Vējonis: sabiedrības acīs visi tiesneši ir vienlīdzīgi

FOTO: LETA

No visiem tiesnešiem ir jāprasa profesionalitāte, atbildība un drosme spriest taisnīgu tiesu un izlemt sarežģītus jautājumus, un neviens tiesnesis un neviena tiesu instance nav izņēmums, uzrunājot klātesošos Latvijas tiesu sistēmas simtgadei veltītajā konferencē, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, Vējonis uzsvēra, ka tiesas spriešana un taisnīguma nodrošināšana ir viena no svarīgākajām valsts funkcijām.

"Sabiedrības acīs visi tiesneši ir vienlīdzīgi - katra tiesneša darbs, attieksme pret lietas dalībniekiem un spēja nodrošināt taisnīgumu veido priekšstatu par visu sistēmu," teica Valsts prezidents.

Vējonis vērsa klātesošo uzmanību uz pirmās instances tiesas tiesnešiem, kuri veido visas tiesu sistēmas pamatu. Tiesu reformas tika veiktas ar mērķi, lai rajona vai pilsētas tiesa spētu izskatīt un taisnīgi izspriest katru lietu. "Līdz ar to ir īpaši svarīgi, ka jau pirmās instances tiesas tiesnesis profesionāli izdara visu, lai varētu teikt, ka process ir bijis godīgs un rezultāts ir taisnīgs. Ja šodien nebūsim prasīgi un akceptēsim, ka pirmās instances tiesas tiesnesis var arī netikt galā ar kādām lietām, vietā ir jautājums - vai mēs neatrodamies jaunu problēmu priekšā?" atzīmēja Valsts prezidents.

Vienlaikus viņš aicināja Saeimas Juridisko komisiju un Tieslietu ministriju turpināt pilnveidot tiesnešu disciplināratbildības un kvalifikācijas novērtēšanas regulējumu. "Tiesnešu disciplināratbildības noilguma termiņiem ir jābūt garākiem, jo mēs bieži vien par izdarītājiem pārkāpumiem uzzinām vēlāk par likumā noteiktajiem diviem gadiem. Ir jāparedz iespēja veikt tiesnešu kvalifikācijas ārpuskārtas novērtēšanu arī ārpus disciplināratbildības procesa, ja tam ir svarīgi iemesli. Tāpat jāizvērtē, kā padarīt efektīvākus un iedarbīgākus tiesnešu kvalifikācijas novērtēšanas un disciplināratbildības mehānismus," norādīja Vējonis.

Valsts prezidents aicināja katru tiesnesi strādāt tā, lai Latvijas tiesu sistēmu nešaubīgi raksturotu trīs vārdi - taisnīgums, godīgums un izcilība, un uzsvēra, ka nedrīkst apstāties pie sasniegtā un piedāvāt Latvijas iedzīvotājiem viduvēju tiesu sistēmu.

Uz augšu