/nginx/o/2018/08/30/11334113t1hc073.jpg)
Caureja nav slimība, bet gan signāls, ka zarnu traktā iekļuvis nevēlams viesis, kas traucē normālas organisma funkcijas.
Jāskrien tūlīt!
Akūta caureja sākas pēkšņi. Parasti tā pāriet 48 stundu laikā, bet var ieilgt pat trīs četras dienas. Pirmā pazīme ir steidzama nepieciešamība iztukšot zarnas, mēdz būt arī slikta dūša, vemšana, lēkmjveidīgas vēdergraizes, drudzis, vispārējs nogurums un vājums, reiboņi, apetītes zudums.
Tomēr caureja var būt arī bīstamu infekcijas slimību simptoms, tāpēc, ja tā nerimstas, ir stipras vēdersāpes, augsta temperatūra, izkārnījumiem ir asiņu vai gļotu piejaukums, ieteicams meklēt mediķu palīdzību. Nekavējoties pie ārsta jādodas, ja ir aizdomas, ka vainojama varētu būt baktēriju infekcija, kas iegūta ceļojumā, ēdot nemazgātus augļus, nekvalitatīvus gaļas produktus, peldoties netīrā ūdenī u. tml.
Ja caureja nepāriet divu nedēļu laikā, tā var pāriet hroniskā formā. Hronisku caureju var izraisīt kairinātās zarnas sindroms, pārtikas produktu nepanesamība, glutēna un laktozes nepanesamība, ilgstoša caurejas līdzekļu lietošana, alkoholisms, daži medikamenti, hroniska parazītu invāzija un dažas gremošanas orgānu slimības.
Biežākie caurejas iemesli
- Infekcija, ko var izraisīt rotavīruss, vienšūņi, zarnu parazīti, dizentērijas nūjiņa, ko var iegūt saskarē ar netīru ūdeni, saindēšanās ar pārtiku, salmonellas no termiski nepietiekami apstrādātas gaļas un olām, nepasterizēta piena un piena produktiem.
- Uztura režīma pārkāpumi: pārēšanās, pārāk rupja vai trekna barība, nepietiekama barības sakošļāšana, vienā reizē apēstas apjomīgas augļu un dārzeņu devas.
- Pārtikas produkti un pārtikas piedevas, kas rada alerģiju.
- Ieradumu maiņa, stress, negatīvas emocijas — bailes, uztraukums. Akūtas caurejas lēkmes, kas nav saistītas ar uzturu, var izraisīt piemēram, eksāmenu drudzis, publiska uzstāšanās u. tml.
- Kuņģa, aizkuņģa dziedzera, aknu vai gremošanas funkciju pavājināšanās.
- Kairinātas zarnas sindroms — caureja var mīties ar aizcietējumiem.
- Saindēšanās ar dažādām indīgām vielām, piemēram, dzīvsudrabu, arsēnu u. c.
- Antibiotikas un citi medikamenti, kas maina zarnu normālo mikrofloru (sirds glikozīdi, dzelzs preparāti u. c).
- Akūtas infekcijas slimības, kuņģa un zarnu operācijas, sirds un nieru slimības.
- Piena cukura, glutēna un cukura nepanesamība. Ja organismā trūkst vajadzīgo fermentu piena cukura, glutēna un parastā cukura sašķelšanai, caureju var izraisīt svaigs piens, saldumi un kviešu produkti — maize un citi miltu izstrādājumi.
- Ceļotāju caureju parasti izraisa svešzemju pārtika un ūdens, kas piesārņoti ar jauniem, organismam nepazīstamiem vīrusiem un baktērijām.
- Ilgstoša caurejas līdzekļu lietošana, lai novērstu aizcietējumus vai strauji zaudētu svaru.
Dzert zāles vai nedzert
Lai mazinātu caureju un slikto pašsajūtu, var lietot pretcaurejas medikamentus, tomēr eksistē arī pretējs viedoklis, ka organismam jāļauj atbrīvoties no visa, kas izraisījis caureju.
Caurejas ārstēšanai lieto medikamentus, kas palēnina zarnu funkcijas, tādējādi samazinot to iztukšošanos. Tie var palīdzēt, piemēram, ceļojumā, kad nav iespējams bieži apmeklēt tualeti. Tomēr tas nav glābiņš, jo caurejas ierosinātājs paliek zarnu traktā, turpinot savu kaitīgo iedarbību un paildzinot nepatīkamo stāvokli. Otra lielākā grupa ir pretmikrobu līdzekļi, kas iznīcina kaitīgās baktērijas un kavē toksisko vielu uzsūkšanos, tomēr tie ne vienmēr iznīcina caurejas ierosinātāju. Vispopulārākie ir aptiekās nopērkamie parastie līdzekļi — aktīvā ogle, dažādi pulverīši, kas, piesaistot kaitīgās vielas un baktērijas, palīdz atindēt zarnu traktu un uzlabo gremošanas funkcijas. Līdzekļi, kas palīdz atjaunot zarnu normālo mikrofloru, neaptur caureju, bet ātrāk palīdz atgriezties ierastajā dzīves ritmā.
Daudz jādzer!
Jāņem vērā, ka stipra caureja rada vispārēju organisma atūdeņošanos, kas var bojāt nieres. Īpaši bīstami tas ir zīdaiņiem, maziem bērniem, grūtniecēm un veciem cilvēkiem, kam stipra caureja var kļūt pat par nāves cēloni. Ja netiek uzņemts pietiekami daudz šķidruma, organisms sāk nīkuļot — palēninās asinsrite, mute izžūst, āda kļūst pelēcīgi dzeltena un zaudē elastību, urīns kļūst tumši dzeltens un samazinās tā daudzums. Situāciju pasliktina arī straujais minerālsāļu zudums. Ja ir akūta caureja, dienā nepieciešams izdzert 3–4 litrus šķidruma.
Kā sev palīdzēt?
- Veseliem cilvēkiem vairumā gadījumu atveseļošanās notiek bez īpašas terapijas. Ja ir akūta caureja, ieteicams 12–24 stundas neko neēst.
- Lai kompensētu zaudēto šķidruma un sāļu daudzumu, var izmantot vai nu aptiekās nopērkamos pulverīšus vai gatavot pats. Puslitrā vārīta ūdens iemaisa pustējkaroti sāls un piecas tējkarotes vīnogu cukura (tas ātrāk uzsūcas zarnās). Ja vīnogu cukura nav, var iztikt ar parasto cukuru. Garšas uzlabošanai pievieno apelsīnu sulu.
- Var dzert ar vārītu ūdeni atšķaidītu augļu sulu (proporcijas — 1:1), jo tā satur cukuru un kāliju. Zaudēto minerālsāļu daudzumu var atjaunot, ēdot sālsstandziņas, dzerot sāļu buljonu. Daudz kālija satur banāni.
- Ilgstoša saudzējoša diēta nav efektīva, tāpēc, kad caureja rimstas, jāsāk ēst viegli ēdieni — ūdenī vārītas biezputras, sausiņi. Vēlams izvairīties no piena un piena produktiem, saldumiem, augļiem un dārzeņiem, jo tie var caureju pastiprināt.
- Kad pašsajūta uzlabojas, ieteicams lietot skābpiena produktus ar labajām baktērijām, kas palīdz atjaunot zarnu dabīgo mikrofloru.
Mikstūra spēku atjaunošanai
Uz 1 litru ūdens ņem 4 tējkarotes cukura (20 g) , 3/4 tējkarotes sāls (3,5 g), 1 tējkaroti sodas (2,5 g) un vienu glāzi apelsīnu sulas!