/nginx/o/2018/08/30/11325021t1h8578.jpg)
Ja esam veseli, mums ir 32 zobi, kurus vismaz reizi gadā aizejam pārbaudīt pie zobārsta. Taču uz mūsu ādas var būt pat 100 dzimumzīmīšu — cik bieži tās rādām speciālistam? Kā par tām rūpēties?
Konsultē Raimonds Karls, «Veselības centra 4» Estētiskās dermatoloģijas klīnikas vadītājs, dermatologs.
Kādēļ dzimumzīmju skaits palielinās?
To, vai cilvēkam būs dzimumzīmītes vai nebūs, lielākoties nosaka ģenētiskā informācija, kuru pārmantojam no vecākiem un vecvecākiem. Dzīves laikā dzimumzīmīšu skaits var arī palielināties, kas nav nekas slikts, jo, pavadot laiku saulē, ultravioleto staru dēļ mūsos mainās šūnu uzbūve. Arī imunitātes pazemināšanās ir viens no iemesliem, kādēļ dzimumzīmīšu skaits palielinās. Sākotnēji jebkura dzimumzīme ir labdabīga. Taču saules stari spēj mainīt cilvēka DNS molekulu, tādēļ, ja tava imunitāte nav tik spēcīga, lai cīnītos pret vēža šūnām, tev var rasties melanoma, kas ir ļaundabīgs audzējs. Cilvēkiem, kuriem ir daudz dzimumzīmju, svarīgi saulē pavadīt pēc iespējas mazāk laika.
Kad sākt uztraukties?
Vienkāršākā formula, kā noteikt, vai dzimumzīme nekļūst par ļaundabīgu audzēju, ir doties pie dermatologa uzreiz, līdzko ieraugi kādu dzimumzīmi, kura nav līdzīga citām. Par laimi, dzimumzīmes vienā dienā par melanomu nepārvēršas. Posmā no labdabīga līdz ļaundabīgam veidojumam mainās ārējās pazīmes. Ir svarīgi sekot līdzi savai veselībai — divas reizes gadā (pavasarī un rudenī) rūpīgi apskati sevi spogulī! Lai labāk to varētu izdarīt, vari paņemt otru spoguli vai arī palūgt palīdzību draugam. Taču vismaz reizi gadā vajadzētu doties arī pie dermatologa uz pārbaudi. Ārsts ar speciālu izmeklēšanas aparātu, kas atgādina lupu, kura izstaro halogēnu gaismu, apskatīs ikvienu tavu dzimumzīmīti. Ja kāda no tām izskatīsies aizdomīga un ar neapbruņotu aci ārstam būs grūti noteikt tās patieso dabu, tad to vēlreiz digitāli pārskatīs datorā. Lai būtu vieglāk noteikt, vai dzimumzīmes gada laikā maina savu formu, šobrīd Latvijā sāk izmantot arī fotografēšanas metodi. Cilvēku ik gadu pārbaudes laikā fotografēs un tad ar speciālas datorprogrammas palīdzību abas bildes savienos, šādi ieraugot pat sīkākās dzimumzīmes izmaiņas.
Kā noņemt dzimumzīmi?
Nekādā gadījumā nevajadzētu pašai mājās atbrīvoties no dzimumzīmēm. Nemēģini tās noņemt ar manikīra vai pedikīra piederumiem, smērēt ar kodīgiem līdzekļiem vai nosiet ar matu vai zīda diegu, jo, šādi kairinot dzimumzīmi, tā, visticamāk, iekaisīs un vēl vairāk aktivizēsies vēža šūnu veidošanās. Tā vietā aizej uz konsultāciju pie dermatologa — viņš precīzi noteiks, vai ķirurģiskā iejaukšanās ir nepieciešama, kā arī kāda metode ir piemērota tieši tev.
Pašlaik Latvijā ir četri veidi, kā atbrīvoties no dzimumzīmītēm. Izplatītākais ir noņemšana ar lāzeri. Šī procedūra ilgst apmēram 8–15 minūtes, pēc procedūras paliek neliela rētiņa. Šādi dzimumzīmi noņemt ieteicams rudens un ziemas mēnešos, kad saules iedarbība ir mazāka un tā nespēj sakairināt procedūrā skartās ādas šūnas. Savukārt, ja dzimumzīme ir plakana, to visbiežāk noņem ar skalpeli. Tā ir neliela ķirurģiska operācija, kuru veic vietējā anestēzijā. Dzimumzīmes vari piededzināt arī ar elektrību (ko sauc par elektrokalgolāciju) vai sasaldēt. Taču šīs metodes nav tik ļoti ieteicamas, jo ar tām lielākoties iedarbojamies tikai uz ādas virsējo slāni. Ārēji dzimumzīmīte it kā mums nozūd, taču ļaundabīgās šūnas dziļākajā ādas slānī turpina vairoties. Noteikti pievērs uzmanību tām dzimumzīmēm, kuras ir pakļautas ikdienas traumatizācijai. Īpaši, ja tās atrodas uz kakla, pleciem, zem krūšu līnijas, cirkšņos, padusēs, bikini zonā vai vīriešiem – sejas matainajā daļā. Ar apģērbu vai dažādiem aksesuāriem dzimumzīmes pakļaujot berzei, varam neapzināti veicināt ļaundabīga audzēja rašanos. Tādēļ līdzīgi kā ļaundabīgās dzimumzīmes, arī šīs būtu pie speciālista jālikvidē. Turklāt, ja no dzimumzīmes aug matiņi, tos ieteicamāk uzmanīgi ar šķērītēm nogriezt, nevis no tiem atbrīvoties ar vaksācijas palīdzību. Mata sakne atrodas dziļi ādas membrānā, tāpēc, matiņu mehāniski izraujot, nejauši varam veicināt iekaisuma rašanos un šādi aktivizēt ļaundabīgo šūnu vairošanos.
Aizej pie speciālista, ja:
- kāda no tavām apaļajām dzimumzīmēm pēkšņi kļūst asimetriska. Ja tās viena mala kļūst nevienāda otrai vai arī ir parādījies kāds stūris, un apaļā forma, šķiet, kļuvusi robota;
- dzimumzīme maina krāsu - tajā parādās sarkana, zila, pelēka vai melna krāsa. Vesela dzimumzīme ir tumši vai gaiši brūna (to par ļaundabīgu nevar uzskatīt arī, ja tā ir divkrāsaina);
- dzimumzīme kļūst lielāka. Ārstu praksē pieņemts uzskatīt, ka veselīga dzimumzīme ir sešu milimetru lielumā (kas ir apmēram tik liela kā zīmuļa apaļais gals);
- plakanā dzimumzīme kļūst par piepacelto, kā arī, ja tai parādās kreveles, zvīņas, asiņošana vai izdalās limfa.