Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

11.septembris: Traģēdija, kas pirms 15 gadiem mainīja pasauli (441)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/Scanpix

Šodien visā pasaulē piemin 15.gadadienu kopš 11.septembra nāvējošajiem uzbrukumiem, kad «Al Qaeda» kaujinieku nolaupītās lidmašīnas ietriecās Dvīņu torņos un Pentagonā Vašingtonā, bet vēl viena nogāzās klajā laukā Šenksvilā, Pensilvānijas pavalstī.

11.septembra teroraktos kopumā dzīvību zaudēja 2977 cilvēki: 2753 no tiem gāja bojā Ņujorkā, 184 Pentagonā, bet vēl 40 Šenksvilā. Taču zem šī Ņujorkas labklājības simbola gruvešiem tika atrastas tikai 1640 cilvēku mirstīgās atliekas.

Vēl gandrīz 75 000 cilvēku, tostarp daudzi policisti, ugunsdzēsēji un citu glābšanas dienestu pārstāvji, kas pārdzīvoja šo islāmistu noziegumu, joprojām sirgst no garīgām vai fiziskām sekām.

«Al Qaedas» organizētie koordinētie uzbrukumi laupīja ASV pilsoņiem to nesatricināmo drošības sajūtu un ierāva visus Rietumus karos, kas joprojām nav rimuši.

Pēdējos 15 gadus Ņujorka centusies atrast līdzsvaru starp upuru pieminēšanu un ikdienas atjaunošanu, raugoties nākotnē.

Manhetenas centrs šobrīd kļuvis par vienu no Ņujorkas elegantākajiem rajoniem, kur drūzmējas greznas viesnīcas, modes preču veikali un restorāni.

Vieta, kur atradās pasaules Tirdzniecības centra torņi, ir pilnībā pārbūvēta, un tur tagad atrodas Nacionālais 11.septembra memoriālais muzejs, pasaules visdārgākā dzelzceļa stacija, mākslas centrs un biroji.

Par pērli šajā apbūvē kļuvis jaunais Pasaules Tirdzniecības centra tornis, kas ir augstākais debesskrāpis Rietumu puslodē un slejas 1776 pēdu (541 metra) augstumā, tādējādi simbolizējot ASV neatkarības pasludināšanas gadskaitli.

15 mēnešos kopš tā atvēršanas 11.septembra muzeju apmeklējuši jau septiņi miljoni interesentu.

Muzejs norāda, ka, ejot gadiem, tas galveno uzmanību sāk pievērst to izglītošanai, kas dzimuši pēc 2001.gada un kuru acīs drausmīgais notikums jau ir vēsture.

Tomēr Ņujorka nav atguvusi kādreizējo mieru, un drošības pārbaudes kļuvušas par ikdienu, bet pilsētnieki ir ieradināti ziņot par jebko aizdomīgu.

Pilsētas policijas departaments, kas jau tā ir bagātākais un labāk apgādātais visā valstī, pērn paziņoja, ka palielina savu personālsastāvu par 1300 vīriem, lai nodrošinātu pretterorisma operācijas.

Arī vēlētās amatpersonas pastāvīgi atgādina, ka dara visu, lai nekas līdzīgs nekad vairs neatkārtotos, un apgalvo, ka Ņujorkā novērsti 20 plānotie terorakti.

Tomēr tos Ņujorkiešus, kas 11.septembri joprojām izjūt kā savas ikdienas dzīves sastāvdaļu, satrauc iespēja, ka drausmīgie terorakti var kļūt tikai par vienu no vēstures lapaspusēm.

«Tas, par ko tiešām baidos, ir 11.septembra pārvēršanās par zemsvītras piezīmi,» atzīst 62 gadus vecais Skots Metijs, kas sirgst no asins vēža, ko, kā apgalvo ārsti, izraisījuši sagruvušo dvīņu torņu putekļi.

«11.septembris nav beidzies,» sarunā ar aģentūru AFP uzsver Metijs. «Tā dēļ, kas noticis, ļaudis saslimst šodien, ļaudis šodien mirst.»

Pieminot traģiskos notikumus, kuri izmainīja mūsu skatījumu uz terorismu, kā arī aviācijas drošības pasākumus visā pasaulē, portāls «Apollo» piedāvā foto un video atskatu uz liktenīgo dienu pirms 15 gadiem.

Komentāri (441)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu