Latvija Doing Business reitingā saglabā 19. vietu

FOTO: MARCUS YAM/NYTNS/LETA

Latvija Pasaules Bankas veidotajā Doing Business reitingā 190 valstu konkurencē saglabā 19. vietu, liecina šodien publiskotais Pasaules Bankas pētījums.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū Latvija ieņem 7. vietu, kas ir par vienu vietu augstāk nekā pērn, piekāpjoties Somijai, Igaunijai, Lietuvai, Zviedrijai, Apvienotajai Karalistei un Dānijai.

Ekonomikas ministrijā (EM) aģentūru LETA informēja, ka šogad Latvijai gandrīz visās Doing Business 2019 pozīcijās izdevies sasniegt augstāku procentpunktu skaitu nekā iepriekš vai tas saglabāts nemainīgs. Šā gada novērtējumā īpaši atzinīgi novērtēts Latvijas paveiktais pozīcijā Elektrības pieejamība.

Pozīcijā Uzņēmējdarbības uzsākšana Latvija noslīdējusi no 21. vietas līdz 24. vieta, pasliktinājies Latvijas rādītājs, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana, - Latvija noslīdējusi no 49. vietas uz 56. vietu. Tajā pašā laikā sadaļā par līgumsaistību izpildi Latvija saglabājusi 20. vietu, tāpat sadaļā par kredītu pieejamību saglabāta 12. vieta. Nodokļu nomaksas jomā Latvija saglabā 13. vietu.

Pozīcijā par elektrības pieejamību Latvija gada laikā pakāpusies no 62. vietas uz 53. vietu. Tajā pašā laikā pasliktinājies Latvijas sniegums sadaļā par investoru aizsardzību - Latvija gada laikā kritusi no 43. vietas uz 51. vietu.

Nedaudz pasliktinājies Latvijas vērtējums Maksātnespēja, kurā valsts zaudējusi vienu pozīciju, noslīdot uz 54. vietu. Vienlaikus negatīvi novērtēts Latvijas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā, kur secināts, ka veiktās reformas padarījušas procedūras uzņēmumiem nedraudzīgākas. Šajā pozīcijā Latvija gada laikā noslīdējusi no 22. vietas uz 25. vietu.

Pasaules Bankas Doing Business reitings kvantitatīvi mēra un salīdzina 190 pasaules valstu regulējošos nosacījumus un procedūras, kas attiecas uz vidējo un mazo uzņēmumu desmit dzīves cikla posmiem, izmatojot standartizētus scenārijus. Reitingā tiek vērtētas formālās procedūras, kas veicina vai ierobežo uzņēmējdarbības aktivitāti lielākajā pilsētā - valsts uzņēmējdarbības centrā. Doing Business paļaujas uz respondentu viedokļiem. Latvijā tie ir kopumā 45 respondenti no nevalstiskā un valsts sektora.

Uz augšu