Eigims noliedz sadarbību ar VDK

Rihards Eigims.

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Bijušais Daugavpils mērs Rihards Eigims ("Mūsu partija"), kura vārds atrodams ceturtdien publiskotajos kādreizējās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentos, noliedz savu sadarbību ar VDK.

Intervijā Daugavpils radio "Alise Plus" Eigims paziņoja, ka atrašanās tā dēvētajos čekas maisos uzreiz nenozīmē sadarbību ar VDK. Tas, ka viņš ar VDK nav sadarbojies, tiesā esot pierādīts jau 2005. gadā.

Eigims stāstīja, ka informācija par viņa iespējamo darbību ar čeku izskanējusi 2005. gadā pirms pašvaldību vēlēšanām. Pēc Eigima teiktā, VDK kartotēkā politiķa vārds ierakstīts laikā, kad viņš vēl bijis milicijas skolas kursants.

"Es izgāju visas tiesas instances un pierādīju, ka ne manu vārdu, ne parakstu nekādos dokumentos nav," apgalvoja Daugavpils bijušais mērs, noliedzot savu sadarbību ar VDK.

3

Šāds tiesas spriedums esot taisīts pirms viņa startēšanas Saeimas vēlēšanās.

Vienlaikus Eigims apgalvoja, ka, iespējams, drošības iestāžu darbinieku un aģentu nonākšana pie varas valstī un pašvaldībās nemaz nav tik slikta.

Jau vēstīts, ka publiskotajos VDK dokumentos jeb tā dēvētajos "čekas maisos" atrodami atsevišķu politiķu vārdi, kuri līdz šim nebija publiski izskanējuši, lai arī likums prasa šādas ziņas publiskot.

VDK kartītēs atrodams arī 10., 11. un 12. Saeimas deputāta, bijušā Daugavpils mēra Eigima vārds ar segvārdu "Edgars". Viņš it kā savervēts 1985. gadā.

To, ka kartīte ar Eigima vārdu atrodama "čekas maisos", izmantoja politiķa oponents Andrejs Elksniņš ("Saskaņa"), atsaucoties uz neseno Eigima aizturēšanu.

Daži no politiķiem uzsver, ka nav apzināti sadarbojušies ar VDK, un to viņi ir pierādījuši tiesā, kas atbilstoši likumam vienīgā var konstatēt sadarbības ar "čeku" faktu. Savukārt citiem viņu vārda parādīšanās "maisos" esot pārsteigums.

Saeimas vēlēšanu likums nosaka, ka Saeimas deputātu kandidātiem ir jāsniedz informācija, vai viņi ir vai nav sadarbojušies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izlūkdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem kā šo dienestu ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti vai konspiratīvo dzīvokļu turētāji.

3

Šiem kandidātiem balotēties vēlēšanās nav liegts, taču informācija par iespējamo sadarbības faktu ar VDK jānorāda ziņās par kandidātu.