"Novičok" lietā apsūdzētais esot apbalvots par Janukoviča evakuāciju vai operāciju Krimā

FOTO: HANDOUT/REUTERS

Krievijas militārā izlūkdienesta GRU pulkvedis Anatolijs Čepiga, kurš ir pazīstams arī ar pseidonīmu Ruslans Boširovs un tiek turēts aizdomās par martā Solsberi, Lielbritānijā, notikušo uzbrukumu ar nervus paralizējošo vielu "Novičok", Krievijas varoņa nosaukumu saņēmis par Ukrainas eksprezidenta Viktora Janukoviča evakuāciju uz Krieviju vai operāciju Krimā 2014. gadā, vēsta organizācija "Dosjē" un laikraksts "Novaja gazeta".

2014. gada februārī Čepiga Krievijas Īpašo operāciju spēku sastāvā piedalījies Janukoviča evakuācijā no Ukrainas uz Krieviju, vēsta ar Kremļa kritiķi Mihailu Hodorkovski saistītais projekts "Dosjē". Par savu veikumu šīs operācijas gaitā Čepiga saņēmis Krievijas varoņa nosaukumu, noskaidrojis "Dosjē" pētījuma autors Sergejs Kaņevs.

Laikraksts "Novaja gazeta" savukārt sazinājies ar trim bijušajiem karavīriem un virsniekiem, kas 2000. gadu sākumā dienējuši kopā ar Čepigu īpašo uzdevumu vienībā Matvejevkā, netālu no Habarovskas.

Viens no Čepigas dienesta biedriem sacījis, ka Čepigam Krievijas varoņa nosaukums piešķirts par operāciju Ukrainai piederošajā Krimā, kuru Krievija 2014.gadā okupēja, bet pēc tam anektēja. Ko tieši Čepiga darījis Krimā, viņa dienesta biedrs nav varējis paskaidrot.

Starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas projekta "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa izdevuma "The Insider" izmeklēšanā pagājušajā mēnesī tika noskaidrots, ka Krievijas pilsonis, kurš britu varasiestādēm bija pazīstams ar Ruslana Boširova vārdu, patiesībā ir Krievijas militārā izlūkdienesta GRU pulkvedis Anatolijs Čepiga.

Sergejs un Jūlija Skripaļi 4. martā Anglijas pilsētā Solsberi tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā. Lielbritānijas varasiestādes uzskata, ka Skripaļiem uzbrukts ar Krievijā izstrādāto nervus paralizējošo vielu "Novičok".

Lielbritānija septembrī izdeva Krievijas pilsoņu Aleksandra Petrova un Ruslana Boširova Eiropas aresta orderus, pastāvot aizdomām, ka viņi Solsberi mēģinājuši nogalināt Skripaļus ar "Novičok".

Britu likumsargi uzskata, ka ar Petrova un Boširova vārdiem zināmie Krievijas pilsoņi ir Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti.

Uz augšu