"Man saka - krimināllieta ierosināta!" Policija vēršas pret pensionāri par kaņepju audzēšanu (12)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters / Scanpix

Pensionārei Dzidrai Bruzgulei no Viļānu novada Dekšāres pagasta gadu no gada dārzā aug kaņepes, taču šogad to dēļ ierosināta krimināllieta - vēsta Latvijas Radio.

Dzidrai Bruzgulei ir 72 gadi. Garām viņas mājām iet lauku ceļš, un pie ceļa nelielajā piemājas dārzā un vietām arī pagalmā auga kaņepes. Tās Dzidras dārzā bijušas jau no laika gala.

Šogad, pateicoties siltajai vasarai, tās bija saaugušas īpaši lielas. Līdz šim kaņepes nav sagādājušas problēmas un nav šķitušas nevienam aizdomīgas. Taču šovasar 27. augustā pie sievietes mājās ieradās Valsts policija no Rēzeknes iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas.

Dzidras piemājas dārzā esošās kaņepes policijai pēc vizuālās apskates radīja aizdomas, ka, iespējams, augi satur narkotiskās vielas.

"Es te pa dārzu strādāju, piebrauc karavāna, divi busiņi un vieglā policijas mašīna. Satrūkos, kas noticies. Man saka, krimināllieta ierosināta, jūs kaņepes audzējat," Latvijas Radio pastāsta Dzidra.

Augi tika nogriezti, kopskaitā 363 gabali. Policija secināja, ka tiem bijusi marihuānai raksturīga smarža. Augi sapakoti 17 papīra maisos, lai vestu uz ekspertīzi.

Kundze ir neizpratnē, kādēļ bija jāizposta viss viņas izaudzētais.

"Es saku, ņemiet analīzes no viena stūra, no otra, ja jau būs marihuāna, raujiet nost visu un lieciet mani cietumā," atceras pensionāre. "Nē, viņiem jārauj viss, kas tās sargās. Es saku, ja jau es viņas neizpīpēju vai neatdevu, lai stāv, ja jau viņas būs atzīmētas."

Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis, zinot situāciju, uzskata, ka policija rīkojusies bezatbildīgi. Kaņepes, kas satur narkotiskās vielas, uz lauka parasti neaudzē.

"Ja kāds nākošais policijas institūciju darbinieki iedomājas, ka laukā atradīs ‘cannabis indica’, kas satur narkotiskās vielas, varbūt var atrast, taču nekad audzējot laukā nedabūs nekādu narkotisko vielu, vienkārši viņas neizaugs,” intervijā radio atzīst Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

Valsts policijā apliecina, ka krimināllieta pret Dzidru Bruzguli ir izbeigta. Ekspertīze parādīja, ka kaņepes nesatur narkotiskās vielas. Tagad Dzidras kundzei ir iespēja braukt pakaļ konfiscētajām kaņepēm.

"Persona tika informēta, ka tika pieņemts lēmums izbeigt kriminālprocesu un personai tiks atgriezti atpakaļ konfiscētie augi," stāsta Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Ksenija Belova.

Tomēr kaņepes maisos, visticamāk, nebūs vairs lietojamas.

"Varbūt viņi domā, ka būs lietojama tā produkcija, taču maisos zaļu salika, viņa būs tur sapuvusi," norāda Dzidra.

Arī citiem Viļānu novada Dekšāres pagastā dārzos aug kaņepes. Cilvēki nezina, kā rīkoties, lai, līdzīgi kā Dzidrai, nerastos problēmas ar policiju.

"Šajā konkrētajā situācijā cilvēks nevarēja uzrādīt nekādus dokumentus, kas varētu apliecināt sēklu izcelsmi. Ja tas ir nelielos apjomos, kam ir jābūt - sēklu paciņai?" skaidro policijas pārstāve Belova. "Taču tāpat, ja persona audzē kaņepes, uzrāda dokumentus, taču policijai ir aizdomas, tad narkotiskās vielas tikai ekspertīze var noteikt, līdz ar to augi ir jākonfiscē."

Dzidra vēlas, lai viņai tiktu atlīdzināti zaudējumi par izpostītajām kaņepēm. Sieviete kaņepju sēklas lieto uzturā, tās samaļ, pievieno pie sviesta vai samaltajai masai, lej klāt eļļu un smērē uz maizes. Dzidra ir satraukta un aizvainota par radušos situāciju.

Dienā, kad bija ieradusies policija, kundzei palika slikti un bija nepieciešamība izsaukt mediķus - vēsta Latvijas Radio.

Komentāri (12)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu