T 27.01.2021.

ES pieņem lēmumu ieņemt stingrāku pozīciju «Brexit» sarunās

FOTO: PA Wire/PA Images/Scanpix

Reaģējot uz Londonas paziņojumu, ka tā savu «šķiršanās rēķinu» maksās vienīgi tad, ja «Brexit» sarunās tiks panākta galīgā vienošanās, Eiropas Parlamenta (EP) sarunu delegācijas vadītājs Gijs Ferhofstads otrdien paziņojis, ka Eiropas Savienība (ES) sarunās par jauno savstarpējo tirdzniecības līgumu ieņems stingrāku pozīciju.

Ferhofstads norādīja, ka ES līderiem šīs nedēļas samitā tagad jāpieprasa, lai Lielbritānijas izstāšanās nosacījumi būtu tiesiski saistoši.

Viņš nosodīja Lielbritānijas «Brexit» ministra Deivida Deivisa «nepieņemamos» apgalvojumus, ka pagājušajā nedēļā panāktā vienošanās par Apvienotās Karalistes izstāšanās nosacījumiem, kas ļauj pāriet uz sarunu nākamo fāzi par abu pušu turpmākajām attiecībām, esot vienīgi «paziņojums par nodomiem» nevis tiesiski saistošs dokuments.

Uzskatu, ka Eiropadomes nostāja kļūs stingrāka, norādīja Ferhofstads, piebilstot, ka EP nostāja, trešdien balsojot par pāreju uz «Brexit» sarunu otro posmu, noteikti būs stingrāka.

«Ir skaidrs, ka Eiropadome tagad būs daudz stingrāka, paziņojot, (..) ka mēs vēlamies, lai šīs saistības tiktu pārformulētas juridiskā tekstā, pirms sākam progresu otrajā fāzē,» uzsvēra EP delegācijas vadītājs.

Viņš piebilda, ka Deivisa izteicieni «grauj uzticību, kas nepieciešama šādās sarunās».

EP no savas puses rezolūcijā, par kuru paredzēts balsot trešdien, izdarījis divus grozījumus, kas saistīti ar Deivisa izteikumiem.

Tikmēr sarunu vadlīniju projektā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā un kuru dalībvalstu līderi paredzējuši apstiprināt piektdien, iekļauta klauzula, kas nosaka, ka pāreja uz «Brexit» sarunu nākamo fāzi var notikt tikai tad, kad Lielbritānijas izstāšanās nosacījumi būs «iztulkoti ticamos juridiskos terminos».

Paredzēts arī, ka dalībvalstu līderi kā tirdzniecības sarunu sākuma termiņu noteikts tikai martu, lai dotu Lielbritānijas valdībai laiku viest «lielāku skaidrību» par tās iecerētajām nākotnes attiecībām ar ES.

Aktuālākās ziņas