O 20.10.2020.

AT nākamnedēļ skatīs krimināllietu par divu Krievijas pilsoņu iekļūšanu Ādažu militārajā bāzē

Apsūdzētais Vladimirs Lindermans atbild uz žurnālistu jautājumiem Rīgas rajona tiesā pirms slēgtās sēdes, kurā sāk skatīt krimināllietu saistībā ar nesankcionētu iekļūšanu Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē par huligānismu apsūdzēti Krievijas pilsoņi Aleksandrs Kurkins un Andrejs Popko, bet huligānisma atbalstīšanu - prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans 2016. gada 22. augustā.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments 4. decembrī rakstveida procesā skatīs kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas attaisnojošo spriedumu krimināllietā, kurā divi Krievijas pilsoņi un prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans apsūdzēti saistībā ar 2015. gada vasarā notikušo incidentu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ādažu bāzē, aģentūrai LETA pavēstīja AT pārstāve Baiba Kataja.

Lieta nonākusi AT, jo apgabaltiesas spriedumu pārsūdzēja lietas prokurore Zane Pavāre. Lietā aktualizēts jautājums par apsūdzēto darbību kvalifikāciju.

Jau vēstīts, ka Rīgas rajona tiesa pērn augustā abiem Krievijas pilsoņiem piesprieda cietumsodu, ko viņi iepriekš jau bija izcietuši, savukārt Lindermans tika attaisnots. Tāpat abiem Krievijas pilsoņiem tika liegts iebraukt Latvijā uz vairākiem gadiem.

Savukārt Rīgas apgabaltiesa šogad visus trīs apsūdzētos attaisnoja. Pirmās instances spriedums tika pārsūdzēts "juridisko nianšu un kolīziju dēļ", toreiz skaidroja apsūdzēto aizstāve Imma Jansone.

3

Minētā krimināllieta tika iztiesāta aiz slēgtām durvīm. Krimināllikums par inkriminēto noziegumu paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Drošības policijas (DP) veiktajā izmeklēšanā tika noskaidrots, ka abi Krievijas pilsoņi, veicot iepriekšēju gatavošanos, 2015. gada jūnijā nelikumīgi iekļuva NBS militārajā objektā Ādažos. Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi arī liecinot, ka šī noziedzīgā nodarījuma plānošanā un izdarīšanā Krievijas pilsoņiem atbalstu sniedza Latvijas iedzīvotājs Lindermans.

3

Andreju Popko un Aleksandru Kurkinu DP sākotnēji turēja aizdomās par spiegošanu un mēģinājumu veikt teroristiskas darbības, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, taču vēlāk viņu veiktās darbības tika pārkvalificētas par huligānismu personu grupā. Krievijas pilsoņu apcietināšanai sekoja arī Lindermana aizturēšana.

Fotogalerija: Krievijas pilsoņiem piespriests jau izciestais cietumsods; Lindermans attaisnots

Aizturēšanas brīdī Ādažos pie Krievijas pilsoņiem tika atrastas skrejlapas angļu valodā. Atbildību par notikušo uzņēmās kādreizējās neofašistiskās Krievijas Nacionālboļševiku partijas pēctece - partija "Cita Krievija".

Personas tika aizturētas ierindas laukumā netālu no vietas, kur tās ar kāpņu palīdzību bija pārlēkušas bāzes žogam, lai nesankcionēti iekļūtu bāzes teritorijā. Nacionālboļševiku izplatītajos fotoattēlos redzams, ka viņi žogu šķērsojuši, turot rokās lielu karogu Georga lentes krāsās. Bāzē šīs personas bija paspējušas uzkavēties neilgu laiku, tāpēc neesot paspējušas izplatīt skrejlapas.

Krievijas pilsoņi iepriekš paziņoja, ka notikušais bijusi mierīga akcija un viņi vēlējušies parādīt, ka "esam pret to, ka ASV un Eiropas Savienība veic mācības tik tuvu Krievijas robežai", jo to Krievija saskata kā draudu. Tas bija mierīgs protests un viņu mērķis neesot bijis kādu iebiedēt vai nobiedēt.

Tiesa pēc aizturēšanas abiem kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, taču pēc vairākiem mēnešiem viņus no cietuma atbrīvoja un atļāva izbraukt no valsts uz dzimteni.

Incidents notika laikā, kad Ādažos sākās starptautiskās mācības "Saber Strike 2015", kurās piedalījās arī ASV karavīri.