Trīs mēnešus pirms slepkavības Bunkus mēģinājis kļūt par "ABLV" likvidatoru

Aizsaules ielā 1, izmantojot šaujamieroci, nogalināts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus, kurš pārvietojās ar baltas krāsas "Range Rover" automašīnu.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Trīs mēnešus pirms traģiskā notikuma Mārtiņš Bunkus centies izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai nonāktu "ABLV" bankas likvidatora amatā. Notikušas tikšanās ar ASV diplomātiem un lobistiem, ieguldīti ievērojami finanšu resursi un bijusi pat izveidota starptautiska likvidatoru komanda - vēsta raidījums Nekā Personīga.

16 gadu ilgajā advokāta praksē Bunkum bijusi pieredze arī 70 maksātnespējas lietās, no kurām zināmākā "Trasta komercbankas" likvidācija pērn viņam ļāva labi nopelnīt. Šā gada sākumā uz likvidācijas sliekšņa negaidīti nonāca trešā lielākā Latvijas banka.

ASV iestāde FinCEN 13. februārī paziņoja, ka "ABLV" vainojama sistēmiskā naudas atmazgāšanā, korupcijā un pret Ziemeļkoreju noteikto sankciju pārkāpšanā, tāpēc tai jāliedz pieeja ASV finanšu sistēmai. Īsi pēc ziņojuma "ABLV" piespiedu kārtā beidza savu darbību. Banku regulatoram bija jāizšķiras, vai "ABLV" pašlikvidēsies un procesu vadīs bankas izvēlēti likvidatori un auditori vai to likvidēs un divus miljardus vērto "ABLV" portfeli dalīs profesionāļi no malas.

Nekā personīga rīcībā nonākuši materiāli, kas liecina, ka Mārtiņš Bunkus trīs mēnešus pirms savas nāves ieguldījis lielus līdzekļus un centies izmantot ASV diplomātu un lobiju ietekmi, lai par "ABLV" likvidatoru izraudzītos tieši viņu.

27. februārī Bunkus lidoja uz Vašingtonu, lai Jefferson viesnīcā tiktos ar bijušo ASV valdības un Baltā nama pārstāvi Deividu Merkelu. Viņš Džordža Buša administrācijā bijis viens no visaugstāk atalgotajiem darbiniekiem, ieņēmis augstus amatus Valsts kasē, Nacionālajā drošības padomē. Tā kā viņa pārziņā bija Eirāzijas un Eiropas starptautiskās attiecības, bieži izteicies jautājumos par Krieviju. Arī šeit, Rīgā, Baltijas forumā pirms gada.

Fotogalerija: Pie Brāļu kapiem nošauts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus

Pēc darba valdībā Deivids Merkels sniedz lobija pakalpojumus, un viņa klients bijis arī Nils Ušakovs. Pērn decembrī Vašingtonā Merkels rīkoja oficiālas vakariņas Ušakovam, kā tika teikts centrālai figūrai Latvijas politikā, bet savu kolēģi politisko konsultantu Merkels ieteica "Saskaņai", lai palīdzētu partijai uzvarēt šā gada Saeimas vēlēšanās.

Nekā personīga neoficiāli kļuvis zināms, ka Bunkus bija noalgojis Merkelu, lai panāktu ASV iestāžu atbalstu Bunkus nokļūšanai "ABLV" bankas likvidatora amatā. Bunkus par darbu Merkelam maksāja vairākus desmitus tūkstošu dolāru. Merkels bija arī Rīgā no šā gada 20. līdz 24. martam, lai apspriestu jau padarīto. Abi tikās Vašingtonā un Rīgā un intensīvi sarakstījās.

Fotogalerija: Sadegušais mikroautobuss netālu no vietas, kur nošauts Bunkus

11.aprīlis, 2018 15.51

martins@bunkus.lv:

"Dārgo, Deivid! Atsaucoties uz mūsu sestdienas sarunu un iepriekšējām sarunām, es gribētu formulēt šādu darba uzdevumu:

1) Jādara viss iespējamais, lai novērstu pašlikvidācijas  procesu. Kā mēs runājām, likvidāciju vajadzētu veikt ārējiem un neatkarīgiem likvidatoriem, kuri nav saistīti ar bankas akcionāriem. Bankas akcionāri pašlikvidāciju izmantos savā labā, lai paslēptu nelikumīgās darbības. Viņi nesadarbosies ar oficiālajām uzraudzības iestādēm un darbosies vienīgi viņu pašu un ar viņiem cieši saistītu kreditoru interesēs. Šāda situācija nav pieļaujama, tā ir nelikumīga un pret likvidācijas principiem.

2) (..) Ir nepieciešams panākt, lai ieceltie likvidatori būtu profesionāli, godīgi un lojāli Latvijas valstij un tās sabiedrotajiem. Šie likvidatori varētu sadarboties ar attiecīgajām valsts iestādēm. Likvidatoru izvēle ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ekskluzīvā kompetencē. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai FKTK zinātu, kuri ir šie godprātīgi un kuriem likvidatoriem iespējams uzticēties. Tādēļ ir svarīgi, lai FKTK izdzirdētu no FincEN vai citas autoritatīvas iestādes par iespējamiem likvidatora kandidātiem attiecīgajai kredītiestādei. Tādā veidā būtu iespējams turpināt pašlaik uzsākto finanšu nozares sakārtošanu, kas notiek ciešā sadarbībā ar Latvijas valsti, Fincen un FKTK.

Vai šie mērķi ir sasniedzami? Es gribētu dzirdēt Tavu viedokli un rīcības plānu, lai sasniegtu šos mērķus. Gaidīšu e-pastu, lai varam noorganizēt telefonkonferenci."

Ceturtdiena, 12. aprīlis, 2018 17.36

damerkel@SummitInternationalAdvisors.com:

"Sveicieni, MB, paldies par šo e pastu. Man viss ir skaidrs un šajā virzienā jau darbojos Rīgā un Vašingtonā. Es visu sapratu."

Bija pagājis jau pusotrs mēnesis kopš "ABLV" kraha, un pienācis maijs, tomēr FKTK joprojām kavējās ar gala lēmuma pieņemšanu. No e-pastu sarakstes nojaušams, ka Bunkus saņem slepenu informāciju, ka FKTK dos priekšroku "ABLV" pašlikvidācijai, kas pārvelk svītru Bunkus plāniem. E-pastā minēta vēl viena banka, par kuras stāvokli, acīmredzot, zināms ļoti ierobežotam lokam - stāsta Nekā Personīga.

9.maijs, 2018, 1.47

martins@bunkus.lv:

"Dārgo Deivid, Kā klājas? Man kļuvis zināms, ka AB būs pašlikvidācija un Latvijas valdība glābs Rietumu banku. Izskatās, ka lietas neiet, kā vajag. Vai varam runāt rīt 16.30 pēcpusdienā pēc Latvijas laika vai piektdien tajā pašā laikā?"

Ceturtdiena, 17. maijs, 2018 16.06

damerkel@SummitInternationalAdvisors.com

"MB, atvaino, ka palaidu garām iespēju sazvanīties. Vai tu dod priekšroku telefonsarunai, vai parunāsim, kad būšu Rīgā? Man bija tikšanās, ko mēs apspriedām Vašingtonā. Un novērtēju dokumentu, ko nodošu tālāk.

Dod ziņu par iespējamiem laikiem, kad varam sazvanīties vai arī tiekamies maija beigās vai jūnija sākumā Rīgā, ja vien tajā laikā tur būsi."

Sarakstē apspriestais dokuments ir sastādīts 26. aprīlī. Tajā ir nokomplektēta starptautiska komanda Bunkus vadībā kādas iespējams drīzumā gaidāmas bankas likvidācijas procesam. Komandā līdz ar Bunkus darbotos vēl viens advokātu birojs "Ellex Kļaviņš" ar advokātiem Raimondu Slaidiņu un Filipu Kļaviņu, kā arī starptautiskā auditorkompānija "PricewaterhouseCoopers". Dokumentā minēts, ka ar abiem viņš jau ir vienojies. Advokātu birojā šonedēļ sacīja, ka šāda vienošanās nav tikusi parakstīta, savukārt auditorfirma apstiprināja, ka tādi sadarbības plāni patiešām bija.

Nekā personīga zināms, ka Bunkus ticies arī ar ASV vēstniecības Rīgā darbiniekiem, lai apspriestu "ABLV" likvidāciju. 13. martā vēstniecības ekonomiskais padomnieks Dans Ritenhauss bijis pie Bunkus advokāta birojā Klusajā centrā, bet 4. aprīlī viņi tikušies "Index café" netālu no ASV vēstniecības.

Ritenhauss gan tikšanos ar Bunkusu neapstiprināja, bet norādīja televīzijas raidījumam sazināties ar ASV vēstniecības Preses un kultūras nodaļu.

ASV vēstniecībā Rīgā sacīja, ka tā nekomentē diplomātisko tikšanos saturu un nevar nedz apstiprināt, nedz noliegt, vai ir notikušas konkrētās tikšanās. Nekā personīga zināms, ka kādās no sarunām klāt bijis arī vēstniecības vicekonsuls Džeimss Snodijs un otrais sekretārs Kevins Pouvers.

Vai līdz ar citām Bunkus slepkavības profesionālās darbības apakšversijām izmeklētāji izskata arī šos procesus, policija neatklāj. 13 dienas pēc Bunkus nošaušanas savā automašīnā darbadienas rītā, FKTK pieņēma lēmumu par "ABLV" pašlikvidāciju – bankas akcionāriem labvēlīgāko scenāriju.

Ernests Bernis pēc advokāta nāves sacīja, ka Bunkus nemaz nebūtu varējis kļūt par "ABLV" likvidatoru, jo bija bankas klients. Nekā personīga zināms, ka bankā Bunkum bija seifs, kas stāvēja tukšs.

VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins stāsta, ka par Bunkus vieošanos ASV bijis zināms. "Tas, ka šis cilvēks ir apmeklējis ASV nav noslēpums zināmās aprindās, un līdz ar to tas nav noslēpums priekš mums," teic Grišins.

Nekā Personīga norāda, ka tas varētu liecināt par nopietnu gatavošanos bankas likvidācijai, esot arī konkrēti līgumi un vienošanās, uz ko Grišins atbildējis: "To mēs apzināmies, un kā jau teicu, ir perspektīvākas un mazāk perspektīvas versijas."

Bunkus un Merkela sarakste ir policijas rīcībā, bet tā nav lūgusi FIB palīdzību bijušās augstās ASV amatpersonas nopratināšanā.

"Nav viegli atklāt šādus noziegumus, bet es ne mirkli neapšaubu mūsu policijas spēju to izdarīt," teic ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers "Protams, liela nozīme ir kvalitatīvi iegūtiem un nostiprinātiem pierādījumiem un zināmā mērā arī veiksmei. Veiksme ļoti bieži palīdz."

Nekā Personīga mēģināja izdevās sazināties ar Merkelu. Pēc rakstveida jautājumu nosūtīšanas Merkels atsūtīja lakonisku atbildi.

damerkel@SummitInternationalAdvisors.com

"Mans darbs ir bijis veltīts tam, lai banku sistēma Latvijā ir caurspīdīgāka. Man tiesībsargājošās  iestādes nav uzdevušas nevienu jautājumu, un es tos arī negaidu. Viņa (Mārtiņa Bunkus) nāve ir traģēdija."

Pēc Mārtiņa Bunkus slepkavības ASV vēstniecība nākusi klajā ar tehniskās ekspertīzes piedāvājumu mūsu tiesībsargājošajām iestādēm. Cits paziņojums nav bijis.

TV3 rīcībā ir ziņas, ka Bunkus izveidotās komandas auditorfirma "PricewaterhouseCoopers" šobrīd ir piesaistīta "ABLV" pašlikvidācijas procesā. Kā apstiprināja kompānijā, auditors šobrīd kā neatkarīgs konsultants sniedz atbalstu FKTK bankas likvidācijā.

Uz augšu