Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Kā uzlabot zarnu darbību?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Jautājums: «Kā vislabāk cīnīties ar aizcietējumiem? Cik bieži būtu normālā situācijā jāiziet vēderam? Cik ilgi var lietot caureju veicinošos līdzekļus?» Atbilde.

Veselam cilvēkam vēders iziet četras, septiņas reizes nedēļā. Vislabāk, ja vēders iziet katru dienu, taču tas nav obligāti. Savukārt par aizcietējumu var runāt, ja vēders iziet trīs reizes nedēļā vai retāk. Ja aizcietējumi radušies nesen, īpaši, ja izkārnījumos ir asinis, noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo tas var liecināt par ļaundabīgiem procesiem zarnās. Hroniski aizcietējumi bieži vien ir cilvēkiem, kam zarnu trakts darbojas kūtri. Viņiem ik pa laikam ir saasinājumi, kurus var izraisīt medikamenti, piemēram, antidepresanti, neiroleptiskie līdzekļi, gan mazkustīgs dzīvesveids, kam pamatā var būt arī kāda saslimšana, kuras dēļ ir ierobežotas kustības, gan diētas kļūdas, piemēram, pārmērīga saldumu lietošana, šķiedrvielu trūkums uzturā, par maz lietots šķidrums u. c.

Caurejas līdzekļi nav risinājums aizcietējumu gadījumā. Tos nekādā gadījumā nedrīkst lietot ilgstoši, jo tas var novest pie nopietnām veselības problēmām — organisma dehidrācijas, kolīta (resnās zarnas iekaisuma), kam raksturīgas spazmatiskas sāpes, cilvēkam ir slikta pašsajūta. Kālija deficīts var vēlāk radīt sirds ritma traucējumus. No medikamentozās terapijas pret aizcietējumiem var lietot dažāda veida dabiskās svecītes (zemestauku, glicerīna, kliņģerīšu), taču arī tās neiesaka izmantot ilgstoši.

Lai nebūtu jāmokās ar aizcietējumiem, vajadzīgs pareizāks uzturs un aktīvāks dzīvesveids. Ko tas nozīmē?

Katru dienu izdzert vismaz 1,5 litri šķidruma, vislabāk — tīra ūdens. Vajadzētu atturēties lielos daudzumos lietot melno tēju vai kafiju, kas var veicināt aizcietējumu veidošanos.

Ikdienā jālieto šķiedrvielām bagāti produkti:

  • svaigi augļi un dārzeņi;
  • salāti ar olīveļļu;
  • vārītie dārzeņi, dārzeņu zupas;
  • graudaugu un pilngraudu produkti;
  • klijas (ēdamkarote dienā);
  • nerafinēti produkti (rupjmaize, rupja maluma milti, putraimi);
  • alus raugs — tajā ir daudz B grupas vitamīnu, kas uzlabo zarnu sieniņu tonusu (katru dienu vajadzētu lietot pa tējkarotei — vai nu sajaucot ar medu, vai pievienojot jogurtam);
  • olīveļļa — ieteicams no rītiem tukšā dūšā izdzert ēdamkaroti šīs eļļas. Tas stimulē žults sekrēciju, savukārt žults paātrina barības virzīšanos pa zarnu traktu.

Katru dienu jāatvēl laiks fiziskām aktivitātēm, piemēram, stundu garai pastaigai, peldēšanai, braukšanai ar velosipēdu, skriešanai vai citām fiziskām nodarbēm. Ieteicams vingrināt vēdera muskuļus.

Ir ļoti svarīgi cīnīties ar aizcietējumiem, jo neārstēti tie var novest pie citām kaitēm, piemēram, hemoroīdiem, varikozu vēnu rašanās, trūces. Tas var saasināt arī citas hroniskas slimības.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu