«Saskaņa» atsakās no protesta akcijas prezidenta inaugurācijas dienā

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Pēc kompromisa panākšanas, ka ekonomiskās krīzes ietekmētās pensijas pārrēķināt sāks no 2016.gada, opozīcijā esošā «Saskaņa» atteikusies no protesta akcijas sarīkošanas un Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanas prezidenta inaugurācijas dienā 8.jūlijā, noskaidroja aģentūra BNS.

«Protesta akcijai būtu jābūt vienlaikus ar ārkārtas sēdi. Šodien mēs neuzskatām, ka ārkārtas sēde par šo jautājumu ir vajadzīga. Mēs neesam pilnīgi apmierināti, bet esam gatavi arī piekāpties,» aģentūrai BNS sacīja «Saskaņas» deputāts Andrejs Klementjevs.

Pēc viņa vārdiem, protesta akcija bijusi ļoti atbalstīta reģionos, «bet šodien mēs ar to piebremzēsim», jo galvenā prasība no nākamā gada sākt pārrēķinu ir panākta.

«Mūs apmierina abi divi varianti - varētu līdz 200 eiro [FM modelis], bet, ja būs Labklājības ministrijas formāts pārrēķinu veikt pa gadiem, tas mūs arī apmierina. Galvenais šo jautājumu neatlikt uz 2017.gadu, jo ļoti labi saprotam, ka nevaram prognozēt ienākumus un to, ko darīs valdība pēc pusotra gada. Ja tas ir ielikts likumā, to obligāti vajadzēs izpildīt. Tas arī nozīmē, ka jaunpiešķirtās pensijas būs arī pozitīvu kapitāla indeksu,» norādīja Klementjevs.

Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija dienu pirms balsojuma Saeimā tomēr atbalstīja normu, ka ekonomiskās krīzes gados ietekmēto pensiju pārrēķināšana tiek uzsākta 2016.gadā. Vienlaikus paredzēts, ka konkrēti pārskatīšanas nosacījumi tiek noteikti, ņemot vērā valsts budžeta iespējas.

Deputāti likumprojekta virzīšanu uz otro lasījumu atbalstīja vienprātīgi. Saeima par pensiju likuma grozījumiem ceturtdien balsos galīgajā lasījumā.

Trešdien atbalstītie priekšlikumi par pensiju pārskatīšanu tiks izteikti pārejas noteikumos. Tie paredz, ka pensijas tiek pārskatītas, sākot ar 2016.gada 1.janvāri. Konkrētos gadījumos pārskatāmās pensijas un pārskatīšanas nosacījumi tiek noteikti ikgadējā valsts budžeta likumā un vidēja termiņa budžeta ietvara likumā, ievērojot valsts budžeta iespējas, paredz priekšlikums.

Jau ziņots, ka tikai dienu iepriekš komisijas vairākuma atbalstu neguva priekšlikumi par negatīvā kapitāla indeksu ietekmēto pensiju pārrēķināšanu no 2016.gada, jo valdības vadītāja bija pavēstījusi, ka Finanšu ministrija to rosina sākt no 2017.gada, ņemot vērā budžeta iespējas.

Pērn aprīlī Tiesībsarga birojs paziņoja, ka ekonomiskā krīze negatīvi un neatgriezeniski ietekmējusi arī nopelnītās pensijas, jo personas, kuras pensionējušās pēc finanšu krīzes, saņem daudz mazāku pensiju nekā personas ar tādu pašu darba stāžu, sociālajām iemaksām un vecumu, kas pensionējušās ekonomiskās izaugsmes gados. Atšķirību iemesls ir piemērotais kapitāla indekss, kas finanšu krīzes gados bija negatīvs.

Tāpat jau vēstīts, ka jaunievēlētā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa inaugurācija tiek plānota 8.jūlijā.

Uz augšu