēšanu Latvijas publiskajā telpā.

Kā ziņots, arī šogad 16.martā Rīgā un citur Latvijā notiks latviešu leģionāru piemiņai veltīti pasākumi.

Komentāri (55)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu